Behemot
Neverifikovaný uživatel @6
Offline
|
|
« Odpověď #9 kdy: 13.08.2019, 16:25 » |
|
Klasická žárovka je docela blbuvzdorná a v podstatě kvalitu určuje jen kvalita plynové náplně, směsi vlákna a jeho tloušťka.
LEDkovky jsou naprosto jinej obor, je to (téměř*) vždy zdroj a pak k tomu ty LEDky. LEDky samotné mají svou řadu vlastností a pro jejich ideální účinnost je přesně třeba vědět napětí a proud dle výrobce a to jim dát. Jinak se to podle VA charakteristik y chová jako dynamickej rezistor a svítí to v široké škále proudů a napětí, ale obvykle to pak skoro nesvítí, nebo naopak že svítí hodně, ale za cenu ohromných tepelných ztrát, násobeno počtem diod. A čím teplejší jsou, tím víc dochází k degradaci přechodu difuzí a k degradaci luminoforu.
Dál, LEDka má pořád nějaký napětí přechodu a obzvlášť pokud je jich v sérii hodně, tak toto napětí v součtu roste tak, že nemusí být dlouhou dobu dosaženo minima, kdy to vůbec všechno svítí. To se týká hlavně levných luder s impedančním zdrojem a pak toho, když se to někdo pokouší řídit triakovým regulátorem výkonu (co prostě usekává sinusovku).
Co se zdrojů týče, tak to je kapitola sama o sobě, od zmiňovaných impedančních bočníků přes všechny podoby spíňáků. Který samozřejmě musí být maličkatý, takže číňan rád vynechá všechno, co se vynechat dá, a obvykle se musí vměstnat někam do plastovýho spodku, kde se téměř nechladí. V některých typech svítidel prostě LEDkovky téměř nejsou k použití, protože se tam absolutně neuchladí, anebo jen po omezenej čas. Zatím beru přímo z jedné fabriky LEDkovky dlouhý, takovej ten kukuřičnej klas, a drží, však si číňan dává tříletou záruku, ale taky hřejí dost a někam bych je prostě nedal. Uzavřený koupelnový svítidlo IP44 je OK v koupelně, kde to nebude nikdy svítit víc jak dvě hodiny v kuse. Už není dobrý někam na chodbu do firmy/fabriky/obchodu, kde bude svítit 14-24 hodin denně v kuse.
No a pak samozřejmě tady máme kvůli ceně a dalším parametrům snahu cpát co nejvíc LEDkovek do série za sebe, protože větší napětí (účinnější zdroj a menší proud). Jenže pak je problém aby byly všechny LEDky určitě stejný (ohmův zákon) a když jedna shoří, nesvítí to vůbec. Ideální stav by byl všechny LEDky paralelně, ale to se v praxi potká maximálně u supervýkonných kusových LEDek (třeba pár wattovek vedle sebe).
*už byly viděny i kvalitní LEDkovky kde bylo natvrdku sto diod v sérii
|