Chceme levnější normy?
Jiří Špelec:
Tak jsem dostal od kolegy jednu normu v pdf, je tam v záhlaví jeho jméno. Text si kdo chce vykopíruje a uloží. Nezlobte se na mne nikdo, ale já ten institut nechápu. A mnoho z vás zde také ne. Obzvlášť ty Mirky Dušíny co prý normy nekopírují! Podobně jako u onanie, kdo tvrdí, že normy nekopíroval, kopíruje dodnes! ČSNI si tam vylepí pouze zákaz kopírování s uvedením příslušného zákona a to je vše co pro ochranu udělají? Ale začíná mi svítat! Normy musí být drahé, aby jich mezi lidmi moc nebylo. Pak pokvete další byznys, školení, semináře a různé zmutované knihy vzniklé hloupým opisem drahých norem. Ale toto nechce nikdo z ješitů slyšet! Pro některé je to dobrý byznys. Možná by to chtělo odvrátit zrak z Grosse a prolustrovat jiné úředníčky!
Pavel Ryšavý:
Pane Běhunčíku, nepropadejte zoufalství, na www.mvcr.cz (Nelekněte se, že se jedná o web ministerstva vnitra) najdete pod odkazem Sbírka zákonů (dole) komplet zákony rokem 1945 počínaje. A zabrousíte-li na portal.gov.cz a proklikáte li se na výběrový formulář můžete i vyhledávat podle názvů, klíčových slov, atd ... (Zdarma)
Příjemné hledání PR
Miroslav Bardoděj:
Tak, jak to píše pan Špelec, ke komu se to dostane, tak si to zkopíruje. Cena papíru je minimální, cena kB dat na HDD nebo nějakém jiném nosiči také. Živí se na tom spousta firem, které sice nakoupí, ale udělají výtahy, přehledy, školení, atd. Asi to pro ně bude dobrý byznys, o který by přišly. Musely by se snažit, a prodávat přidanou hodnotu, ne jen informace, které si koupily.
Ale co takový projektant, který v sobotu večer zjistí, že by potřeboval nějakou normu. Má smůlu, v pondělí se může vydat do studovny (ztratí tím dost času), tam si normu vypůjčí, aby v pondělí večer při čtení zjstil, že se vypůjčená norma odvolává na nějakou jinou, kterou také nemá.
Mě to trochu připomíná kopírování muziky a filmů. Vydavatel chce získat peníze, tak nasadí vysokou cenu a určité množství lidí si to koupí a od nich si to jiní okopírují. Kdyby byla cena čtvrtinová, třeba by si to nové album koupilo ne 4x lidí víc, ale 10x víc.
Prostě by to chtělo prodávat normy za takovou cenu, aby to nenutilo lidi ke kopírování. Normy by měl v knihovně skoro každý a peníze, které se prodejem vyberou dnes, by se mohly vybrat i vyšší. Většina lidí je soudných a rozumný peníz zaplatí a nebude škudlit za každou cenu kopírováním.
Miroslav Minařík:
K financování normalizace, ČNI oficiálně uvádí:Český normalizační institut je státní příspěvková organizace řízená Ministerstvem průmyslu a obchodu. Náklady Českého normalizačního institutu jsou hrazeny převážně z výnosů získaných prodejem českých technických norem a dalších služeb. Podle zákona č. 22/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů náklady na tvorbu českých technických norem hradí ten, kdo požaduje jejich zpracování. Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytuje ze státního rozpočtu příspěvek na tvorbu norem, které požaduje zpracovat.
Michal Ingeli:
Systém tvorby nových a preberanie európskych noriem funguje v SR obdobne ako v ČR, akurát zúčastnené organizácie majú iný názov. Niektoré normy na základe dohody medzi ČNI a SÚTN vychádzajú v českom jazyku so slovenskou titulnou stranou a za slovenské koruny... Vono pokud nejsou v textu "roubíky", tak je nám vše jasný... Ale naspäť k cenám noriem. Normy lacnejšie nebudú, skôr môžeme očakávať zvýšenie na európsku úroveň. Tak radšej hľadajme cesty, ako sa k platným normám dostať lacnejšie. Jednou z ciest je využitie hromadného prístupu za pomoci odborných elektrotechnic kých spolkov, sväzov a združení, ktoré aj tak v čase internetu pomaly, ale iste strácajú na význame. V rámci SKSI (Slovenská komora autorizovaných inžinierov) je spustená skúšobná verzia prístupu projektantov k technickým normám STN. Projektant - člen SKSI má licenčné právo prístupu k normám iba v rámci svojej špecializácie (napr.: elektro) a zobrazenie je možné na jednom PC. Zatiaľ je pre nás k dispozícii 5 noriem: STN 33 0300, 33 2000-3, 33 2000-4-41, 33 2030 ("statická elektrina"), 33 2330 ("horľavé prachy"). Zatiaľ nič moc, ale hádam časom sa to zlepší a členské poplatky v SKSI sa nám vrátia trebárs aj v tejto forme. Myslím, že aj v ČR je dosť užitočných odborných organizácií (ČES, MSE, ČKAIT, Únia elektrotechnik ú...), ktoré by mohli vyvinúť nejaké aktivity v tomto smere.
Navigace
[0] Index zpráv
[*] Předchozí strana