Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jaká je definice izolačního činitele izolačního zesilovače?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaká je definice izolačního činitele izolačního zesilovače?  (Přečteno 4510 krát)
Joshua Janů
*
Offline Offline




« kdy: 24.04.2012, 13:18 »

Neznáte odpověď?
Uveďte a vysvětlete definici izolačního činitele u izolačního zesilovače?

Případně prosím o odkaz, kde bych se o izolačním činiteli něco dozvěděl.
Zkoušel jsem o tom hledat informace na internetu, ale našel jsem jenom popis diskriminačníh o činitele u operačního zesilovače.
Není to náhodou to samé jako ten izolační činitel?
Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 25.04.2012, 08:08 »

Z netu:
Izolační zesilovač
Izolační zesilovač slouží k elektrickému oddělení vstupní části měřícího obvodu od jeho výstupní části. Tyto zesilovače zajišťují vysoký odpor mezi vstupem a výstupem, řádově 10na12náctou Ohmu. Izolační přechod může být tvořen vazbou induktivní, kapacitní nebo optickou.
jéjéjé.vutbr.c z/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=27881
Zaznamenáno

Václav 3
« Odpověď #2 kdy: 25.04.2012, 08:43 »

Základním kamenem většiny dnešních izolačních zesilovačů bývá optočlen jehož vnitřní strukturu tvoří IR LED a fototranzistor nebo fototriak, existují také pro některé měřící účely kombinace LED-fotoodpor a pro počítačovou techniku provedení s výstupem kompaktibilním s TTL logikou (hradlo).

U optočlenů se sleduje několik parametrů.
Oddělovací napětí (u samotného prvku obvykle 500V až 10 000V)
Činitel přenosu (10 až 1000%)
Zpoždění (1 až 10us, ve spec. případech až 300us)

Kombinace LED-optotriak existují jak v provedení s okamžitým sepnutím, tak v provedení se spínáním při průchodu sinusovky nulou.

Celkové parametry izolačního zesilovače jsou dány konstrukčním provedením, nejdůležitější parametr je izolační schopnost, ta je ovlivněna výběrem optočlenu, kvalitou desky plošných spojů a návrhem spojového obrazce na ní.

Na toto téma by se dala napsat velice rozsáhlá práce, která by ovšem přesahovala rámec tohoto portálu. Hledejte na internetu, na stránkách světových výrobců polovodičů se dozvíte mnoho informací, hlavně z katalogových listů, kde obvykle bývají i základní aplikační schémata a mnohdy též návrhy DPS s důrazem právě na zachování požadovaných parametrů součástky. Dobrým zdrojem informací mohou být také katalogy prodejců elektronických součástek.
Zaznamenáno
Petr M
« Odpověď #3 kdy: 25.04.2012, 09:52 »

Logicky je činitel poměrem něco k něčemu. Ale nějak si nedokážu představit, s čím a jak poměřovat izolaci mezi vstupem a výstupem součástky. A to dělám profesionální vývoj průmyslové elektroniky už osmý rok.

Pokud to vezmu jako izolační odpor, s čím ho stovnat? S kusem drátu, abych se dostal k nekonečnu? Nebo se skleněnou deskou? Stejně tak porovnání kapacity, kterou izolace vytváří atd.

Jak už bylo napsáno, pro vývoj desky je potřeba několik parametrů a zohlednit nejenom zesilovač, ale i součástky kolem deskou počínaje a krytem konče. Navíc izolační zesilovače zákazník vždycky zamítne už ve fázi konceptu, protože tam opravdu kvalitní oddělovací zesilovač pro 10b ADC vychází na $18-$25, zatímco ADC + oddělení pomocí iCouplerů  asi na třetinu až polovinu a ve finále se stejně digitalizuje a zpracovává procesorem, takže na něm se moc neušetří. Nehledě na to, že je tam menší šum, menší zpoždění signálu, vyšší přesnost, možnost ovládání PGA na vstupní straně atd.
Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #4 kdy: 25.04.2012, 13:01 »

Logicky je činitel poměrem něco k něčemu. Ale nějak si nedokážu představit, s čím a jak poměřovat izolaci mezi vstupem a výstupem součástky. A to dělám profesionální vývoj průmyslové elektroniky už osmý rok.
Ono bez kontextu, či zdroje, kde je tento technický termín uvedený vám odpovíme jen spekulacemi.
Klidně to může být chybný překlad. Nebo jde o oddělení proudových signálů a mohl by to být poměr mezi mezním měřicím proudem a unikajícím proudem - např. unikající ss proud vůči 4-20mA  A teď otázka, na  jaké frekvenci to je definováno... Mrknutí. To záleží na autorovi, nebo normě či nějakém standardu výrobce. Osobně jsem se s touto definicí a termínem nikdy a nikde nesetkal.

Navíc izolační zesilovače zákazník vždycky zamítne už ve fázi konceptu, protože tam opravdu kvalitní oddělovací zesilovač pro 10b ADC vychází na $18-$25, zatímco ADC + oddělení pomocí iCouplerů  asi na třetinu až polovinu a ve finále se stejně digitalizuje a zpracovává procesorem, takže na něm se moc neušetří. Nehledě na to, že je tam menší šum, menší zpoždění signálu, vyšší přesnost, možnost ovládání PGA na vstupní straně atd.
Ale pokud nemůžete napájet ADC přímo z měřeného obvodu, tak máte problém s napájením převodníku, s izolací DC-DC zdroje apod. Pokud to lze napájet z měřeného místa, tak je to pohoda, digitální signál přenesete optickým vlákem třeba ze sondy umístěné na drátu V V N. Tak se třeba dnes dá měřit proud přímo na V N a V V N. (ach jo, ten stupidní robot už komolí i vn a VVn - asi je to nějaký sympatizant Klasnové)
Ale jsou aplikace, kde to holt nejde. Takže výrobci osciloskopů umí tohle řešit pomocí aktivních osciloskopický ch sond. Podívejte se na jejich prospekty a jejich parametry, třeba tam najdete nějakou odpověď na váš problém - třeba i zdroj špatného překladu.
  
Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Petr M
« Odpověď #5 kdy: 25.04.2012, 15:26 »

Pane Kurka, ono se to tak řeší v rámci jedné desky třeba v PLC a izolace napájení není problém - existují třeba IO v SMD provedení, kde do dvou pinů pustíte 5V DC a na druhé straně pouzdta vyleze +/-12V s výkonem 1W a oddělením 1,5kV. Potřebují jenom blokovací kondíky na vstupu a výstupu pro vychytání špiček. Jedna řada iCouplerů už to má taky v sobě, další řada oddělovačů má obvody pro buzení trafa...

Ostatně, napájení vstupní strany je potřeba i pro analogový oddělovač, protože vstupní obvod je taky potřeba napájet. Navíc u analogovýho optočlenu s nelineární LED jsou senzory (fotorezistory) dva, jeden na výstup a druhý na vstupní straně poskytuje zpětnou vazbu pro kompenzaci nelinearity...  podivej
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 25.04.2012, 22:31 »

Neznáte odpověď?
Uveďte a vysvětlete definici izolačního činitele u izolačního zesilovače?
To by měl být IMRR - "Isolation Mode Rejection Ratio". Definice pojmu viz příloha.
Setkal jsem se ale i s tím, že v jedné otázce na ČVUT ("Definujte izolační činitel potlačení souhlasného napětí (angl. IMRR)") byl zmatlán dohromady CMRR a IMRR.


* IMRR.jpg (85.94 KB, 666x728 - prohlédnuto 430 krát.)
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 22 dotazů.