Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Může se dovozce výrobku zbavit svých povinností jednoduchým prohlášením?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může se dovozce výrobku zbavit svých povinností jednoduchým prohlášením?  (Přečteno 11360 krát)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« kdy: 19.02.2012, 11:34 »

Nedávno jsem v jednom bau zakoupil stolní lampičku. Zaujalo mě prohlášení dovozce na obalu. Nejenom, že jasné známky nekvalitní výroby bravurně označil za známku vysoké kvality, ale na závěr se částečně vyvlékl ze záruky za část výrobku.

Je to opravdu tak jednoduché? Příště si možná koupím 2l vzduchu, kde součástí balení bude jako reklamní předmět lampička ...


* SVITIDLO_ZARUKA.jpg (166.47 KB, 1024x581 - prohlédnuto 618 krát.)
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 19.02.2012, 14:12 »

Vezmu to popořadě:
sklo - blábol, pokud se nejedná o imitaci foukaného, nečeřeného skla ze 17. století
dřevo - tohle se dá pochopit
kovové části - to je kovářská práce?  angel
Poslední část je pro právníka.
Jako jurista laik a samouk bych teda čekal požadavek na okamžitou výměnu zdroje (reklamní zdroj zahodit, dát něco jiného),  bez tohoto dovětku bych si dovolil tvrdit, že je možné tvrdit že je na trh uváděn výrobek který může představovat riziko a jehož návod není komplexní.
Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 19.02.2012, 14:14 »

Nedávno jsem v jednom bau zakoupil stolní lampičku. Zaujalo mě prohlášení dovozce na obalu. Nejenom, že jasné známky nekvalitní výroby bravurně označil za známku vysoké kvality, ale na závěr se částečně vyvlékl ze záruky za část výrobku.

Je to opravdu tak jednoduché? Příště si možná koupím 2l vzduchu, kde součástí balení bude jako reklamní předmět lampička ...
Byt Vami tak meno oneho dodavatela s radostou zverejnim..
Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
raj
« Odpověď #3 kdy: 19.02.2012, 14:28 »

Takže lampička není elektrospotřeb ič ?
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 19.02.2012, 14:37 »

Jedná se o obyčejnou low-cost lampičku vyrobenou nejspíš někde v Asii (i když se chlubí 2/3 výroby v ČR). Už jenom logo China Export místo CE říká něco o kvalitě výrobku (a to má společnost certifikát ISO 9001!). Dovozce/výrobce nechám v anonymitě, nerad bych se dočkal žaloby za poškození "dobrého" jména společnosti. Myslím ale, že se takových výrobků v různých bau obchodech válí spousta.

Takže lampička není elektrospotřeb ič ?
Podle logiky společnosti lampička není elektrospotřeb ič, pokud není v ceně a je označena za reklamní předmět a je zakázáno s ní obchodovat. Lze li takto vyjmout ze zákona č. 22/97 žárovku, lze i lampičku (viz moje přirovnání s prodejem vzduchu).

Něco jiného je to, že si společnost plete pojmy elektrospotřeb ič a výrobek. Na výrobek se vztahuje záruka, bez ohledu na to, je-li to elektrospotřeb ič nebo není. A to dokonce i v případě, že byl dodán zdarma k jinému výrobku jako "reklamní předmět",  cena totiž není rozhodující pro uznání záruky.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 19.02.2012, 15:21 »

Záruka se samozřejmě vztahuje i na reklamní předmet, tento ale není určen k používání coby "kmenový" výrobek.
Reklamním otvírákem na pívo, nemám pivo otvírat, ale nosit ho třebas jen na krku.

přiloženou žárovku může tedy výrobce označit jako reklamní předmět.
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 19.02.2012, 15:25 »

Je-li na otvíráku nápis "Není určen k otvírání lahví" nebo na žárovce "Není určena k použití jako zdroj světla" tak prosím. Obávám se, že na té žárovce budou údaje o jmenovitém napětí, frekvenci a příkonu. Pak je určena ke svícení a ne pro parádu. Zvlášť, pokud jí výrobce lampičky osadil do patice.

PS: u mojí lampičky žárovka nebyla.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 19.02.2012, 15:32 »

Je-li na otvíráku nápis "Není určen k otvírání lahví" nebo na žárovce "Není určena k použití jako zdroj světla" tak prosím. Obávám se, že na té žárovce budou údaje o jmenovitém napětí, frekvenci a příkonu. Pak je určena ke svícení a ne pro parádu. Zvlášť, pokud jí výrobce lampičky osadil do patice.

PS: u mojí lampičky žárovka nebyla.
Nene, Vy jste koupil žárovku s průvodním dokumentem, že výrobek je reklamní, takže jste jasně informován o tom, že od této žárovky nemůžete očekávat vlastnosti kmenového výrobku.
Zaznamenáno
Josef Pentoda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 19.02.2012, 16:59 »

V čem je problém?  ISO nemá na kvalitu vliv a výrobce vše jasně popsal.
Jestliže výrobek splňuje bezpečnostní předpisy pro použití. Estetické provedení bere kupující na vědomí. Jiná otázka je svary a jiné nemůže způsobit zranění? To jediné lze napadnout. Jinak se je možné obrátit na ČOI je v každém kraji.
Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #9 kdy: 19.02.2012, 17:35 »

Tohle nevyřešíme, optej se na ČOI  Mrknutí
Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 19.02.2012, 18:46 »

Výrobce lampičky osadil žárovku, která je určena pouze k ozkoušení výrobku a k posouzení vzhledu, jinak není určena k použití jako zdroj světla a může prasknout třeba za tři rozsvícení. Pro používání je třeba zakoupit ještě příslušnou žárovku.

Je to obdoba nenaplněných tonerů do tiskáren. Bohužel jsem přesvědčen že dle kocourkovského práva je to v pořádku, již jsem se s tím setkal.  Smutek
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 19.02.2012, 19:03 »

Výrobce lampičky osadil žárovku, která je určena pouze k ozkoušení výrobku a k posouzení vzhledu, jinak není určena k použití jako zdroj světla a může prasknout třeba za tři rozsvícení. Pro používání je třeba zakoupit ještě příslušnou žárovku.

Je to obdoba nenaplněných tonerů do tiskáren. Bohužel jsem přesvědčen že dle kocourkovského práva je to v pořádku, již jsem se s tím setkal.  Smutek
Pokud není na lampičce Watáž, může nastat problém, jakou žárovku?
Správně žádnou, ale k čemu pak taková lampička Úsměv
Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 19.02.2012, 19:10 »

Pokud není na lampičce Watáž, může nastat problém, jakou žárovku?

Ona někde ta "Watáž" vždy bývá, bordel je hlavně to, že se všude argumentuje úsporou energií a tady se dodává žárovka kterou někdo musel vyrobit a musí se zahodit a koupit stejně nová. Ve skutečnosti ten výrobek přijde ještě dráž, protože je třeba navíc zaplatit tu zkušební žárovku.
Zaznamenáno
XL
« Odpověď #13 kdy: 19.02.2012, 19:38 »

O jaký světelný zdroj se jednalo?
Nebyla to náhodou třeba matná nebo výkonnější žárovka, jejíž prodej zakázala EU a prodejce se to snaží obejít prohlášením za reklamní předmět, který je zdarma (obdoba tepelné koule)?
Zaznamenáno
Tomáš Hradecký
*
Offline Offline



od projektu po revizi


WWW
« Odpověď #14 kdy: 19.02.2012, 19:56 »

výrobci a dovozci si budou dělat co chtějí dokud jim to budeme kupovat .....  zle
Zaznamenáno

projekty ,  elektroinstala ce ,  hromosvody ,  revize E2/A ,  slaboproud ,  silnoproud ,  
Liberecký ,  Královehradeck ý ,  Středočeský kraj
www.elektrohra decky.cz ,  tel :739643901
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #15 kdy: 19.02.2012, 20:33 »

Mě připadá, že se výrobce chtěl zbavit odpovědnosti za výrobek někoho jiného. Pokud si koupím lampičku a ta mi po týdnu přestane svítit, kde uplatním reklamaci? 
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 19.02.2012, 20:33 »

výrobci a dovozci si budou dělat co chtějí dokud jim to budeme kupovat .....  zle

To je pravda. Já už většinou přestal, když se přidá ještě tak pět mega ostatních, tak se možná něco změní.
Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 19.02.2012, 20:38 »

Mě připadá, že se výrobce chtěl zbavit odpovědnosti za výrobek někoho jiného. Pokud si koupím lampičku a ta mi po týdnu přestane svítit, kde uplatním reklamaci? 

Pokud je vada v lampičce, tak u prodejce. Pokud praskne ta zkušební žárovka, tak nikde, protože nebyla používána dle návodu. Pokud praskne normální žárovka, tak u prodejce té normální žárovky.

Pak je ještě šance říct u prodejce že výrobek se zkušební žárovkou nekoupíte a odejít. Když to udělá dostatečný počet lidí, tak se ty zkušební přestanou dodávat aby nekazily kšeft.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 22 dotazů.