Jsou hromosvody na telefonních sloupech dostatečné?
Jaroslav Hála:
V ulici nám nedávno Telecom měnil sloupy na telefonní kabely.
Překvapilo mne, že na dřevěné sloupy mají ze strany přibité holé pozinkované(?) dráty (průměr tak 3mm) smotané do páru a končící asi 10cm nad sloupem. Druhý konec pak mizí v zemi.
Víte někdo, zda se má jednat o formu hromosvodu a pokud ano, zda je takové provedení (hlavně s ohledem na průřezy oněch drátů) funkční a v souladu s normami?
Když si vezmu, jak přísné jsou normy kolem hromosvodů na objektech (a jak vášnivé debaty jsou kolem nich), je takové provedení docela zvláštní.
Jiří Schwarz:
Ono to asi nebude klasický plnohodnotný hromosvod jako ochrana před přímým zásahem blesku.
Spíše je to něco, co by při zásahu blesku do vedení mělo hledat více cest do země, aby se do koncových zařízení už přenesla menší energie a "přepěťovky" měly šanci to přežít a zachránit.
Z pohledu ČSN EN 62305 je to úplně špatně, pokud ty sloupy jsou v prostoru, kde se dá předpokládat pohyb osob za bouřky.
Milan Hudec:
Citace: Jiří Schwarz 20.05.2013, 15:37
Z pohledu ČSN EN 62305 je to úplně špatně, pokud ty sloupy jsou v prostoru, kde se dá předpokládat pohyb osob za bouřky.
Z pohledu, který uvádíš ano, nicméně pokud vím, tak jde především o zabránění rozčísnutí sloupů.
Ludvík Kubík:
Tam se spíše jedná o uzemnění stínění samonosného kabelu v jednotlivých rozvaděčích (ÚR,SR) a pak ještě nosného lanka kabelu navíc každých 200m na trase.
Jiří Schwarz:
Po těch zhruba 200m (každý 4. až 5. sloup) se zemnění dělalo i když tam byly dráty na ramenících a izolátorech... Takže bych přizemnění pláště kabelu nebo nosného lana nebral jako "důležitou funkci" uzemnění...
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana