Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Muze byt vodic rozdelen i v krabicich?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Muze byt vodic rozdelen i v krabicich?  (Přečteno 26862 krát)
... z davu semináře
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« kdy: 14.05.2005, 16:57 »

Kde je prosim uvedeno, nebo z ceho vyplyva ze poslednim mistem rozdeleni vodice PEN na N a PE je rozvadec? Muze byt vodic
PEN ve stavajicich sitich TN-C rozdelen i v krabicich?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 14.05.2005, 18:51 »

Základní podmínky jsou v ČSN 33 2000-3 a ČSN 33 2000-5-54. K rozdělení v krabici by nemělo docházet. Rozdělení je logické pouze, u průřezu ochranného vodič menšího jak 10mm2, u zásuvkových spojů a přechodu z pevného vedení na pohyblivé. Tento vývod není považován za rozdělení soustavy TN-C na TN-S. Je to pouze vývod TN-C s požadovaným rozděleným vodičem PEN  na PE a N.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Hasala
« Odpověď #2 kdy: 16.05.2005, 09:15 »

Požadavky ČSN bohužel neřeší častý problém, a to jsou úpravy stávajících rozvodů TN-C, bez celkové rekonstrukce.  
Jinak řečeno, když např. potřebujete ve stávajícím rozvodu TN-C přidat ze stávajícího zásuvkového okruhu jednu zásuvku.
Názory RT na toto se různí. Osobně v tomto případě toleruji třívodičový vývod TN-S z dvouvodičového přívodu TN-C (do doby rekonstrukce),  i když to není úplně v souladu s ČSN. Je to podobné, jako když do zásuvky zapnete prodlužovací šňůru.
Pokračovat dále jen dvouvodičově je podle mě degradace, když nový kabel, tak Cu a třívodičový, hlavně kvůli další rekonstrukci.
To, že je něco od začátku nevhodně konstruováno, podle mě neznamená, že už se v tom musí stejným způsobem pokračovat.
Nejlepší je nový okruh natáhnout až z podružné rozvodnice, to ovšem není vždy bez problémů.

Zajímaly by názory a postupy jiných RT.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 16.05.2005, 10:38 »

Vodič PEN se dá teoreticky  rozdělit na PE a N kdekoli na cestě od distribučního transformátoru až ke koncovému vývodu, např. k  poslední zásuvce. Pokud tomu tak není a celá síť je TN-C, stejně na každé zásuvce v TN-C dochází k rozdělení PEN na PE a N. Bytovou rozvodnici jako poslední možné místo rozdělení vodiče PEN na PE a N uvádí ČSN 33 2130 čl.4.6.15 v platném znění. Platí to samozřejmě pro nové elektrické instalace. Rozšíření stávající el.instalace TN-C přidáním dalšího zásuvkového vývodu za poslední koncovou zásuvku z hlediska rozdělení PEN na PE a N normy zřejmě neřeší. Napojení nové zásuvky může být třeba jenom vedením 2 m a přesto se jedná o novou el.instalaci. Co je nové dělá se již v TN-S. Potom bude vodič PEN rozdělený na svorkách nyní již předposlední zásuvky a kousek vedení 2 m k poslední zásuvce bude již v TN-S. Dělat jenom kvůli tomu ze vzdálené rozvodnice nový vývod, aby rozdělení PEN bylo v rozvodnici a ne třeba v předchozí zásuvce a přitom veškerá stávající el.instalace je stejně v TN-C, pokládám za neúčelné a přehnané. Pokud se napojení přidané zásuvky provede rovněž vedením 2B, tedy pokračováním TN-C, bude tento nový kousek el.instalace provedený sice postaru, ale z praktického hlediska to podle mého názoru nemá význam a různé úvahy se budou pohybovat v rovině fantazie.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Bardoděj
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 17.05.2005, 00:06 »

Je ale možné položit kabel třížilový a modrý drát nepoužít - pokračovat soustavou TN-C. Na pokračování třemi vodiči od předposlední zásuvky k poslední (nové) se mi nezdá nic nebezpečného, ale ve finále to závisí na posouzení RT, což nejsem. Ale většinou RT ke zřízení nové zásuvky není přizván, takže se jeho názor nikdo nedozví.

Jako úskalí, které je třeba vyřešit, vidím napojení modrého a zeleno/žlutého drátu pod jeden šroubek na zásuvce, kde k přechodu TNC-S dochází.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 17.05.2005, 09:06 »

Zásuvky jsou konstruované pro průběžnou montáž a při pokračovaní vedením 3C není co řešit, každý vodič se připojí pod svůj šroubek, takže nejde o žádné úskalí.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #6 kdy: 17.05.2005, 18:13 »

Jak by jste p. Jonáš  pokračoval od jednozásuvky s přívodem CYKY2Bx2,5, tj. musím nulovat? Ať počítám jak počítám tak mi vyjdou tři vodiče pod jeden šroubek!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 18.05.2005, 07:55 »

Že se v diskusi objeví "problém" v zapojení zasuvky rozvodu nn jsem nečekal. Pan Beláň mě zklamal. Se zavřenýma očima každý elektrikář ví, jak takovou zásuvku zapojit. Pokud v tomto někdo vidí téměř neřešitelnou věc, jak se potom staví ke skutečným problémům.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 18.05.2005, 09:47 »

Záleží sice taky na typu použité zásuvky,ale taky ať počítám jak počítám tak mi vychází maximálně dva vodiče pod jeden šroubek,propojka PE-N je v kusu s přívodním vodičem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 18.05.2005, 13:32 »

Vy jste asi ještě nezapojovali zásuvku, jinak to snad ani není možné. Nebo působíte v jiném oboru než je elektro silnoproud. Pro elektrikáře banalita, pro vás neřešitelný hlavolam. Podle této diskuse lze usuzovat, že skutečná úroveň některých elektrikářů je hodně hluboko.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 18.05.2005, 14:46 »

To: Jaroslav Jonáš
Když jste tedy tak erudovaný,buďte tedy tak laskav a popište váš způsob zapojení typu zásuvky,která nemá dva přípojné body(šroubky) na každém kontaktu a (zřejmě jste nepochopil,že k tomuto typu se k vámi zpochybněné úrovni některých elektrikářů otázka vztahovala) potřebujete od této pokračovat k další.Znám již vaše řešení,vyměnit zásuvku za vyhovující typ,ale nevidím důvod proč někoho takto podceňovat.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 18.05.2005, 15:19 »

Jsem rád že jsem alespoň vás vyprovokoval. Zásuvky s jedním šroubkem na svorce, tedy neurčených pro průběžnou montáž, jsou pouze pozůstatky dob minulých, starých cca 45 a více let. Od těch dob na našem trhu jsou pouze zásuvky pro montáž průběžnou, je to údajně požadavek předmětových norem. Tak neřešte prosím vás takový nesmysl jako jsou tři vodiče pod jeden šroubek a pod.,  jak se o to někdo snaží. Nevím proč by se tato debata měla týkat starých archaických zásuvek, a s nimiž se již téměř nesetkáte. Nebo jste v poslední době montoval zásuvky vyrobené před půl stoletím ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kučera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 18.05.2005, 17:13 »

Trochu jsem se lekl, že jsem v nějaké hibernaci prospal 45 let. (to už by mi bylo přes 100) Raději jsem se podíval do kalendáře a hlavně na úplně novou jednozásuvku TANGO od ABB. Ta má pouze jeden šroubek na kontakt. Kde je chyba??

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #13 kdy: 18.05.2005, 22:01 »

Pane Jonáš, je vidět že máte přehled, ale bohužel jen v tuzemské výrobě. Musíte se kouknout také na podstatně kvalitnější zahraniční výrobky např. Elso a pod..

Nemusíte si hned pod sebou řezat větev!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Tomáš Novotný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 18.05.2005, 23:49 »

Tedy pane Beláni, já si fakt nedovedu představit, že někdo vyřeší přidání další zásuvky tím, že tu na konci nahradí zrovna zásuvkou Elso (a napere do ní Al dvoudrát) a pak přes třívodič ´přidá další. Promiňte, ale při té představě se fakt musím smát :-))

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #15 kdy: 19.05.2005, 23:47 »

To Novotný

Několikrát jsem přečetl váš příspěvek a vůbec nevím o čem to vlastně hovoříte? Musíte číst příspěvky od začátku, aby vám neunikla podstata a téma diskuse. Nějak jste se v tom zamotal, a pak se nedivím, že se musíte smát. Otázka je, co je vlastně k smíchu?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Tomáš Novotný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 20.05.2005, 11:09 »

Pane Beláni,

na úvod - opravdu nic proti vám a nic ve zlém.

A čemu se směju? No nejdříve se řeší rozdělení starých TN-C ´vedení na třívodič, pak se objeví "problém" s počtem šroubků, a nakonec to Vy zazdíte informací o kvalitních zahraničních výrobcích. vám asi ne, ale mně ten vývoj diskuse připadá dosti absurdní. Tak se na mě nezlobte :-))

Na druhou stranu, všechna čest tomuto serveru a VŠEM diskutujícím zde - tedy i vám. Je to tady 1000 x lepší, než pseudodiskuse na In-Elu (= otázka + jediná pravdivá a svatá odpověď)

Přeji všem ... ...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #17 kdy: 20.05.2005, 21:20 »

To Novotný

Někdy se diskuse zvrtne k docela jinému tématu. Je to dost časté.
Jenom pro upřesnění. Uvedl jsem zahraniční výrobky proto, že opravdu nemají možnost připojit na dva šroubky 5 konců vodičů a nejedná se o žádné 45 let staré přístroje. Ty české výrobky to umožňují, protože některé mají na ochranném vodiči (kolíku) dva šroubky. To je celé dilema výměny názorů.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 23 dotazů.