Nejprve si dovolím kratší popis současné situace:
mám objekt připojený kabelem AYKY 4x16mm^2, nasvorkovaném na cca 10m vzdáleném sloupu na venkovní vedení distributora. U mě je ukotven ke štítu objektu a pod fasádou tažen do HDS cca 2.5m nad zemí. V HDS jsou nožovky 3x50A a od paty objektu přivedeno přizemnění CY 10mm^2, v úseku svorka zemniče - HDS bylo měněno před měsícem. Nicméně přizemnění by nemělo být v tomto místě vůbec nutné - další uzemněný bod je blíže než normou požadovaných 100m.
Z HPS je veden CYKY 4x16mm^2 k elektroměru - jištění 3x25A a od něj stejným průřezem do rozvaděče. Přípojka a vedení k rozvaděči je cca 10 let stará - rekonstruovalo se při výměně neizolovaného vedení za kabelové. Za rozvaděčem je bohužel část vedení ještě Al, rozvody zpravidla TN-C, průběžně se rekonstruuje.
A teď k problému: zateplujeme fasádu, takže by bylo ideální kdyby se do ní rozumnou dobu (doufám, že by bylo reálné i 20-30 let) nemuselo zasahovat. Na infolince ČEZu mi byli schopni pouze říct, že žádná rekonstrukce není na nejbližší dobu plánovaná. Má smysl provést nějaké úpravy pro snížení pravděpodobnos ti nutnosti zasahovat do fasády? Pokud ano, jaké? Napadlo mě od štítu k HDS natáhnout chráničku, ale nevím jestli by ji při případné rekonstrukci využili - připojovací podmínky úsek mezi vedením a HDS nijak neřeší.
Myslím, že když se přípojka před pár lety rekoustruovala, tak dalších 20-30 let vydrží bez problémů.
S tou přípravou na připojení ze zemně bych souhlasil jak píší kolegové. Není to tolik práce (v podstatě jen zasekat chráničku (kopoflex DN50) z ER nejkratší cestou do země. Nic jiného bych v tuhle chvíli asi neprováděl.