Jak zabránit rozepnutí relé při krátkodobém poklesu napětí v síti (probliknutí)?

<< < (2/4) > >>

Ižák Ctibor:
Podobný prípad som riešil (relé bolo napájané  ss napätím,) bolo to na pásovej pile na kov, kde pri sebamenšom zakmitaní pili ju okamžite vypol snímač ,  (ktorý strážil roztrhnutie,) stačilo na cievku relé pridať pararelne kondenzátor, ktorý podržal relé zopnuté. Veľkosť kondenzátora vám nepoviem, najlepšie skusmo, závisí totiž od požadovaného času a odberu samotného relé.

František Janeček:
Citace: Khun Václav  28.06.2012, 17:23

Souhlasím s kolegy. Relé musí být ovládáno nějakou řídící jednoutkou, pro kterou tento mikrovýpadek funguje očividně jako restart.... :-\ Zkuste se obrátit na firmu, která vám to dělala.

To František Janeček: To že je cívka na 24V AC je v datasheetu onoho relé.


Budete se muset lépe podívat.Relé typu FINDER 40.52 se vyrábí s cívkami i pro jiné napětí a to v označení není.Tak může být i na 12V ,  24V ,  60V a další.
FINDER 40.52 8 024 ... toto je na 24V.

Khun Václav:
Citace: František Janeček  28.06.2012, 17:39

Budete se muset lépe podívat.Relé typu FINDER 40.52 se vyrábí s cívkami i pro jiné napětí a to v označení není.Tak může být i na 12V ,  24V ,  60V a další.
FINDER 40.52 8 024 ... toto je na 24V.


Máte pravdu ;) Nekoukal jsem pozorně :-[

Martin Kurka:
Vážený pana Hrubý,
váš problém může mít více příčin.
Pomocné průmyslové relé s cívkou 230V/50Hz má zaručené přídržné napětí 230 -20% = 184V. V praxi se toto napětí pohybuje kolem 160V.  Ovšem na konci probliknutí sítě přece musí přitáhnout a ventil zase uvede do správné polohy.
Jestli tomu tak není, je problém v obvodech budících cívku relé, nikoliv v relé samotném. Zvláště když píšete, že probliknutí je tak krátké, že nemá vliv na jiné přístroje v domácnosti. Což by se například projevilo výpadkem hodin mikrovlnky apod.  Takže je to na tu odbornou firmu, co vám to instalovala, tady bez schematu konkrétního zapojení neporadíme.

Jinak obecné řešení při krátkodobém odpadání relé může být více - například náhradou pomocného relé za pravé relé se zpožděným odpadem - tj. relé bez pomocného napájení. (Hiquel TA01, Dold IK nebo SK7819, Siemens 3RP1540 atd).
To jsou speciální relé se zpožděným odpadem, které v sobě mají kondenzátor napájející časový obvod i v případě výpadku napájení. To se dříve bastlilo diodovým usměrňovačem napájejícím ellyt paralelně k cívce ss. relé.
Tato sovětská metoda výroby pravého zpožděného relé je sice jednoduchá, ale čas je závislý na kapacitě kondenzátoru (a jeho stárnutí),  na teplotě jeho vinutí a na poloze relé.
Dnes při ceně pravého zpožděného relé cca 1200Kč nesmysl.

váš případ je tímto způsobem neřešitelný.





Přemek Hrubý:
Abych upřesnil ono relé, je to relé Finder 40.52.8.230.00 00.(8A, 230V AC)

Co se týče ovládání tak se pokusím popsat přiloženou skicu. Předem se omlouvám za způsob provedení Jen pro vysvětlení ona svorkovnice je obyčejná "čokoládka"... Skica znázorňuje stav systému ve výchozím stavu - za studena:

Jak jsem psal výše, relé ovládá přepínání nabíjení a vybíjení dvou akumulačních nádrží v kotelně. Jsou zapojeny sériově vůči kotli a vůči topnému systému.
Po zatopení v kotli se postupně ohřívá voda v první ak. nádrži. Při překročení teploty 45°C v první ak. nádrži se sepne termostat č. 1.
Po nahřátí první AN na 90°C se spíná termostat č.2 a zároveň dochází díky relé k přepnutí zónového ventilu. Tímto se začíná nahřívat AN č. 2.

Po vyhasnutí kotle se postupně vybíjí do systému nejprve AN č. 2 přes AN č.1 a tím, že klesá teplota v nádrži, rozepne se termostat č. 2. Jakmile teplota klesne pod 45°C rozepnete se i termostat č. 1 a tím, že přestane jít napětí na cívku relé se relé rozepne a zónový ventil přepíná vybíjení z AN č. 2 na AN č. 1. Schéma kotelny je na přiloženém obrázku.

Žádné jiné další řízení / ovládání onoho relé zde není. Co se týče zónového ventilu, jedná se o typ ESBE VZB 263 (230V AC, 50Hz).

To probliknutí není jen v kotelně, ale je to vidět i v domě, např i na žárovce v pokoji nebo na PC (problikne, ale nespadne).
Na krátkodobý pokles je citlivé relé ve fázi vybíjení AN č. 2 kdy je teplota menší než 90°C, ale větší než 45°C. Probliknutím se přeruší napětí na cívce relé a ačkoli je teplota větší než 45°C rozepne se a přepne zónový ventil do výchozí polohy na AN č. 1.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana