Jak zjistit první fázi?
Miroslav Minařík:
Hmmm, když se tak myšlenkově projdu vedením až ke generátoru, tak která má být vlastně první? Jak již bylo psáno sled fází ano, ale skutečné pořadí je snad jedno. Pokud si energetika posílá po některé fázi signály HDO, pak si je asi takto dohledá. Ovšem je otázkou, která fáze (na kterou to vysílají) to skutečně je :-)
Štefan Beláň:
Bylo dobrým zvykem a někde bývá, že první fáze je ozn. HNĚDÁ. Leč jiný kraj, jiný mrav. Stále se ještě v některých krajích zapojuje hnědá fáze jako střed . V zásadě je nutné dodržet pouze sled fází a k tomu se dá použít velice levná zkoušečka ZN1....Myslím, že by bylo dobré zavést nařízení, že fáze č.1 bude označená hnědě. I u provedení dnešních kabelů je již snadno rozeznatelné označení L3, je vedena samostatně a některé kabely mají fázi č.2 světle černou ( nebo lépe tmavě šedou). To je už velice přínosné a ještě lepší je u zahraničních výrobců přímo označení na vodičích L1, L2, L3.
Každopádně by se měla fáze označena hnědě dodržovat v celé instalaci ať už jako prvá, druhá nebo třetí.
Jaroslav Hasala:
To: Ševc:
Nelze určit první fázi. Trojfázové napětí lze chápat jako něco, co se pořád točí dokola. To je stejné jako by jste chtěl určit první zub na ozubeném kolu. Lze změřit sled fází (směr otáčení).
Co se týká označování, v praxi se to řeší tak, že někde u zdroje nebo u přípojného místa se fáze označí L1, L2, L3. Sled fází by měl být pravotočivý, u svorek zleva - doprava. Potom dále v instalaci např. v podružných rozvaděčích musí být vodiče stejné fáze stejně označeny, jinak řečeno, pokud někde na začátku vedení označíte jednu fázi jako L1, měla by být jako L1 označena i na všech ostatních místech.
Označování fází ma svůj smysl, podle požadavků ČSN 33 2000-6-61 čl. 612.7 N1 má být při revizích provedena zkouška správnosti připojení rozvodného zařízení - el. zařízení má mít pravotočivé pole. V současnosti vyráběné kabely CYKY mají barvy fázových vodičů černá, hnědá, šedá.
Používání tří fázových barev toto zjednoduší.
Také by to mohlo pomoci při úpravách pro rovnoměrnější zatížení fází.
To: Beláň:
Jiný kraj - jiný mrav - u nás (JM) a určitě nejen tady je zase zavedeným zvykem a nepsaným pravidlem, že hnědá fáze se připojuje jako prostřední (L2).
U nových kabelů tedy zapojujeme černý vodič jako L1, hnědý L2, šedý L3.
Žádnou normou to ale vyloženě předepsáno není, nebylo by od věci udělat v tom jednou provždy jasno, nejlépe normou.
Josef Dolejšek:
U kabelů vyráběných dle staré normy měl např. kabel CYKY žíly v pořadí ČE, HN, ČE, Z/Ž. Pak samozřejmě, pokud se na L1 dal černý vodič, musel být na L2 hnědý vodič. Ovšem dle nové normy (ČSN 33 0166, ed.2 - od 1.8.2002) jsou vodiče ve čtyřžilovém kabelu v pořadí HN, ČE, ŠE, Z/Ž; v pětižilovém NH, ČE, ŠE, Z/Ž, MO. Nebo obráceně, podle toho, ze které strany se na kabel díváme. Za předpokladu, že vodič PEN (event. vodiče N a PE), se zapojí jako první či poslední, by tedy opravdu na fázi L1 měl přijít hnědý vodič (nebo šedý). Nemělo by se to fakt nějakým způsobem sjednotit?
P.S. Já samozřejmě vím, že pořadí žil v kabelu nemusí odpovídat pořadí svorek, na které se jednotlivé žíly zapojují, ale připadá mi dodržení tohoto pořadí logické.
:
Ještě poznámku - dávám k úvaze, že by se jedna fáze mohla lišit nějakými signály (HDO) - to je ale možné jen do té vzdálenosti, než narazíte na trafo - tam by se signál rozdělil.
Zbývá tedy jedině něco, jako synchronizace fáze s čelem nějakého namodulovaného signálu - to by asi šlo, ale opět všechna trafa na cestě musí být zapojena tak, aby "seděl" hodinový úhel. Nevom je to jen úvaha. Není zde někdo, kdo zná přesně signály posílané po síti?
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana