Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Ochrání svodič přepětí třídy T1+T2 Eaton SPB-12/280 dům před bleskem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Ochrání svodič přepětí třídy T1+T2 Eaton SPB-12/280 dům před bleskem?  (Přečteno 13933 krát)
sellenen
« kdy: 28.01.2016, 12:24 »



Nainstaloval jsem tento svodič přepětí:

Eaton
třídy B+C: dva stupně v jednom modulu, impulzní proud 12,5 kA, výbojový proud 25 (50) kA
Kombinovaný varistorový svodič přepětí třídy T1+T2 (I+II, B+C),  SPB-12/280
EAN kód:    4015081548897

Svodič jsem nainstaloval za hlavní jistič (po kabelu asi 50m, veden zemí mezi Hl. jističem a svodičem).
Následně pak vedení jde přímo do domu, kde první spotřebič je cca 10m po kabelu za svodičem.
Svodič jsem uzemnil do zemnící tyče rozvodů domu 25mm2 drátem.

Zajímá mě, zda-li tento svodič přepětí ochrání spotřebiče a rozvody v domě, před úderem blesku do vedení před elektroměrem (nadzemní drátové vedení),  případně při jiném přepětí?
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 28.01.2016, 22:43 »

Moje křišťálová koule tak daleko nevidí...

Je to v TN-C části, nebo už za bodem rozdělení?
Je to na 3f rozvodu? A konfiguraci máte 3+0 nebo 3+1 nebo 4+0 ?

Fotka by nebyla? Mám podezření, že buď jsem váš popis nepochopil, nebo to bude špatně.

-----------------
Když budu "radikální rejpal",  tak na váš dotaz napíšu jasné NE!
Svodič chrání rozvody a připojené zařízení před přepětím.

Ochranu domu před bleskem je třeba řešit pomocí hromosvodové soustavy
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #2 kdy: 29.01.2016, 06:27 »

Svodový proud 25kA? To je dost málo. Při větším bleskovém proudu vám svodič dokonale vyčistí rozvaděč a zapálí dům.
Chtělo by to fotku. Ono samotné osazení svodiče do rozvaděče hodně napoví. Spousta techniků ho totiž neumí správně osadit a připojit.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
sellenen
« Odpověď #3 kdy: 29.01.2016, 07:15 »

Je to v TN-C části, nebo už za bodem rozdělení?
Je to na 3f rozvodu? A konfiguraci máte 3+0 nebo 3+1 nebo 4+0 ?
Svodič chrání rozvody a připojené zařízení před přepětím.
Ochranu domu před bleskem je třeba řešit pomocí hromosvodové soustavy

Svodič je v TN-S části v rozvaděči, přes který je přiváděn proud do domu.

Je připojen (s trochou nadsázky by se dalo říci paralelně) na hlavním přívodním kabelu proudu do domu.

Zapojení je 3f+N do 4P modulu, svodič je pak všemi moduly uzemněn (spolu s PE) do zemnící tyče domu.

Nejde mi o to, když udeří do domu blesk, zajímá mě ochrana, když blesk udeří do vedení někde na ulici.
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #4 kdy: 29.01.2016, 07:19 »

Svodový proud 25kA? To je dost málo. Při větším bleskovém proudu vám svodič dokonale vyčistí rozvaděč a zapálí dům.
Chtělo by to fotku. Ono samotné osazení svodiče do rozvaděče hodně napoví. Spousta techniků ho totiž neumí správně osadit a připojit.
A v tomto případě jde o osobu znalou nebo o spotřebitele?
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #5 kdy: 29.01.2016, 07:28 »

Mirku, sice moc nerozumím tvé otázce, bo nevím kam je mířená, ale pokud jde o tazatele, je dle technických vyjadřovacích schopností zcela jistě spotřebitel z laické veřejnosti.
Pokud se pletu a tazatel je z oboru, pak mi je záhadou kde se vzala jeho technická úroveň.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
sellenen
« Odpověď #6 kdy: 29.01.2016, 08:05 »

Pokud jde o mě, tak nejsem z oboru a co se týče svodičů, pak vůbec.
Zajímá mě jen, je-li tento svodič schopen ochránit elektroinstala ci v domě při úderu blesku do vedení.
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 29.01.2016, 08:06 »

Jestli ochrání zařízení v domě, je těžko říci. Teoreticky ano, ale bude otázkou, jak daleko ten blesk udeří.

Jinak, měla by existovat "Analýza rizika",  která řekne jaká opatření se musí provést, aby se minimalizovali případné škody. Tedy jestli stačí Vnitřní LPS, nebo je potřeba i Vnější LPS. Chápu li to správně, tak vnější LPS (hromosvod) není. Takže osobně bych osadil něco co snese celý teoretický bleskový proud, což pro rodinné domky ve třídě LPL III/IV je 100kA. Vy máte svodič který svede 4x12,5kA -> 50kA, tedy dle mě málo.

Pokud máte přívod do domu v TN-S, tedy kabel 5x něco, tak je osazení svodiče 4p v pořádku. Pokud máte přívod do domu v TN-C, tedy kabel 4x něco, tak je osazení 4p svodiče zbytečné.

Osobně bych raději volil svodič, kde je jiskřiště a varistor. Za mě DEHNventil TNC/TNS. To je sázka na jistotu.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 29.01.2016, 08:14 »



 svodič, kde je jiskřiště a varistor  DEHNventil TNC/TNS.
Jsi si jist?
Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 29.01.2016, 08:23 »

Před přepětím do určité úrovně ochránit může, pokud je dobře instalován, pokud jste ho instaloval sám, bez potřebných znalostí, je velmi pravděpodobné, že nechrání skoro vůbec, natož před úderem blesku.
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 29.01.2016, 09:08 »

Jsi si jist?
No trošku jsi mě navyklal...ale jiskřiště tam je. A je zkoordinovanej TI+TII+TIII (do 5m),  takže předpokládám, že je tam i něco co svede malý špičky. Nemyslím, si že by se při malým přepětí 300-400V prošlehlo jiskřiště.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
sellenen
« Odpověď #11 kdy: 29.01.2016, 09:19 »

Dobře, díky za informace, bude to muset přezkoumat tedy někdo povolanější...
Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 29.01.2016, 09:32 »

Zožeňte si tiež informáciu od vášho distribútora, ako má on v danej lokalite ošetrené svoje rozvody, a akú kvalitu siete vám garantuje.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 29.01.2016, 10:03 »

Dobře, díky za informace, bude to muset přezkoumat tedy někdo povolanější...
Kdybyste našel odvahu poslat fotku(y),  něco by se z toho dalo poznat, určitě víc než z vašeho vyprávění
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #14 kdy: 29.01.2016, 10:05 »

Zožeňte si tiež informáciu od vášho distribútora, ako má on v danej lokalite ošetrené svoje rozvody, a akú kvalitu siete vám garantuje.

Zřejmě se zeptám hloupě, ale co má společného kvalita sítě distributora s přepětím vzniknuvším např. bleskovým výbojem při zásahu do rozvodné soustavy či rozložením v zemi při zásahu jakéhokoli objektu?
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
sellenen
« Odpověď #15 kdy: 29.01.2016, 10:14 »

Kdybyste našel odvahu poslat fotku(y),  něco by se z toho dalo poznat, určitě víc než z vašeho vyprávění

Instalace je na chalupě, já tam pojedu nejdříve až za týden.
Zaznamenáno
Richard Bako
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 29.01.2016, 11:16 »

chyba mi tam este poistkovy odpinac pred prepatovkou a ochrana triedy D pri spotrebicoch, vtedy teoreticky su podmienky aby k vasmu spotrebicu neprislo prepatie zo siete. Co sa tyka blesku, ked si date spravit blezkozvod a pocitame s hodnotou 100kA z toho 50kA pojde do zeme a 50kA cez prepatovku - teoreticky, cize vasa prepatovka v beznom RD staci...
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 29.01.2016, 11:50 »

No trošku jsi mě navyklal...ale jiskřiště tam je. A je zkoordinovanej TI+TII+TIII (do 5m),  takže předpokládám, že je tam i něco co svede malý špičky. Nemyslím, si že by se při malým přepětí 300-400V prošlehlo jiskřiště.
Varistor Víťo, varistor tanecek
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.024 sekund, 21 dotazů.