{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Kto môže v zmysle platných noriem opravovať hardware PC?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Kto môže v zmysle platných noriem opravovať hardware PC?  (Přečteno 4812 krát)
Lubos Kubala
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 30.07.2015, 09:12 »

Aj keď sa podobné témy už na tomto fóre vyskytli, odpovede mi nepripadali v súlade s platnými
nornami v SR aj ČR , niektoré aj trošku posmešné (napr."Já bych to revidoval po každém napadení virem"). Zaujímal by ma hlavne názor odborníkov a revíznych technikov, na to kto môže  v zmysle platných noriem opravovať hardware PC a či je po oprave a v priebehu používania (napr. každé 2 roky) nutná revízia. Nakoľko je počítač elektrický spotrebič triedy ochrany I. ,
fáza sa môže dostať na neživú čast(napr. kovový kryt skrinky). Mne na Slovensku vydal Živnostenský úrad povolenie na opravu počítačov len keď som si spravil večerne elektrotechnic
priemyslovku a získal §22 (nestačil im ani § 21 ktorý sme dostali pri maturite).
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 30.07.2015, 10:26 »



Obávám se, že spojujete normy s něčím, co spolu nesouvisí.
Zaznamenáno

.
Elektrika.cz, každý den, již 21 let ...
 ....

Proud a napětí objevíte vzápětí!
Lubos Kubala
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 30.07.2015, 11:03 »

Keď som si začal vybavovať živnosť na opravu PC bolo mi na živnostenskom úrade povedané že podľa platných noriem a predpisov musím mať elektrotechnic ké vzdelanie a §22 (samostatný elektrotechnik) a pokiaĺ som toto nesplnil živnosť mi nevydali
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #3 kdy: 30.07.2015, 12:11 »

Keď som si začal vybavovať živnosť na opravu PC bolo mi na živnostenskom úrade povedané že podľa platných noriem a predpisov musím mať elektrotechnic ké vzdelanie a §22 (samostatný elektrotechnik) a pokiaĺ som toto nesplnil živnosť mi nevydali
V diskusích nemůžeme poznat jaká je skutečnost a tak si všímáme způsobů komunikace a obsahu.
Napsal jste "podľa platných noriem a predpisov musím mať elektrotechnic ké vzdelanie a §22".

A můžete uvést některé, kterých se to má týkat?
Zaznamenáno

.
Elektrika.cz, každý den, již 21 let ...
 ....

Proud a napětí objevíte vzápětí!
Lubos Kubala
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 30.07.2015, 13:07 »

Nechcem sa tu s nikým prieť o normy to som sa 10 rokov prel so Žinostenským úradom
aj tak som sa musel podvoliť a urobiť si elektrotechnic ké vzdelanie a prax a ziskať § 22
najviac operovali s vyhlaškou 508/2009 SR  (nebolo mi to ale na škodu takto si rozšíriť vzdelanie)
"
§ 18
Oprava, rekonštrukcia a montáž vyhradeného technického zariadenia
(1) Opravovať a rekonštruovať vyhradené technické zariadenie a montovať vyhradené technické zariadenie do funkčného celku na mieste jeho budúcej prevádzky, riadiť práce pri tejto oprave, rekonštrukcii alebo montáži a vykonať po ukončení opravy prehliadku a skúšku opravovanej časti vyhradeného technického zariadenia uskutočnenej výmenou opotrebovaných častí za nové s výnimkou zásahu do bezpečnostných zariadení a s výnimkou ustanovenou bezpečnostnote chnickými požiadavkami môže len osoba na opravu, ktorá má platné osvedčenie, ak ide o
a) parný a kvapalinový kotol I. až V. triedy,
b) potrubné vedenie uvedené v prílohe č. 1 I. časti skupine A písm. e),
c) osobný a nákladný výťah s povolenou dopravou osôb skupiny A,
d) technické zariadenie plynové skupiny A.
(2) Vyhradené technické zariadenie, ktoré nie je uvedené v odseku 1, môže opravovať, rekonštruovať a montovať do funkčného celku na mieste jeho budúcej prevádzky osoba na opravu, ktorá má písomný doklad o overení odborných vedomostí vyhotovený revíznym technikom; to sa nevzťahuje na vyhradené technické zariadenie elektrické.

"

Ale mňa zaujíma názor odborníkov či podľa ich názoru má napr. tento mnou popísaný postup ŽÚ oporu v normách a predpisoch, či revízie PC treba robiť a ako často ,či rozoberať a skadať a opravovať PC môze aj laik, či to neodporuje nejakym normám a predpisom. Keby som mal v tom úplne jasno tak neotváram túto diskusiu ale ako sa hovorí viac hláv viac rozumu.
 
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #5 kdy: 30.07.2015, 13:33 »

Nechcem sa tu s nikým prieť o normy to som sa 10 rokov prel so Žinostenským úradom
Snažím se vysvětlit, že norma nemá nic společného s tím, zda můžete na zařízení pracovat nebo ne. Pokud se podíváte co píšu, tak se o tom zmiňuji od samého začátku.

Napsal jste:
"v zmysle platných noriem opravovať hardware PC". To je nesmysl, rozumíte tomu nebo ne?

Oč jste přel v normách s Živnostenským úřadem to by mne tedy také zajímalo.
Zaznamenáno

.
Elektrika.cz, každý den, již 21 let ...
 ....

Proud a napětí objevíte vzápětí!
Lubos Kubala
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 30.07.2015, 13:53 »

Ja som tvrdil že PC možem opravovať aj bez elektrotechnic kého vzdelania lebo  
su tam len napatia do +-12 V a patri to do ohlasovacej živnosti "Oprava kancelarskej techniky do 50 V".
ŽÚ tvrdil že PC tam nepatri nakoľko je to el.sptotrebič tr. ochr. I. napajaný 230 V a pri PC sa postupuje ako pri vyhradených elektrických zariadeniach
do 1000 V.

Ale len ma tu spovedáte ale nedozvetel som sa ešte váš názor na túto problematiku.
Zaznamenáno
Lubos Kubala
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 30.07.2015, 13:59 »

Ja sa nepytam kto môže na zariadení PC pracovať a ale kto ho môže opravovať a či sú potrebné revizie a v akom časovom obdobý. A nemám v tom stále jasno preto chcem o tom diskutovať.
Zaznamenáno
Lubos Kubala
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 30.07.2015, 14:39 »

Napsal jste:
"v zmysle platných noriem opravovať hardware PC". To je nesmysl, rozumíte tomu nebo ne?

Prečo by to bol nezmysel, keď raz ŽÚ viaže vydanie živnosti  na vzdelanie musí sa opierať o nejaké
predpisy, v tomto prípade aj o vyhlašku 508/2009. AK je to v ČR ináč tiež by ma to zaujímalo ako je to tam.
Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 30.07.2015, 14:53 »

O normách to nebude. STN 343100 síce hovorila o práci na elektrických zariadeniach, ale už im došlo a je to teraz o inštaláciách, čo PC nebude.
Pozrite si však v 508-čke prílohu 1, časť III, odseky B a C. PC skombinujete z týchto dvoch rozdelení, napájacia časť nn (B) a hardware za ním (C).
Z tohto pohľadu má ŽÚ pravdu a zbytočne ich budete presviedčať že sa zdroja pri oprave PC nedotknete.
Do opráv kancelárskej techniky do 50V vás pustia (notebooky, tablety, mobily, hračky) počítajte však s tým, že bez nabíjačky.
Skúste.   Mrknutí
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #10 kdy: 30.07.2015, 16:09 »

Prečo by to bol nezmysel, keď raz ŽÚ viaže vydanie živnosti  na vzdelanie musí sa opierať o nejaké
predpisy
, v tomto prípade aj o vyhlašku 508/2009. AK je to v ČR ináč tiež by ma to zaujímalo ako je to tam.
Ano o předpisy, nikoliv o normy. Snažím se vám vysvětlit, že pletete normy a předpisy dohromady, čímž v tom děláte zmatek.

Ja sa nepytam kto môže na zariadení PC pracovať a ale kto ho môže opravovať a či sú potrebné revizie a v akom časovom obdobý. A nemám v tom stále jasno preto chcem o tom diskutovať.
Otázka tématu je viditelná: "Kto môže v zmysle platných noriem opravovať hardware PC?"
Ale oprava zařízení je práce na zařízení.


Co se týká dalších dvou otázek, tak ty do toho tématu nepatří, protože jedno téma = jedna otázka. Kromě toho, vše zde bylo už řešeno a diskutováno. Tak to nebudeme opakovat.

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,7583.0.html
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,1887.0.html
http://diskuse.elektrika.cz/index.php?action=keywords;sa=browse;name=revize%20v%C3%BDpo%C4%8Detn%C3%AD%20techniky
Zaznamenáno

.
Elektrika.cz, každý den, již 21 let ...
 ....

Proud a napětí objevíte vzápětí!
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.161 sekund, 22 dotazů.