Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Co musí splňovat rozvaděče pro kvalifikovanou obsluhu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Co musí splňovat rozvaděče pro kvalifikovanou obsluhu?  (Přečteno 4426 krát)
MrPeter
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« kdy: 20.04.2015, 20:32 »

Musí mít rozvaděč určený pro kvalifikovanou obsluhu stejné náležitosti jako rozvaděč pro laiky? Např. stejný štítek, kusovou zkoušku, ... nevím co vše je přesně potřeba. Stačí aby bylo k otevření rozvaděče potřeba použít nástroj (šroubovák, kličku, ...) a jedná se automaticky o rozvaděč pro kvalifikovanou obsluhu?

Žádný rozvaděč se nechystám vyrábět. Je to jen teoretická úvaha.
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 21.04.2015, 17:11 »

Co to je kvalifikovaná obsluha?
Podle čeho ji budeme definovat. Na to dříve stačila ČSN 34 3100, nebo 33 1310,  která je nahrazena
ČSN EN 50110-1 ed.2 Obsluha a práce na elektrickém zařízení.
Ale máme TNI 34 3100 a také (stále) platnou 50/78 Sb.

Laik je osoba bez elektrotechnic ké kvalifikace, nebo pracovník bez odborné způsobilosti v elektrotechnic e. Rozvaděče musí být zajištěny tak, aby tito pracovníci nemohli přijít do styku s živými částmi. Kryty a dveře rozvaděčů chránící před dotykem živé části, se mohou sejmout nebo otevřít pouze nástrojem.
Rozvaděče bez krytí musí být umístěny v elektrické provozovně, v prostoru do kterého mají přístup jen osoby znalé v elektrotechnic e.

Takto jsme byli zkoušeni ještě v roce 1990 z ČSN 34 3103a, čl 38
A ČSN 34 3104, čl.1 až 4 odpovídal na položenou otázku, jaké náležitosti musí splňovat takový rozvaděč.

Dnes to bude asi ukryto v jiných článcích norem, ale především v ČSN EN 50110 - 1 ed. 2 a v TNI 34 3100
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 22.04.2015, 10:31 »

Ještě doplnění do diskuse, kdy ČSN EN 50110-1 ed.2 zavádí pojem hranici přiblížení a ochranný prostor. Proto i pro kvalifikovanou obsluhu musí být IPXXB, anebo práce za zvláštních podmínek.


* 090420151366.jpg (633.69 KB, 2592x1944 - prohlédnuto 296 krát.)
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 22.04.2015, 10:35 »

....omlouvám se za rozmazání. Ale originál foto je jasně zaostřený. Zkoším ještě další obrázek


* 090420151365.jpg (809.72 KB, 2592x1944 - prohlédnuto 455 krát.)
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je možno ČSN EN 61439-1 aplikovat beze zbytku u všech výrobců rozváděčů?
 Neposkytl by někdo formulář na kusové ověření rozvaděče podle 61439?
 Máte již publikaci Rittal o výrobě rozvaděčů dle ČSN EN 61439?
 Potrebuje rozvodnica určená len pre prepäťové ochrany také štítok a atest?
 Potřebuji na rozvaděč s jedním jističem také typovou zkoušku?
 Mohu vyrábět rozvaděče jako OSVČ?
 Nová norma, nová příležitost. Výroba rozváděčů podle nového souboru norem ...
 Můžete upřesnit pojmy (původní výrobce a hlavně výrobce rozvaděče)?
 Kde zjistím podmínky k získání oprávnění k výrobě rozvaděčů?
 OEZ: Normy pro rozvaděče nízkého napětí
 Kdo je výrobce rozvaděče a jak se posuzuje shoda?
 Myslíte, že můj výklad ČSN EN 61439 je správný?
 Je rozvaděč nn stanovený výrobek nebo volně sestavitelná stavebnice?
 Jaké jsou rozdíly mezi soubory norem ČSN EN 60439 a ČSN EN 61439?
 Lze považovat rozvaděč, který je součástí stroje za neúplné strojní zařízení?
 Požadavky normy ČSN EN 62208 ed.2 na prázdné skříně pro rozvaděče nn
 Jaká je ještě jiná náhrada za ČSN 35 7030 mimo ČSN 61439-3?
 Jak probíhají zkoušky a ověřování rozvaděčů podle nové normy?
 Aká je min. výška prístrojov v rozvádzači nad konečnou úpravou terénu?
 Kdo může provádět typové zkoušky rozvaděčů ve firmě?
 BONEGA: Nové funkce v aplikaci Ověření návrhu.cz
 Jak je to vlastně s certifikací rozvaděčů?
 Je třeba vždy po změně normy dělat nové zkoušky rozvaděče (ověření návrhu)?
 HENSEL: Návod k sestavení rozvaděče dle EN 61 439
 Lze uplatnit §9 NV 163/2002 při kusové výrobě rozvaděčů?
 Je naozaj rozvadzac Hager Volta VU60 na 70 modulov?
 Rozvaděče dle požadavků nových norem (2013)
 Legislativa v oblasti výroby rozvaděčů duben 2017
 Jaký názor máte na provedení a krytí zásuvek na "chytré" lavičce?
 Jaké jsou výjimky pro výrobu rozvaděčů, které nejsou určeny pro obsluhu laiky?
 Je možná revize vývodů starého, upraveného rozvaděče?
 Jak zlegalizovat rozvaděč nn v datovém racku?
 Který předpis upravuje použití pojistkových odpínačů v DBO dle 61439-3?
 Jak legálně doplnit rozvaděč o další přístroj/okruh?
 LIVE EATON: Návrh a ověřování rozvaděčů nízkého napětí?
 Jaké jsou leg. požadavky pro uvedení rozvaděče na trh: MAR do 50 V AC / 75V DC?
 Lze udělat revizi pro nestandardní bytový rozvaděč nesplňující ČSN EN 61439?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.048 sekund, 22 dotazů.