Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jaký jistič zvolit pro kabel CYKY 5x6 určený k připojení zásuvkového rozvaděče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký jistič zvolit pro kabel CYKY 5x6 určený k připojení zásuvkového rozvaděče?  (Přečteno 3802 krát)
Tomáš Kahánek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 16.08.2013, 13:33 »

K připojení zásuvkového rozvaděče umístěného v garáži mám kabel CYKY 5x6 v délce 31m z toho 8m vedeno v zemi, zbytek v plastové liště po stěnách až do podružného rozvaděče v hlavní budově. Vedle podružného rozvaděče je hned umístěna skříň s elektroměrem a hlavním jističem 3x125A char. B.
Jakým jističem mám odjistit toto vedení, pokud zásuvkový rozvaděč je osazen z výroby proudovým chráničem a zásuvkami kde největší zásuvka je 32A s jističem 32A char. C? Lze pro tento způsob uložení a délky kabelu použít ještě jistič 3x40A char. B?
Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 16.08.2013, 14:34 »

Pokud se jedná o klasický kabel CYKY 5x6mm2 tak podle výrobců má proudovou zatížitelnost 43A na vzduchu 61A v zemi http://www.nktcables.com/cz/products/low-voltage-cables/building-wires/~/media/Files/NktCables/Products/CZ/LV%20cables/CYKY.ashx . Koeficient uložení bych viděl tak 0,9. Takže zatížitelnost kabelu při tomto uložení 43*0,9=38,7A. (

Bohužel jsem nenašel hodnotu teploty pro kterou je zadán tento proud standardně by měla být hodnota udávána pro vzduch 30°C a pro zem 20°C.

Vzhledem k tomu, že hodnota je na hraně 40A a já tyto stavy nemám rád navýšil bych průřez na 10mm2 a nebo snížil předřazené jištění.

Při prověření na úbytek napětí (40A) pro 6mm2 3,08Ohm/km symetrická zátěž  40*3,08*0,031= cca 4V nesymetrická cca 8V. Maximální úbytek by mohl byt cca 3,5%,  norma tuším říká pro světla 3% a pro zásuvky 5%.

Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.033 sekund, 21 dotazů.