Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jaké jsou vaše zkušenosti s datovými rozvody společnosti CentroNet?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké jsou vaše zkušenosti s datovými rozvody společnosti CentroNet?  (Přečteno 6752 krát)
likaze
« kdy: 13.04.2012, 18:13 »

Společnost CentroNet instaluje datové rozvody pomocí slaboproudých kabelů typu UTTP v panelových domech tím způsobem, že je umístuje v souběhu se silnoproudým stoupacím vedením. Souběh je v tomto případě v délce devíti pater tj cca 20 m, u bytů ve vrchních patrech. Vzhledem k nedostatku místa v průchodech mezi patry a v elektroměrných rozvaděčích na společné chodbě, je datový kabel přímo v kontaktu se silnoproudým kabelem. V některých patrech jsem si všiml, že byl-li datový kabel delší leží například na horním elektroměru. V každém patře je na datovém kabelu rozbočovač pro odbočky k jednotlivým bytům a kabel dále vede až do obýváku k televiznímu přijímači (v mém případě). Od elektroměrného rozvaděče do bytu je datový kabel veden v liště (KOPOS),  která je přišroubována na lištu (KOPOS) se silnoproudým vedením pro osvětlení chodby.
Vynechám estetickou stránku a ptám se, jaký je váš názor jako odborníků na technické provedení ?
Panelák je asi z roku 1982 s původními rozvody AYKY kabelem v TN-C. Ochrana proti přepětí samozřejmě není.
Podle společnosti je vše vpořádku.
Zaznamenáno
Pavel Haral
« Odpověď #1 kdy: 13.04.2012, 23:00 »

V pořádku to samozřejmě není, o tom ani není nutné diskutovat.

Nicméně provedení je zcela odpovídající většině lokálních ISP a sousedských sdružení (kde to navíc tahají sami nájemníci a nedohledáte odpovědnou osobu) - u kterých je požadavek na cenu instalace blízkou 0,-

Zkuste po provozovateli (zde je jasný, jinde ho ani nedohledáte - viz sousedská sdružení) požadovat RZ. Ovšem tady jsem se už i potkal s reakcí ve formě papíru s kulatým razítkem a vysvětlení, že UTP kabel není VTZ a tak na něm není co revidovat.
Pak zbývá jen počkat na pravidelnou revizi stoupačky (nebo si vyžádat mimořádnou),  kde to RT jistě uvede jako závadu. Varuji ale před svévolným stříháním a demontáží přímo RT - často se po odstranění kabely brzo objeví znovu, zvlášť když si ISP zaváže domovníka/domovní samosprávu jejich bezplatným připojením atd.

Jako perličku dodám, že na mnoha sídlištích po celé ČR jsem už potkal stejným způsobem natahané kolaxy UPC kde se F-F spojka klimbala pár cm od odbočovací stoupačkové svorkovnice atd. Nicméně kryty neměřené části originálně zaplombované od distributora el. a poslední RZ stoupaček bez závad .
Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 14.04.2012, 06:59 »

Dokial vam pri revizii stupacky po otvoreni dveri nepadne na hlavu switch spolocne so zasuvkou a napajacim adapterom, je to stale v "norme" panelakovych ISP.
Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 14.04.2012, 08:21 »

Ano, je to běžné. U nás to máme provedeno podobně i když byla vidět snaha o oddálení. Malinko bych dotaz doplnil. Jak v takovém případě, kdy je v paneláku jen plná stoupačka staré silové elektriky, datové rozvody provést aby to bylo dle norem, jedná se mi hlavně o předpisy pro datovou část.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 14.04.2012, 22:40 »

...
Jako perličku dodám, že na mnoha sídlištích po celé ČR jsem už potkal stejným způsobem natahané kolaxy UPC kde se F-F spojka klimbala pár cm od odbočovací stoupačkové svorkovnice atd. Nicméně kryty neměřené části originálně zaplombované od distributora el. a poslední RZ stoupaček bez závad .
mohu se zeptat co to je KOLAXY?
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 14.04.2012, 23:59 »

mohu se zeptat co to je KOLAXY?

Fakt si delate srandu, nebo jste sem prisel z fora hnidopich.cz?? Na prvni pohled je zrejmy, ze kolega Haral chtel napsat KOAXY (ve smyslu koaxialni kabely pro rozvod TV) a nevsimnul si, ze stisknul socasne dva sousedni klavesy O a L...  Pláč
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 15.04.2012, 11:00 »

Už jsem se s tímto výrazem setkal tolikrát, že by mě zajímalo, jestli někdo nevytvořil nějaký nový technický výraz!!!!
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 15.04.2012, 11:10 »

Ano, je to běžné. U nás to máme provedeno podobně i když byla vidět snaha o oddálení. Malinko bych dotaz doplnil. Jak v takovém případě, kdy je v paneláku jen plná stoupačka staré silové elektriky, datové rozvody provést aby to bylo dle norem, jedná se mi hlavně o předpisy pro datovou část.
Zatial som zazil len jediny pripad, ked boli internetove rozvody prevedene profesionalne.
- Provider mal vlastny nemerany odber (myslim 2A)
- Privod do panelaku prevedeny zavesnou optikou
- Na najvyssom poschodi uzamknuta skrina s nazvom firmy a kontaktom pre pripad servisu
- rozvody vedene v liste na opacnej strane schodiska ako stupacka (bola to poziadavka bytoveho druzstva)
Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Pavel Haral
« Odpověď #8 kdy: 15.04.2012, 18:16 »

Už jsem se s tímto výrazem setkal tolikrát, že by mě zajímalo, jestli někdo nevytvořil nějaký nový technický výraz!!
Mea culpa - přiznávám se. Překlep to nebyl a správně také ne - doteď jsem léta fungoval s tím, že se má používat buď správné "coax" nebo počeštěné "kolax" :-(
A i v mnoha projektech a technických zprávách narážím na "kolaxy" takže mi to ani divné nepřipadalo - ale už se polepším :-/

Jinak k meritu věci - jak by to mělo být správné hezky popsal pan Hudzík, problém je když ISP nabízí linku 5/5 Mbit/s za 150,- měsíčně, bez připojovacího poplatku ... to prostě někde ušetřit musí.
Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 15.04.2012, 18:42 »

- rozvody vedene v liste na opacnej strane schodiska ako stupacka (bola to poziadavka bytoveho druzstva)

Pak samozřejmě v souladu s PBŘ stavby, tedy u většiny paneláků, tuším od roku výstavby 72 a více než 4 podlažími v provedení bezhalogenovém a řádně provedenými protipožárními ucpávkami mezi chodbou a byty (jednotlivými požárními úseky)?
S tím jsem se zatím nesetkal.
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Matthes
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 15.04.2012, 19:08 »

... je datový kabel přímo v kontaktu se silnoproudým kabelem.

Přímo v kontaktu se silnoproudým kabelem? To je nesmysl. Páteřní kabely jsou taženy ve vlastním husím krku, ve valné vetšine případů na druhé straně než je silovina.
Zaznamenáno
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 15.04.2012, 19:16 »

Pak samozřejmě v souladu s PBŘ stavby, tedy u většiny paneláků, tuším od roku výstavby 72 a více než 4 podlažími v provedení bezhalogenovém a řádně provedenými protipožárními ucpávkami mezi chodbou a byty (jednotlivými požárními úseky)?
S tím jsem se zatím nesetkal.
Kolego, všeho s mírou:) Naše bytove druzstva a PBR.. to je na inu diskusiu. To by sme tu nemali kablovku, telefony, optiku a spol..
Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 15.04.2012, 19:54 »

Kolego, všeho s mírou:) Naše bytove druzstva a PBR.. to je na inu diskusiu. To by sme tu nemali kablovku, telefony, optiku a spol..
Jednou si hašič postavil hlavu a muselo se strhnout linoleum na chodbě-požární zatížení.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 21 dotazů.