Prečo sa už nepouživajú rozvodové krabičky nad vypínačmi?

<< < (7/8) > >>

Oldřich Morávek:
O.K.

To jsme se špatně pochopili.
Já myslel, že se vám nelíbí instalace v trubkách.
Ano, je to nestandardní a má to svá úskalí.

Nad záporným závěrem u vámi popisované instalace se opravdu nedivím.
V takových případech mě mrzí, že to nemůžu vypnout a zamknout do odstranění závad.

Pavel Horský:
Citace: Oldřich Morávek  01.10.2012, 10:18


V takových případech mě mrzí, že to nemohu vypnout a zamknout do odstranění závad.

A to mě ani ne. Investor pak kouká jak trubka a já mu pak jen vysvětlím, kde jsou chyby, jak je odstranit a co ho čeká při jejich odstraňování.
Pak je chvíli na mrtvici z toho, že si někoho takového pustil do bytu a v našem rajónu si po chvíli takový "montér" prostě neškrtne.

Vítězslav Vaněk:
Při sledování této diskuse mě napadlo do jaké výšky se dnes umísťují vypínače,zda to ovlivnil také pokrok.Např.1M od podlahy kvůli dětem.  :)

Jirka Š. Svejkovský:
Citace: Vítězslav Vaněk  01.10.2012, 14:37

Při sledování této diskuse mě napadlo do jaké výšky se dnes umísťují vypínače,zda to ovlivnil také pokrok.Např.1M od podlahy kvůli dětem.  :)


Do takové, jaké si určí investor. Například asi do výšky 1m, aby na něj dosáhly děti a dospělí je mohli stisknout v poloze ruky "připaženo".

Martin Kurka:
Citace: Milan Hudec  30.09.2012, 19:30

Spíše by mne zajímalo proč se používal dříve, kabel byl, hlubší krabice také a nějaká svorka by se také jistě našla

To spíš bude mít historické kořeny. Prvotně se instalace dělala jedním okruhem pro světla i zásuvky pro jeden byt a později pro pár místností.
Pak bylo méně pracné vysekat pod stropem kolem místnosti napájecí vedení a dolů šly přípoje k zásuvkám a vypínačům - takový hřeben. A občas nahoru ke světlu do stropu.
Zásuvky a vypínače bylo v té době zvykem dávat hodně vysoko. Byla to doba předplastová lépe řečeno předtermoplast ová černá, gumová, bakelitová a asfaltová. PVC pak způsobilo v kabelizaci v elektrotechnic e revoluci.
Ale zvyky instalačních technik měly velkou setrvačnost. První revoluční změny nastaly s paneláky. Zejména kladení vedení přímo na podlahu do betonu a z toho vyplývající umísťování zásuvek níže k podlaze s možností obejít dveře po podlaze. Pak přišly velkoplošné vypínače a výška vypínačů šla také dolů. Najednou se ten hřeben překlopil obráceně. Páteřní vedení dole a nahoru odbočky. Ale zvyk a tradice má železnou košili - takže někdo zůstává věrný krabičkám u stropu.

Naši potomci se nám možná budou smát, že jsme dávávali nemoderně jističe vodorovně, místo svisle (jako je dávají nyní v Anglosaském světě). Jenže to už budou třeba univerzální jističe s elektronickou programovateln ou spouští a celá svislá řada jističů se bude prodávat jako jeden předzapojený blok. Protože cena jističe proti ceně zapojování bude směšná... Kdoví. První vlaštovky se v průmyslových sběrnicových polích s konektorovým připojením ve strojních a distribučních rozvaděčích již objevují.

Podle mne bude nejbližší revolucí sběrnicové napojení silovky + inteligentního řízení  s elektronickými jističospínací mi prvky vestavitelnými do krabic a to vše s topologií hřeben a ne hvězda, jako dnes. To přinese lepší využití mědi a větší variabilitu. Je to stejná filozofie, jako CAN bus v autech. Tam se také snížil objem svazků, hmotnost mědi atd.
Nevím jak se bude jmenovat potřebný nový prvek chráničojistič ostykač s dálkovým ovládáním?  Ale asi bude mít svou IP aresu a IPV6 bude zase málo, přibude profese programátor bytových instlací...

Ale aby mi zase neříkali už si tu smaženici z lysohlávek nedávej - zkrátka dnes je svorkování v krabicích pod stropem v mnohých případech méně ekonomické jak na instalaci, tak na provoz, ale spíš je věcí zvyku. Ovšem někdy může být výhodnější.
Rozhodně ani jedna z variant svorkování není proti bezpečnosti ani proti normám. Rozhodnutí o variantě má kritéria pouze ekonomická, provozní a realizační.

P.S.Obrázky jsou z Macháčka

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana