Jaký článek normy řeší změnu průřezu?

<< < (12/13) > >>

Fuk Tomáš:
Výborně,  (poklona)  za vysvětlení experimentu.
Takže se asi shodneme, že u šroubových svorek jsou vodiče se svorkami v těsnějším, lepším tepelném kontaktu, než u svorek bezšroubových.

Pokud ponecháme stranou ostatní hlediska (cena, montáž ap.) a soustředíme se pouze na životnost a spolehlivost zásuvkového vývodu, pak asi bude naší snahou snížit pracovní teploty v místech, kde životnost nejvíce snižují.
Vy jste dospěl k názoru, že je vhodnější zvolit (v případě vodiče 1,5 mm2) to řešení, které brání teplu vznikajícímu na kontaktu strojku se zasunutou vidlicí, aby bylo odváděno připojeným vodičem. Domnívám se, že jste se rozhodl raději nechat strojek se hřát, než aby se přihřívaly přívodní vodiče jištěné 16A, tedy řekněme na hraně.
Nevím, jestli jste si při tom uvědomil, že od vnějšího pláště oholené vodiče v krabici zásuvky mají vyšší proudovou zatižitelnost (na vzduchu 24A),  a že tedy při jištění 16A snesou ještě další tepelné zatížení (při proudu 24 A by ztrátový výkon na vodiči byl 2,25x větší než při 16 A). Pokud tedy použijeme šroubové svorky, zajistíme lepší chlazení strojku. Podle mých zkušeností je kontakt mezi svorkami a zasunutou vidlicí nejproblematič tějším místem zásuvky na Cu kabelu, a tedy jeho co nejlepší chlazení vidím jako prioritu.

Mohl byste soudit, že řešení se šroubovými svorkami zhorší životnost kabelových vývodů. Já se tak nedomnívám. Uživatel začne něco řešit až v situaci, kdy začne zásuvka "hořet",  a to už jsou konce izolace na vývodech zdevastované v obou případech, stejně jako strojek. V případě bezšroubových svorek však k tomu podle mého soudu dojde dříve.

Na závěr bych chtěl uvést, že obě varianty jsou v mezích technických podmínek, liší se jen v drobných nuancích uvnitř těchto mezí.
A ještě proč uvádím, že bych vyžadoval šroubové svorky v případě vodičů Cu 1,5 mm2,  ale nevyžadoval bych je v případě 2,5 mm2? Protože v případě silnějšího vodiče jsou jak elektrický, tak tepelný kontakt mezi svorkou a vodičem lepší než u slabšího vodiče, a tedy rozdíl mezi oběma variantami svorek méně významný.

Milan Hudec:
Časová oteplovací konstanta je nejnepříznivěj ší právě na oholených koncích kabelu což vyrovnává jeho uložení na vzduchu či např v omítce, nerad se zrovna s vámi coby rozdílnou váhovou kategorií při

Milan Hudec:
Ještě srozumitelněji, vodič uložený ve vzduchu bude mít zatižitelnost vámi uváděných 24A pouze v případě základní teploty, v okamžiku kdy ho na konci budu zahřívat a ještě je uložen nikoli na vzduchu, ale v krabici pod zásuvkou bych jeho zatížitelnost s uvažováním mezní teploty jeho provozu 70st viděl na néjakých 10A za svorkou

Václav 3:
Citace: Fuk Tomáš  24.09.2012, 22:27

Podle mých zkušeností je kontakt mezi svorkami a zasunutou vidlicí nejproblematič tějším místem zásuvky na Cu kabelu, a tedy jeho co nejlepší chlazení vidím jako prioritu.


Přechodový odpor mezi kontakty zásuvky a kolíky vidlice se významně podílí na vzniku tepla v celém systému. Co jsem vypozoroval za mnoho let, nejmenší oteplení mají kusy, kde jsou styčné plochy z neupravené mosazi,  na niklovaném povrchu dochází k oxidaci (vidlice použité ve vlhku - viditelná pouhým okem),  a ta se chová obdobně jako oxidace na hliníku.

A abych přidal pár slov do pranice, ještě jedna zkušenost. Velké oteplení vzniká ve flexo vidlicích, kde jsou dnes dost často vodiče nekvalitně zalisované. Nedávno jsem zrovna řešil problém u zákazníka, kdy si stěžoval na to, že se mu hřeje vidlice od nové, výrazně úspornější pračky více než u staré s příkonem vyšším o 800W. Chtěl vyměnit zásuvku, nakonec se musela vyměnit vidlice. Před časem jsem rozkuchal jednu nefunkčí flexošňůru a zjistil jsem, že vodiče nebyly do kolíčků ani zalisované, pouze oholené, přehnuté a zastrčené. Při zalisovávání plastem, se mezi vodič a kolík dostala izolační hmota a spoj nevedl vůbec - což bylo asi i dobře, alespoň došlo k vyřazení šňůry včas!

Zdenek Hejčl:
Jak píše Václav 3, problém je většinou ve vidlici, špatně zalisované vodiče.
Buď zalisované málo nedrží v dutince, nebo moc - drátky z poloviny přeštípnuté.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana