Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jakou technologii osvětlení zvolit pro pracovní desku kuchyňské linky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Jakou technologii osvětlení zvolit pro pracovní desku kuchyňské linky?  (Přečteno 9804 krát)
Mirek Kratochvíl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« kdy: 18.11.2015, 23:35 »

Mám tady takové dilema, týkající se osvětlení pracovní desky kuchyňské linky.

Kdysi jsme to řešili tak, že jsem použili tzv. světelné dno vyrobené z hliníkových profilů, sklo nahoře a dole, mezi tím zářivka. Do světelného dna se přivedl CYKY 3x1,5, vypínač byl zapuštěn ve vyvrtané díře ve skle zespodu.

Teď řešíme podobný problém. Světelné dno bychom použili zas, je docela efektní a praktické, že to svítí i dovnitř skříňky. Výrobce ovšem doporučuje místo zářivky použít nějakou LED trubici či co. Klasickou zářivku ne, prý je to atyp a když odejde, špatně se shání náhradní. U té LED trubice se to prý řeší tak, že trafo je venku (zřejmě společné i pro více trubic pod více skříňkami) a do světelného dna je tím pádem na vypínač přivedeno napětí ze sekundárního vinutí trafa.

Přijde mi, že by bylo lepší, kdyby se u trafa spínalo primární vinutí, přece jenom to i naprázdno něco žere a proč mít nonstop zapojeno trafo kvůli něčemu, co potřebujeme řádově desítky minut denně.

Věřím, že nejsem první, kdo se tím zabývá. Jak tohle řešíváte?
Zaznamenáno
Roman Šafránek
*
Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 19.11.2015, 09:36 »

Je to o penězích. Můžete samozřejmě mít samostatný zdroj pro každé svítidlo. Zdroj by mohl být tak v takovém případě mohl být poměrně malý, takže by se vešel přímo do svítidla (nemusíte pro něj hledat místo jinde v kuchyni nebo třeba až v rozvaděči). Nevýhoda spínání na primáru je, že po zapnutí vypínače chviličku trvá, než se světlo rozsvítí a po vypnutí zase ještě chvílí svítí. Jsou to sice zlomky sekudny ale poznat to je...
Asi všechny LED trubice které jsem viděl, měly LEDky nasměrované jedním směrem (tzn. nesvítily všemi směry jako zářivka) - dovnitř skříňky vám půjde jen nějaké odražené světlo.
Asi bych použil spíše LED pásek nalepený na odpovídající hliníkový profil. Profil můžete uvnitř dvojitého dna uchytit jen na koncích (bude "ve vzduchu" podobně jak zářivka),  v takovém případě můžete LED pásek (volil bych nějaký méně výkonný než ten "hlavní") nalepit i na zadní stranu profilu a tento pásek vám bude svítit do skříňky.
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #2 kdy: 19.11.2015, 10:41 »

Mám tady takové dilema, týkající se osvětlení pracovní desky kuchyňské linky.

Výrobce ovšem doporučuje místo zářivky použít nějakou LED trubici či co. Klasickou zářivku ne, prý je to atyp a když odejde, špatně se shání náhradní. 


Na vašem místě, bych si ověřil pravdivost tohoto tvrzení, může to být od výrobce/dodavatele jednoduchý způsob vám něco vnutit. Sám jsem se s tím setkal několikrát, třeba u instalatéra, co mi nakydal na Sigmu a vnucoval šmejd bau kvality. Měl po kšeftě.
Zaznamenáno
Jiří Adamec 65
*
Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 19.11.2015, 11:56 »

Pro světelnou pohodu je zářivka vhodnější na popisovaný účel. Alespoň podle mne. Oproti LED rovnoměrnější jas, měkké stíny i bez speciálních úprav.
Jde jen o správný výběr barvy a indexu Ra. "Barva" 840 nic nezkazí - prostě univerz. U některých "délek a watáží" jsou k dostání i s indexem barevného podání Ra 90 - tam si šáhnou jen hodně drahý LED. Jestli vůbec.
Sehnatelnost náhradní trubice je celkem bezproblémová. Teda - pokud člověk osloví slušný obchod. Při větě "to stejně nikdo nechce, protože to je drahé" je lépe odejít.

Jak uvedl p. šafránek - je to o penězích a také o představě. Kdo chce třeba modře zářící kuchyňskou linku, ať jde do LED - na efekt se dají dělat všelijaké škumpnágle. Kdo chce pořádně vidět, ať jde do zářivky.
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 19.11.2015, 13:59 »

Už jsem to viděl u stolaře co montoval (a vyráběl) kuchyně...
Led pásek, rohová liška hliníková s víčkem, zespod asi 1cm dírka a v ní pohybový senzor ...po celé délce kuchyně.
pohnete rukou pod linkou a světlo se zapne, druhý pohyb vypne....
LED pásek se hodně vyrábí  druhů,jak výkonů, tak jasů od bílé po žlutou, tak IP krytí.

Sám to tam montoval stolař! Mrknutí
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Piszkos Munkak
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #5 kdy: 19.11.2015, 19:14 »

Za sebe doporučuji led pásek v hliníkové liště. Dlouhým dotekem se volí intenzita, krátkým dotekem rozsvícení na poslední zvolené intenzitě nebo zhasnutí.
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline« Odpověď #6 kdy: 19.11.2015, 20:46 »

....samé dobré informace.
Zrovna buduji nové osobní pracoviště v pracovně ,  kde mám rohový stůl a nad ním široké police 60 cm s policemi. Na pracovní desce  je klávesnice a přede mnou monitor. Ze stropního osvětlení stíním na klávesnici a zatím používám malou stolní lampu.

Je to podobné jako na kuchyňské lince, jen se zde vaří jiné "projekty". V dřívější pracovně jsem měl na stropě těchto políček malou zářivku.

Jaké máte zkušenosti s osvětlením klávesnice? A také trochu intenzivnější osvětlení pracovní desky stolu, kde se hodně píše a kreslí?
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 19.11.2015, 21:47 »

Také bych doporučil LED pásek v Al profilu a to po dohodě s nábytkářem v zapuštěné verzi.

Ovšem výběr intenzity osvětlení velmi záleží na použitých materiálech na kuchyňské lince/pracovním koutku .

U lesklých povrchů stačí slabší intenzita, pro stejný efekt a navíc tolik nehrozí oslňování z odrazů. U tmavších matných povrchů bych doporučil naopak přidat pár W na metr lišty.
Ještě bych doplnil, že je rozdíl i ve svítivosti jednotlivých pásků. Nechají se koupit levnější pásky se staršími čipy, kdy je jejich svítivost i poloviční, oproti „modernějším“ čipům.
Dále záleží i na vybrané teplotě světla. Mě osobě je příjemnější teplá bílá a také bych doporučil použít  mléčný kryt na tyto led pásky.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Vít Rotrekl
*
Offline Offline« Odpověď #8 kdy: 19.11.2015, 22:01 »

....samé dobré informace.
Zrovna buduji nové osobní pracoviště v pracovně ,  kde mám rohový stůl a nad ním široké police 60 cm s policemi. Na pracovní desce  je klávesnice a přede mnou monitor. Ze stropního osvětlení stíním na klávesnici a zatím používám malou stolní lampu.

Je to podobné jako na kuchyňské lince, jen se zde vaří jiné "projekty". V dřívější pracovně jsem měl na stropě těchto políček malou zářivku.

Jaké máte zkušenosti s osvětlením klávesnice? A také trochu intenzivnější osvětlení pracovní desky stolu, kde se hodně píše a kreslí?


Toto je zajímavý úkol Úsměv
Asi bych volil svícení pomocí LED pásků, na spodní straně polic. Toto by mělo být dostatečné na práci na PC. Je to celkem příjemné na oči, když není ten kontrast příliš velký, tedy svítící obrazovka a vedle tma. Lampička může dělat na monitoru odlesky...
Nicméně pokud by byl potřeba větší světelný výkon, například pro čtení, a současně práce na PC, tak by to chtělo nějakou "směrovou" lampičku, kde by byl směr světla "usměrněn" tak aby svítil jen dolů na konkrétní místo, spíše než do prostoru.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Vít Rotrekl
*
Offline Offline« Odpověď #9 kdy: 19.11.2015, 22:23 »

Jinak co se týče dotazu v tomto vlákně. Tak řešení, pomocí zářivek nebo LED pásků, při rozmném návrhu splní požadavky na osvětlení.
Pár poznatků s praxe:
1) LED pásek patří do hliníkového profilu, a už je celkem jedno jestli zapuštěný, nebo přisazený, v rohu, nebo na spodní straně skříněk. Rohový profil se mě celkem osvědčil ne klasický 45°,  ale s poměrem úhlů 60/30. Svítí více dolů.
2) LED pásek by měl mít výkon tak někde mezi 10-14W/m, ale platí to psal Honza Franěk. Záleží jaký bude okolní materiál a jak bude odrážet/pohlcovat světlo. Lze sehnat zdroj (např Meanwell RS-25-x, má potenciometr, kterým lze měnit výstupní napětí +-10%,  takže lez malinko korigovat "svítivost" LED pásku)
3) určitě dát mléčný kryt - více rozptýlí světlo
4) barva světla spíše do teplé, myslím, že strop je tak 4000K. Potom už je to moc modrozelená barva, a když se pod tímhle světlem podíváte na maso, tak bude vypadat nevábně
5) LED pásek dávat po celé šířce pracovního prostoru. Oproti tomu zářivkové svítidlo může udělat podobné množství světla při menším rozměru svítidla - kratší svítidlo
6) pro LED pásek někde musí být umístěný zdroj, takže na to musí být nějaké příprava, případně to není tak jednoduché, jako připojit obyčejnou zářivku na ze zdi trčící káblík

Pohybové/tlakové senzory na LEDky nemám příliš v oblibě. Vím o dvou aplikacích, a na obojích přestal po dost krátké době fungovat. Takže za mě rozhodně klasický vypínač někde v prostoru kuch. linky, tak aby na něj bylo vidět, když se pracuje na daném prostoru. Ale to platí i pro umístění vypínače pro jiný typ zdroje světla.

Sem se nějak rozepsal...
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline
« Odpověď #10 kdy: 19.11.2015, 22:46 »

Jaké máte zkušenosti s osvětlením klávesnice? A také trochu intenzivnější osvětlení pracovní desky stolu, kde se hodně píše a kreslí?

Nemůžu si vynachválit podsvětlenou klávesnici na notebooku. Stolní lampičku napálím do zdi, jen ať trošku dělá světlo a není úplná tma...

Ale profící na klávesnici nepotřebují vidět, ne?
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Mirek Kratochvíl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #11 kdy: 19.11.2015, 23:28 »

Dík za všechny odpovědi i nápady.

Zvažovali jsme i variantu LED pásku v Al profilu, zafrézovaném zespodu skříněk, ale zavrhli jsme ji. Má to takhle tchýně a přijde nám to méně praktické než prosklené dno, které svítí i dovnitř do skříňky.

Takže se v podstatě rozhodujeme jenom o tom, jestli dovnitř zářivku nebo nějaké LED udělátko. Pokud neexistuje LED zářivka, která by nahradila zářivkovou trubici ve všesměrovém svitu, asi tedy zvolíme zářivku. Prověřím ještě typ, který máme teď ve stávající lince, jestli je opravdu tak obtížně k sehnání.

Pokud jde o spínání, preferuji spínání přímo zespodu u světla bez dalšího klasického vypínače na lince, protože tam budou zásuvky a vypínač ke světlu nad linkou. Další vypínač by byl trochu "otravný" a pokud bychom chtěli osvětlení desky dělit na více sekcí, už by to byla docela hrůza.

Jaké máte zkušenosti s bezdotykovým spínáním nějakým čidlem? Já jsem zatím vždycky preferoval mechanický spínač, protože různé poskakování a pitvoření u bezdotykově spínaných vodovodních baterií, vysoušečů rukou nebo i pohybových čidel na chodbě mě od těchto "zlepšováků" spolehlivě odradilo. Existuje něco, co chodí opravdu spolehlivě a dlouhodobě?

P. S. Jako osvětlení klávesnice preferuji podsvícení plus nějaké slabé světlo kdekoli v místnosti. Kdysi jsem zkusil podsvícenou klávesnici u DELLu a od té doby na ni nedám dopustit. :-)
Zaznamenáno
Piszkos Munkak
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #12 kdy: 20.11.2015, 17:47 »

Za sebe doporučuji led pásek v hliníkové liště. Dlouhým dotekem se volí intenzita, krátkým dotekem rozsvícení na poslední zvolené intenzitě nebo zhasnutí.
Já hlava děravá jsem zapomněl, že se ta regulace intenzity, rozsvěcení a zhasínání dělá dotekem po celé délce lišty/pásku. Prostě stačí kdekoliv hrábnout pod skřínku a ledky svití, není třeba žádný další regulační prvek.  Super!  tanecek
Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline
« Odpověď #13 kdy: 20.11.2015, 18:18 »

Já hlava děravá jsem zapomněl, že se ta regulace intenzity, rozsvěcení a zhasínání dělá dotekem po celé délce lišty/pásku. Prostě stačí kdekoliv hrábnout pod skřínku a ledky svití, není třeba žádný další regulační prvek.  Super!  tanecek
On je hlavně ten regulační prvek (lehkáholka-ítko) umístěn v té liště. To jako samo ne....
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Piszkos Munkak
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #14 kdy: 22.11.2015, 10:51 »

Někomu to holt jasné být nemusí, tak na to pro jistotu upozorním.  Super!
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký druh osvětlení zvolit na osvětlení montážní jámy v dílně?
 Charakteristika prostoru při navrhování osvětlení
 Charakteristika uživatele při návrhu osvětlení
 Nepřímé oslnění při návrzích osvětlování
 Uvažované parametry osvětlení při projektování
 Kontrola dimenzování osvětlovací soustavy
 Rozložení jasu při návrhu osvětlení
 Volba osvětlovací soustavy do vznikajícího projektu
 Výpočet energetické náročnosti osvětlení
 Hodnoty osvětlenosti při návrhu osvětlení
 Volba technických prostředků při návrhu osvětlovací soustavy
 Kdo může dělat měření osvětlení?
 Využití časových režimů do světelného projektu
 Zábrana oslnění při návrzích osvětlení
 Požadavky na osvětlení ve vnitřních pracovních prostorech
 Směrové vlastnosti osvětlení při projektování
 Barevné vlastnosti osvětlení při návrhu projektu
 Časové změny osvětlení uvažované již v návrhu projektu
 Hodnocení energetické náročnosti budov
 Společnost pro rozvoj veřejného osvětlení oslavila 20 let 
 Jedete se podívat na Videomapping?
 Podzimní technický seminář SRVO 2011
 Jaké zvolit svítidlo do místnosti ve které budou prováděny masáže?
 Mezinárodní konference SVĚTLO 2011
 Podzimní technický seminář SRVO v Pardubicích
 Nevyhořet znamená také chránit se před teplem
 VIDEO: Architekturní osvětlení Pardubického zámku (plná verze)
 Jarní technický seminář SRVO v Brně
 Vliv času na soustavu veřejného osvětlení
 Čím osvětlit jez?
 Jak zajistit, aby proud procházející doutnavkami nespínal relé?
 SRVO: Základy světelné techniky
 SRVO: Podzimní odborný technický seminář
 SRVO: Revize evropské normy pro terminologii v osvětlování
 Festival světla 2012 v Olomouci
 Jak v programu DIALux zobrazit stožáry?
 Festival světla 2012 - Seminář Lighting designers
 Festival světla 2012 - Prázdniny s Philipsem
 Do ktorej triedy osvetlenia zaradiť parkovisko pre kamióny?
 ČSO 2012: Obsah návrhu osvětlení v různých stupních projektové dokumentace
 SRVO: Měření elektrických parametrů veřejného osvětlení
 33 tisíc kilometrov skúseností
 Dle čeho se rozdělují silniční povrchy v programu DIAlux?
 Jaké osvětlení zvolit pro intenzivní osvětlení zahrady?
 O knize Světlo a osvětlování
 Jas a žiara nočnej oblohy
 Slyšeli jste o solárních panelech s LED technologií u veřejného osvětlení?
  Jak rozmístit prachotěsné zářivky ve svářečské dílně?
 Poradíte vhodný typ svítidla na osvětlení cesty okolo domu?
 O festivalu světla SIGNAL v Praze
 Jaký typ svítidla pro vyšší teploty zvolit do digestoře?
 Víte, co je to pasportizace veřejného osvětlení?
 Jaké zvolit osvětlovací těleso do průmyslového mrazicího boxu, vnější vliv AA3?
 Ako riešiť rovnomernosť osv. ciest podľa EN13201-2 so svietidlami na stĺpoch nn?
 21. ročník konference LIGHT SVĚTLO se uskuteční v září v Brně
 Následky dopravních nehod ve světle světel aneb města šetří, lidé umírají
 Jaký je vliv kvality veřejného osvětlení na dopravní nehodovost?
 Co říkáte u schodiště na preventivní používání kabelů 5x místo 3x?
 TIP na výpočty osvětlení do projektové dokumentace!
 Jakým typem svítidla osvětlit tělocvičnu o 30m2?
  Může být v koupelně v zóně 1 umístěný 12V LED pásek s krytím IP64?
 Jak vysoko mohu dát zářivky abych si nezničil zrak?
 Světelně technické výpočty ...
 Jak je nutná osvětlenost v podzemních garážích v nepřítomnosti osob?
 Osvětlení společných komunikací
 WAGO IN#12: Optimální osvětlení hal s Lighting Management
 WAGO: Školení systému osvětlení hal a řízení měření spotřeb energií
 I DALI osvětlení lze ovládat centrálním systémem
 Existuje TNI CEN-TR 13201-1 - Vonkajšie osvetl. aj po slovensky alebo po česky?
 Jaký typ svítidel vybrat pro vnější nasvícení kostela?
 52. Technický seminář SRVO 2017 v hotelu PALCÁT v Táboře
 WAGO: Lighting Management System
 Jaká má být osvětlenost toalet, které nejsou zcela uzavřené?
 B.E.G: Malý katalog LUXOMAT
 Jakým pravidlem se nastavují časy na PIR čidlech schodišť a chodeb?
 Jak řešit osvětlení ve sklepě, kde kondenzuje voda na svítidlech a vypínači?
 Jednotka řízení hladiny osvětlení
 Je nutné svítit umělým osvětlením na chodbě, nemající okna?
 Katalog řízení osvětlení BEGHELLI
 Jak digitalizace ovlivnila návrhy osvětlování?
 Katalog svítidel Light 20 od HORMEN ...
 ELKOV otevřel světelné studio v Brně
 Koncepce osvětlení hlavního autobusového nádraží v Gelsenkirchenu využívá technologii TRIdonic LED
 Obnova osvětlovacích soustav v administrativních budovách
 TATRA TRUCKS instalovala 3000 svítidel v sedmi halách
 Chytrý rozvaděč veřejného osvětlení s Foxtrotem2
 Osvětlovací systém pomůže malým letištím

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.035 sekund, 22 dotazů.