Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Musí mít objekt vždy pojistkovou rozpojovací skříň?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Musí mít objekt vždy pojistkovou rozpojovací skříň?  (Přečteno 5861 krát)
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« kdy: 12.03.2013, 17:30 »

Situace: areál firmy skládající se z více samostatných budov, v samostatném zděném pilíři je instalována rozpojovací pojistková skříň RS1, napájená hlavním kabelem z el.měr. rozvaděče RE, umístěného v jiném zděném pilíři na hranici areálu zvenku. V RS1 jsou nožovkami odjištěny napájecí kabely jednotlivých budov, tyto kabely jsou zavedeny vždy z RS1 bez přerušení do hlavního rozvaděče HR 1...n v každé budově.
V areálu se přistavuje jedna nová budova č.5, bylo navrženo její připojení stejným způsobem jako ostatní tedy jištění v RS1 > kabel do HR 5. Od jakéhosi konzultanta se ozval  hlas, že na nové budově č.5 musí být zvenku na fasádě instalována další rozpojovací skříň s nožovými pojistkami a teprve z ní napájet hlavní rozvaděč budovy č.5 HR5.

Napadá někoho na základě jakého předpisu či normy by byl takovýto požadavek relevantní?
Zaznamenáno

Ivan Polínek
OSVČ
*
Offline Offline



Praha; působiště celá ČR


« Odpověď #1 kdy: 12.03.2013, 19:13 »

Nevím o žádném předpisu, který by něco takového nařizoval, v takových to případech požaduji doložení požadavku normou, předpisem, vyhláškou a pod. Jinak to považuji za standardní JPP (jedna paní povídala) tanecek
Zaznamenáno

RT - E1/B; pro laiky: revizní technik bez omezení napětí i v prostředí s nebezpečím výbuchu
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E1B


WWW
« Odpověď #2 kdy: 12.03.2013, 19:14 »

Milane, tak jsem hledal a nic nenašel, nehledě na to, že mě vůbec nenapadá, proč by to tak mělo být. Neměl by ten tvůj konzultant předložit z čeho pramení jeho požadavek?
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E1B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: projektant-elektro@seznam.cz
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #3 kdy: 12.03.2013, 20:09 »

Napadlo mě, že dotyčný hlas si může myslet, že takové řešení je jediným možným řešením jak splnit požadavek vyhlášky 268/2009 Sb.,  kde se mimo jiné uvádí v §34, že "každá stavba musí mít trvale přístupné  a viditelně trvale označené zařízení  umožňující vypnutí elektrické energie". Tuším, že lze hlavní pojistkovou skříň za takové zařízení považovat.
Jinak mě nic nenapadá jakým předpisem by to bylo nařízeno.
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #4 kdy: 12.03.2013, 22:17 »

...vyhlášky 268/2009 Sb.,  kde se mimo jiné uvádí v §34, že "každá stavba musí mít trvale přístupné  a viditelně trvale označené zařízení  umožňující vypnutí elektrické energie". Tuším, že lze hlavní pojistkovou skříň za takové zařízení považovat.

No to je sice pravda, ale i hlavní vypínač hlavního rozvaděče budovy té definici vyhoví, myslím.

Co nějaký předpis hasičů? nevíte někdo?
Zaznamenáno

Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 12.03.2013, 22:48 »

Podle popisu usuzuji, že se jedná o objekt bez vlastního transformátoru . Norma na přípojky říká, že každý objekt musí mít poj.skřín. Souvisí to např. s povinným uzemňováním vodiče PEN. Pokud je třeba je to vhodné provádět v poj. skříni. Je to ale z pohledu dodavatele energie nebo distributora. Jinak objekt, který má HDS s vytaženými pojistkami je spolehlivě bez proudu. Hlavní vypipnač můž mít přívodní vedení dlouhé vnitřkem objektu.
Zaznamenáno

Jozef BABJAK
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 13.03.2013, 07:38 »

Co nějaký předpis hasičů?

Presne to isté napadlo aj mne, aby pre samostatne stojacu budovu mali požiarnici možnosť vykopnúť poistky ešte pred tým, ako otvoria dvere. Žiadny "elektrikársky" dôvod mi nenapadá, ledažeby sa jednalo o paralelné vedenia, ale ani vtedy nevidím dôvod na prístupnosť istenia na konci vedenia zvonku budovy, dokonca sa mi to z istého pohľadu zdá ako kontraproduktí vne.

Ak to oný "konzultantský hlas" podloží nejakým odkazom na zdroj, dajte nám vedieť.
Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #7 kdy: 13.03.2013, 07:46 »

Ještě upřesnění, trafostanice tam je, ale je společná pro několik takto samostatně oplocených areálů, každý má pak na hranici pozemku svoje měření. Uzeměni jednotlivých budov a rozpojovacích skříní v každém areálu je pak řešeno v každém areálu samostatně, nezávisle na distribuční síti před trafem a před měřením.

No na ten možný předpis hasičů se právě ptám široké odborné veřejnosti, protože pokud je tento požadavek podložený nějakým platným předpisem, jistě ho zdejší projektanti běžně aplikují ve svých projektech....  Úsměv
Zaznamenáno

Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.034 sekund, 22 dotazů.