Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Ako pracuje mechanizmus ochranných cloniek na zásuvkách?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Ako pracuje mechanizmus ochranných cloniek na zásuvkách?  (Přečteno 8566 krát)
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« kdy: 30.05.2012, 22:35 »

Prekvapuje ma, aké su tie clonky malé a účinné. Zo zvedavosti by ma zaujímalo, na akom pricnípe pracuje ich vnútorný mechanizmus, že vidlica musí súčasne zatlačiť na obe dierky. Tiež aj aký trik používate pri meraní, aby ste sa dostali na kontakt? Ja si nosím "rozdvojku".
Zaznamenáno
Juraj Hámorský
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 31.05.2012, 07:44 »

Keď som sa s tým prvý krát stretol, trošku som si to študoval. Len neviem či som si to zapamätal. Veď skúsim, kolegovia ma prípadne opravia. Z druhej strany je obdlžniková krytka (pri dierkach skosená aby vydlica lepsie vnikala dnu) ktorá je pružená strunkou smerom dole. Pohybuje sa vo vymedzenej drážke. Akonáhle sa snažíte vopchat do jednej dierky predmet spomínaná zábrana sa vzprieci a nepovoli jej nadvihnutie.
Ak merám napr. vadaskou, nie je problém s krytkou, ale musím do oboch dier strčiť konce pod istym uhlom. Ale mame jednu 50m predlzovačku kde je problem vopchat i vidlicu  zle
Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #2 kdy: 31.05.2012, 07:56 »

Clonky jsou čertův vynález. Jak jsem obvykle pro vše, co bezpečnost zvyšuje, tak clonky mít nemusím. Mechanismus popsal kolega Hámorský docela dobře a jeho poznámka na konec přesně vystihuje problém. Stačí trochu nečistot nebo starší zásuvka, kde se plast již trochu odřel při vlastní činnosti a můžete vidlici do zásuvky zatloukat kladivem a přece ji tam nedostanete.

Nepamatuji si to úplně přesně, ale někde na internetu jsem našel v anglickém originálu, že první s tímto mechanismem přišli v GB. Jenže jejich zásuvky jsou ploché a nemají límec, takže tam to má daleko větší důležitost. Navíc využívají funkci delšího ochranného kolíku vidlice, který otevře clonky ještě před tím, než se pracovní kolíky dostanou pod kryt. Proto mají jejich vidlice pro spotřebiče ve dvojité izolaci ochranný kolík také, ale z plastu.

Zásuvky s clonkami z tohoto důvodu nepoužívám.
Zaznamenáno
Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline Offline



TNS


« Odpověď #3 kdy: 31.05.2012, 08:05 »


Podívejte se na tento článek
  http://elektrika.cz/data/clanky/clanek.2005-01-11.5561113515 Dětská pojistka (bezpečnostní clonka)

Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 31.05.2012, 08:42 »

Jaká je "spolehlivost" zásuvek s clonkami?
Zvyšuje clonka stupeň krytí u zásuvky? (myslím krytí, na které dá výrobce atest)
Když v prostorech, kde je jako vnější vliv pohyb malých dětí, by mělo být vyšší krytí, splní to zásuvky s krytkami?

Rozhodně jsem si tyhle zásuvky neoblíbil a nepreferuji jejich používání...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 31.05.2012, 09:10 »

Já z nich taky nejsem odvázaný, ale z vlastní zkušenost, nebo spíše ze zkušeností mých dětí mohu potvrdit, že zásuvky s clonkami jsou bezpečnější.
 Aby člověk něco strčil dovnitř musí opravdu strkat do obou dírek. Takže už se u nás doma nestane, aby dítě strčilo něco do zásuvky (například oblíbená kovová jehla na ražniči).
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 31.05.2012, 09:11 »

Jaká je "spolehlivost" zásuvek s clonkami?
Zvyšuje clonka stupeň krytí u zásuvky? (myslím krytí, na které dá výrobce atest)
Když v prostorech, kde je jako vnější vliv pohyb malých dětí, by mělo být vyšší krytí, splní to zásuvky s krytkami?
Myslím, že už se to tu řešilo a dospěli jsme k názoru, že ano. Respektive dle vyjádření výrobce lze clonky považovat za vyšší krytí.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 31.05.2012, 09:21 »

... Respektive dle vyjádření výrobce lze clonky považovat za vyšší krytí.
To by mě docela zajímalo.
Nechci jmenovat, ale prodávají se zásuvky s clonkami a mají psané krytí IP20. Nějaké neoficiální sdělení výrobce je "NIC" proti tomu, co je na papíru...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav 3
« Odpověď #8 kdy: 31.05.2012, 09:55 »

Díky za odkaz, testování sice proběhlo s dobrými výsledky, ale na nových kusech, které ještě nebyly opotřebené, bylo by zajímavé udělat stejné testování s kusy několik let používanými.

Kolik je v této zemi zásuvek s clonkami a kolik bez? Ještě nedávno jich bylo 100% bez clonek a kolik dětí zabila elektrika? Když jsem byl malý, měli jsme doma zásuvky metr vysoko, než jsem vyrostl tak, že jsem se na ně dostal, tak už jsem věděl, že se tam nemám nic strkat. Dnes je móda dávat zásuvky 20 cm od podlahy, takže se na ně dostane i několika měsíční kojenec, když leze po zemi, nehledě na to, že toto umístění nevyhovuje mnoha seniorům a invalidům.

Před chvílí jsem psal příspěvek v jiném vlákně (šňůra s vidlicemi na obou koncích) o přespřílišném spoléhání na bezpečnostní prvky. Lidi si zvykli na různé vymoženosti, které nejsou vždy cesta správným směrem. Když jsme u těch malých dětí, maminky balí děti do superplínek, jenže je přebalují až tehdy, když plínka váží víc než dítě, protože je drahá. Pak mají děti opruzené prdelky, jenže maminka si za den tolikrát neušpiní své pěstěné ruce a může se věnovat kecání s kamarádkami po telefonu místo praní, věšení a žehlení. Všichni by si měli uvědomit, že když si pořídí dítě, že se mu musí věnovat a ne ho uložit do dětského pokoje a teprve až začně řvát, jak když ho někdo vraždí, tak se na něj jít podívat. Dítě potřebuje kontakt s rodiči ke svému vývoji i v tomto nízkém věku.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 31.05.2012, 12:45 »

... o přespřílišném spoléhání na bezpečnostní prvky. Lidi si zvykli na různé vymoženosti, které nejsou vždy cesta správným směrem. ....
Máte ode mě alespoň "virtuální bod a potlesk"  funny

Není nad vlastní zkušenost, i když někdy trochu bolestivou.
Když se dítě nikdy o nic nepíchne, nespálí,...,  začne věřit tomu, že se mu nic nemůže stát, vždyť to viděl i tom "americkým filmu" a novým řidičákem se zabije o první strom, který se mu "postaví do cesty"...
Nebo vleze na sloup vn, aby se předvedl před holkama jaký je borec...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.041 sekund, 22 dotazů.