Jak vypočítat skutečný příkon elektromotoru?

<< < (2/4) > >>

Rozmahel Vladimír:
Citace: Martin Kurka  11.10.2012, 21:23

...Takže i když motor v příkladu  pana Vochcala 2 při plném zatížení dodává 77kVAr ...

Ten motor bude odebírat ze sítě 77 kVAr. Dodával by pouze v případě překompenzován í pomocí kondenzátoru.
O tom není sporu. Tabulky jsou orientační s ohledem na štítkové zatížení motorů. Nebylo uvedeno jak je motor zatěžován. Předpokládal jsem stacionární zátěž. Bez změření účiníku s jakým ten motor běží je to hádání, protože proud nám neřekne nic. Byl ale uveden pouze proud, proto jsem předpokládal, že účiník je neznámý.
U větších motorů bývá individuální kompenzace výhodná i z důvodu proudového odlehčení přívodních kabelů.

Martin Kurka:
Buď v těch volupsijích k večeřích byl také methyl, nebo jsem už spal, když jsem odčítal graf.

Pro 161A tj cca 70% jmenovitého proudu je zátěž 110kW motoru asi 65%.V tom místě podle přiloženého grafu bude účinník v oblasti maxima účinnosti a to cosfi161A= 0,94 0,78

Takže přikon tohoto motoru ve Vašem zatěžovacím bodě bude
P161A = SQRT(3)*Usdr*I*cos(fi)=1,73*400 *161*0,94 0,78 =105kW 87kW  ( 112kVA)

Za svou chybu se omlouvám.


Citace: Rozmahel Vladimír  11.10.2012, 21:55

Tabulky jsou orientační s ohledem na štítkové zatížení motorů.

Tabulky nejsou orientační, jsou návodné a z praxe ověřené. Jinak motor individuálně překompenzujet e a přetížíte (zničíte).
Citace: Rozmahel Vladimír  11.10.2012, 21:55

Nebylo uvedeno jak je motor zatěžován.

Bylo 161A. A z obecně platného nomogramu motorů (u "klasických" motorů platí obecně a křivky cosfi a účinnosti se jen mísrě posouvají podle velikosti motoru a třídy účinnosti) je to vidět.  V pracovním bodě 161A  (červený puntík) je  I/In=161A/230A=0,7.Odsud modrou šipkou dostanete poměr výkonů na hřídeli Pz/Pn=0,6. Jelikož Pn podle štítku je 110kW, pak Pz=Pn*0,6=110*0,6=66kW. To je  pracovní bod motoru výkonu, který řídí celý tento nomogram.  Nyní se pohybujete po svislici pro určený poměr výkonů na hřídeli 0,6.
Zátěž motoru je teda změřeným proudem přesně určena.
Ostatně této závislosti výkonu motoru na změřeném proudu se odjakživa využívá a větší pohony mají na panelech ampérmetr. Všimněte si, že od poloviny výkonu je křivka I/In lineární, to znamená že od poloviny výkonu motoru nárůst proudu odpovídá nárůstu zátěže motoru. Pod polovinou výkonu se křivka již značně ohýbá a pro uřčení zátěže motoru pod polovinou výkonu motoru je lepší měření reálného příkonu - Wattmetr místo Ampérmetru. V oblasti nad polovinou zátěže až do do plné zátěže na křídeli je Wattmetr neekonomický, stačí Ampérmetr.
Citace: Rozmahel Vladimír  11.10.2012, 21:55

Byl ale uveden pouze proud, proto jsem předpokládal, že účiník je neznámý.

Opět omyl. Z momogramu z pracovního bodu stačí vyjít vzhůru po zelené na křivku cosfi a tam odečíst 0,78. Je to jednoznačně určeno velikostí proudu.
Všimněte si, že křivka účiníku je strmá do poloviny výkonu motoru, nad polovinou je již značně plochá. Toho se využívá například pro hlídání čerpadel při běhu na sucho. Běží-li čerpadlo na sucho (nebo ventilátor se zavřeným sáním),  je zatížení malé a většinou pod polovinou výkonu a účinník strmě klesne. Protože pod polovinou výkonu proud klesá málo, ale účinník hodně, je lepší sledovat účinník, než proud. Ovšem nad polovinou výkonu je určení zátěže motoru z účinníku velmi velmi nejisté a to je příčina, proč jej mnozí po praktických zkušenostech zatracují. Například přetažené ucpávky čerpadla způsobí, že motor čerpadlo nevypne, nebo nejde podle cosfi nastavit hlídač čerpadla na vypnutí.
Z grafu však vyplývá, že o zátěži motoru vám vždy nejvíce řekne wattmetr - měření skutečného příkonu. A stačí měřit v jedné fázi.  

Martin Kurka:
Samozřejmě,  že pak je chyba i následně ve výpočtu jalového výkonu:

Takže i když motor v příkladu  pana Vochcala 2 při plném zatížení dodává 77kVAr indukčního výkonu a v uvedeném pracovním bodě 39kVAr70kVAr,  pak se 110kW motor z výše uvedených důvodů pevně kompenzuje na pouhých praxí ověřených 90% výkonu motoru naprázdno. Takže jen o 24kVAr.
A 24kVAr k potřebné kompenzaci  39kVAr70kVAr má hodně daleko.
Proto je u motorů vždy lepší skupinová automatická kompenzace.

Citace: Rozmahel Vladimír  11.10.2012, 21:55

U větších motorů bývá individuální kompenzace výhodná i z důvodu proudového odlehčení přívodních kabelů.

Spíše u velkých, nad 100kW  a automatická. Podle povahy pohonu nejlépe rychlá. Ale to je ekonomická otázka a přínos a návratnost individuální kompenzace motoru je nutné spočítat.
Rozhodně v průmyslu se skupinová kompenzace u každého halového rozvaděče vyplatí spíše, než až ve vzdálené rozvodně.
Překompenzování malého motoru může mít fatální důsledek, třeba při vypínání motoru nebo vypnutí pojistek v přívodu . Motor se dostane se do generátorického režimu (stejný případ jako generátor vodní elektrárny v ostrovním režimu) zátěž na straně sítě žádná a napětí vzroste na vinutí až do průrazu motoru, pokud se dříve neproseknou kompenzační kondenzátory...A pohon je odstaven.

Rozmahel Vladimír:
Citace: Martin Kurka  12.10.2012, 08:53

...Tabulky nejsou orientační, jsou návodné a z praxe ověřené...
Je to uvedeno pod tabulkami s hodnotami kondenzátorů. Kompenzuje se na běh naprázdno, kdy je účiník nejhorší.
Souhlasím bez výhrad. Platí taková "poučka". Jeden kW motoru je asi 2A. Podle  Vašeho nového výpočtu se to teď docela potvrdilo. O té kompenzaci jsem psal z toho důvodu, že ten motor mohl mít na svých svorkách připojený kondenzátor. Potom by ten proud měřený např. v rozvaděči byl jiný než bez kompenzace.

jiří luboš:
Omlouvám se všem jelikož jsem zadal mylná data.

Jedná se o elektromotor pohánějící kompresor a my jsme prováděli měření abychom mohli porovnat dodané tabulky spotřeb s naším měřením. Bohužel tabulky jsou v kW a naše měření vyšlo v A. Bohužel nejsem schopný dopočítat se převodu.

štítková hodnota elektromotoru 90 kW,
otáčkách 1500 1/min
naměřené hodnotě 161 A
podle tabulky skutečný příkon 105 kW
Účiník bohužel momentálně nezjistím jelikož je zařízení mimo naši společnost.

Je výrobcem uvedená hodnota 105 kW realná? Kompresor nestlačuje na plný tlak tudíž chápu že jeho účinnost nebude 100%.

Je možné mě laicky (ale opravdu laicky) vysvětlit jak je možné že jmenovitá hodnota je 90 kW a skutečná 105 kW?

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana