Jak hodnotit výměnu klasických zářivek za LED?

<< < (6/10) > >>

Zdenek Hejčl:
Jéééén, aby to nebyly pivní toky.  :)

Pavel Mašek 1:
Výměna trubic není opravdu složitá. Místo startéru se vloží podobný váleček ,  který obsahuje pojistku. To je veškerá úprava co se týká montáže.

Druhá otázka je svítivost a vhodnost takovéhoto osvětlení. Pro názornost.

1. Vedení firmy se nadchlo pro led osvětlení ve výrobní hale. Když jsem si však nechal u výrobce spočítat vhodnost LED osvětlení, tak přišlo záporné stanovisko vzhledem k dosažení svítivosti a také úspora vycházel na více jak 10 let. Ale vedení je tvrdohlavé a trvá na svém. Odmítl jsem dodat tyto zdroje a vyvarovat se tak následným reklamacím.

2. Zlatokopové na LED osvětlení jsou neznalé oblbnout totálně a vydělat. Otázka je kdo bude řešit reklamace.

3. Úspora je velice relativní. Použiji styl Čína. Při této kalkulaci mi vyjdou krásné výsledky a řeším následné opravy s nekvalitním výrobkem, ale to už v kalkulaci není. Při kalkulaci se značkovými výrobky už ta úspora není tak příznivá a vyjde např. na 15 let. Je však někde objekt 15 let osazen LED? Jasně že není a nikdo si nedovolí říci co to za 15 let skutečně udělá. Schrédr dává záruku na 5 let i když v parametrech je nějakých 40 let. I když návratnost pro jejich světla veřejného osvětlení vychází na 10 let, sami říkají, že neví co to v praktickém provozu za 10 let udělá. Takže kalkulace úspor by měla být minimálně na dobu záruky. Dá montážní firma záruku na takovou dobu? To by měl být hlavní argument pro "šetřílky". Já neznám výrobce, který by dával tak dlouhou záruku.

4. Z hlediska výroby je možné ušetřit pouze na vnitřní elektronice zdroje. Jestliže vyberu takovou LEDku, tak jsem na hranici se spolehlivostí zdroje.

Jan Alin:
Citace: Pavel Mašek 1  11.02.2012, 17:11

Výměna trubic není opravdu složitá. Místo startéru se vloží podobný váleček ,  který obsahuje pojistku. To je veškerá úprava co se týká montáže.


To platí ale pouze v případě že je ve svítidle klasická tlumivka a startér. Takových případů je dnes čím dál méně.

Radek Červený:
Někdo někdy zřejmě vyprojektoval elektroinstala ci nemocnice a součástí projektu byl jistě i výpočet osvětlení a návrh světelných soustav s ohledem na využití jednotlivých prostor. Na základě tohoto požadavku byla navržena a osazena konkrétní svítidla, která tyto parametry splní a za které projektant ručí.

Pokud v těchto svítidlech vyměním zdroje za zdroje jiné konstrukce, zásadním způsobem naruším deklarované parametry svítidla. Jde zejména o optiku svítidla, která je zásadní pro světelný výkon. Zářivková trubice svítí do všech stran pod úhlem 360°,  a s tímto konstruktér svítidla také počítal. Pokud tuto trubici vyměním za nějaký rádoby LEDkový pásek s dvěma paticemi na koncích, tak změním zásadně parametry světelné soustavy, protože LED svítí pouze pod určitým úhlem jedním směrem. Nebude zde tedy docházet k odrazu světla v optice svítidla, což významně naruší celkovou osvětlenost.

Další nezanedbatelný údaj ve zdravotnictví je oslnění. U zářivkového svítidla je toto poměrně jednoduše splnitelné konstrukcí svítidla. Ale u LEDek? LED sama o sobě je zdrojem silného oslnění a musí se při aplikacích v praxi doplňovat různými kryty, které oslnění zabrání. Ovšem na těchto krytech vzniká nezanedbatelná ztráta, kterou je třeba také ve výpočtu zohlednit.

Mám z tohoto kroku poměrně smíšené pocity, pokud se do toho ředitel vrhne, smrdí to pořádným průserem. Možná bych ještě v nemocnici viděl uplatnění LED jako nepřímé orientační osvětlení pod nějakou rampou po obvodě pokoje, když jde sestra v noci vynést bažanta, ale nahradit plošně zářivky LEDkama?.......hm, šílenství ::)

Oldřich Morávek:
Už jsem to dlouho neřešil, ale před cca třemi lety jsme to promýšleli v bývalém zaměstnání.
Jednalo se o systém, kdy se vkládala trubice s LED a místo startéru propojka dodávaná s trubicí.
Vycházelo to pěkně, dokud dodávali podklady prodejci.
Pak jsem se začal ptát a úspora šla do kopru.
Svítivost byla na 92%,  ale ...
Barevné podání pouze 40%,  bylo možné dodat LED se 70%,  ale za cenu nižší svítivost (pod 60% proti zářivce)
Životnost oproti původní nabídce klesla, dál jsem zjistil, že požadují teplotu okolí 20 C, jinak se snižuje životnost.
Pod pojmem životnost rozuměli totální smrt čipu  (zle)
Když jsem z nich vyrazil životnost při 30 C s poklesem na 70%,  byly jsme na udávané životnosti 12000 hodin z původních 80000. I tak jsme o tom pochyboval.
Tenkrát si šéf dal říct, hlavně kvůli barevnému podání, pochybné životnosti a nižší svítivosti, která i tak byla na hale těsně nad hranicí hygienického minima, ale měl jsem kliku, šéfoval mi elektrotechnik .

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana