Jak omezit elektrický oblouk u termostatu při stejnosměrném napětí 230V?

(1/4) > >>

tomáš plachký:
Chtěl bych vyřešit ještě jeden problém a to je stejnosměrné napětí.
Při vypínání bojleru termostatem se mi tento zničil z důvodu elektrického oblouku.
Je možno vyřešit tento problém kondenzátorem?

Pavel Horský:
Vy máte bojler na stejnosměrné napětí?  :o

Spínání čehokoli jde vždy vyřešit za použití relé či stykače odpovídajících parametrů (napájení cívky jistým napětím a zvolením dostatečných silových kontaktů)

Martin H.:
Citace: tomáš plachký  05.06.2012, 18:39

Chtěl bych vyřešit ještě jeden problém a to je stejnosměrné napětí.
Při vypínání bojleru termostatem se mi tento zničil z důvodu elektrického oblouku.
Je možno vyřešit tento problém kondenzátorem?


Jednosmerný prúd sa nevracia do nuly, preto oblúk sám nezhasne. Niekedy sa používajú magnety na vytlačenie oblúku Lorentzovou silou do zhášacích komôrok a podobné konštrukčné triky, ktoré váš termostat nemá a dorobiť sa nedajú.

Riešenie 1: Z jednosmerného napätia môžete spraviť pulzujúce. je to jednoduchšie, ako robiť striedavé, ale pochybujem, že existuje hotový výrobok. V prevedení "bastl" by to bol jednoduchý prístroj, len sa treba pohrať s filtrami, aby z neho nebola rušička.

Riešenie 2: Myslím, že už ma niekto predbehol v inej téme, ale podstatou je zaradenie ďalšieho spínača pre jednosmerný prúd do obvodu a ten by bol riadený termostatom. Prídete o záruku, ale hlavne preberáte zodpovednosť. Termostatov môže byť v bojleri viac (okrem hlavného ešte bezpečnostný),  ak neupravíte všetky ....

Osobne by som sa bál niečo také spraviť pre seba, t.j. inému to vyslovene neodporúčam.

Kastner Lubomír:
Spínání stejnosměrného napětí je velmi problematické. Zvláště u induktivních zátěží. Lze to řešit v zásadě dvěma způsoby a to umístěním usměrňovače v těsné blízkosti spínací jednotky (do 40 - 50 cm),  to je ale v mnoha případech nemožné. Druhé řešení je pak pro spínání použít speciální spínací prvky pro spínání stejnosměrného napětí. Ovšem tyto speciální spínací jednotky jsou cenově ve vyšší kategorii. Ani nasazení relé nebo stykače nepomůže. Ty spínací jednotky jsou to vlastně elektrinocky řízené elektronické jednotky. Přži vypnutí se totiž ve vedení indukuje napětí až v řádech kV a toto vysoké napětí zničí všechyn běžné spínací prvky. Proto byly vivynuty a používají se tyto speciální spínbací jednotky, které pak mohou spínat přímo. Pozor ale na nákup těchto spínacích jednotek! Skutečně musí být určeny pro spínání stejnosměrného napětí! Mnoho velkoobchodů i elektrikářů o tom ani neví že něco takového existuje a budou se vám snažit vnutit nějaké relé nebo stykač.

Petr Doležal:
Nic nepokazíte, když k zátěži (zvláště induktivní) paralelně připojíte patřičnou diodu v závěrném směru. Někteří výrobci to na příklad nabízejí jako doplněk k DC cívkám relé a stykačů. Chrání se takto kontakty ovládacích přístrojů.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana