Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Může být svod oddáleného hromosvodu spojený s chráněným stožárem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může být svod oddáleného hromosvodu spojený s chráněným stožárem?  (Přečteno 6634 krát)
Petr Petr123
« kdy: 20.08.2013, 19:42 »




Dneska jsem viděl na střeše docela nové budovy antenní stožár, na něm nějaké antény na wifi a podél stožáru byl připevněný pomocí svorek jímač z 8mm hromosvodového drátu s přesahem nad stožár. Je to tedy vše pospojené podle ČSN 34 1390.

Zajímalo by mne ale, jestli je u případného úderu blesku nějaký rozdíl, když je stožár pouze nad střechou napojený na hromosvod nebo je ještě podél stožáru vedený drát s přesahem nad antény, které by jinak byly nejvyšším místem nad střechou.  
Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #1 kdy: 20.08.2013, 20:54 »



Dneska jsem viděl na střeše docela nové budovy antenní stožár, na něm nějaké antény na wifi a podél stožáru byl připevněný pomocí svorek jímač z 8mm hromosvodového drátu s přesahem nad stožár. Je to tedy vše pospojené podle ČSN 34 1390.

Tak to určitě budou na vstupních vodičích instalovány bleskojistky a pak také dle :
Připojování elektrických silových zařízení
114.  Všeobecně.  V objektech s elektrickým zařízením v případech uvedených v čl. 111 hromosvod musí být v dostatečné vzdá­lenosti od tohoto zařízení (viz čl. 112),  nebo nelze-li potřebnou vzdále­nost dodržet, musí být s tímto zařízením spojen (viz čl. 113). To se netýká křižování a souběhu elektrických vedení s hromosvodem (viz čl. 115).Při připojování neživých částí elektrických zařízení k hromosvodu se ochranný vodič propojí s hromosvodem v zemi. Pro spojování uzemnění elektrického zařízení s uzemněním hromosvodu platí čl. 117.


Zajímalo by mne ale, jestli je u případného úderu blesku nějaký rozdíl, když je stožár pouze nad střechou napojený na hromosvod nebo je ještě podél stožáru vedený drát s přesahem nad antény, které by jinak byly nejvyšším místem nad střechou. 
Rozdíl je v podstatě zanedbatelný, v obou dvou případech se z koaxu stává další svod hromosvodu.
Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 20.08.2013, 21:24 »

Jenom nerozumím, proč se v nadpisu píše o oddáleném hromosvodu, když se o nic oddáleného nejedná.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 20.08.2013, 21:35 »

Zrovna jsem o tom taky přemýšlel....

Je to asi stejný jako se brodit po krk ve vodě a nad hlavou křečovitě držet deštník... Aby jste nepromokl musíte mít ještě další ochranu (nepromokavý oděv = svodič bleskového proudu)
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.037 sekund, 22 dotazů.