Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Započítává se do praxe pro vyhlášku 50 činnost OSVČ s odpovědným zástupcem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Započítává se do praxe pro vyhlášku 50 činnost OSVČ s odpovědným zástupcem?  (Přečteno 25809 krát)
Johny Sparx
« Odpověď #18 kdy: 24.01.2012, 08:14 »

Pokud se nemýlím nebo se něco nezměnilo tak k založení vámi zmíněné živnosti stačí plnoletost, OP, čistý trestní rejstřík a 500kč, chvilka běhání po živnostenském úřadě a je z vás živnostník- elektrikář a daj vám to i kdybyste byl vyučenej zahradník ALE činnost můžete vykonávat pouze se souhlasem ITI -opravte mě pokud se mýlím  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 24.01.2012, 08:29 »

Pokud se nemýlím nebo se něco nezměnilo tak k založení vámi zmíněné živnosti stačí plnoletost, OP, čistý trestní rejstřík a 500kč, chvilka běhání po živnostenském úřadě a je z vás živnostník- elektrikář a daj vám to i kdybyste byl vyučenej zahradník ALE činnost můžete vykonávat pouze se souhlasem ITI -opravte mě pokud se mýlím  Úsměv
Existuje jistý zákon (živnostenský),  který má obrovskou přílohu, kde se pracovnice příslušného úřadu dočte, co je pro jakou činnost potřeba.
Takže když chce někdo ŽL v oboru elektro, podle zmíněného zákona nestačí "občanka a kolek"...

Zajímavé je, že se tak rychle, jak popisujete, se dá získat ŽL na poradenskou a konzultační činnost. A těžko pak zakázat majiteli takového ŽL radit i v oboru, o kterém nic neví!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Hahabimbi
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 06.02.2012, 10:58 »

Velice děkuji, zejména p Schwarzovi za vysvětlení posloupnosti získání paragrafů. Minulý pátek jsem by l na živnostenském úřadě, živnost mi mohou dát hned ,  jelikož vzdělání mám a to jim stačí, ,ale upozornily mě,že ITI chce právě 50/§8  .Odpovědný zástupce slouží pouze k získání živnosti.
No, jelikož §8 mohu získat nejdříve za 5 let praxe, existuje nějaká další možnost, slyšel jsem o možnosti zaručení jinou osobou, je to pravda? Nebo zbývá sehnat nějaké elektrikáře živnostníka?

Máme to ale krásný předpisy, na to abych mohl vyměnit pevný disk pracující na 5V ,musím znát třífázové rozvody, abych se mohl vrtat v notebooku, který má zdroj 230/20V dokonce mimo šasi, mohu vůbec opravovat aku svítilnu, když se nabíjí adaptérem do zdi? Vím, že tak 30% opravářů na vyhlášku kašle s tím, že se přeci nehrabou ve zdroji ,ale jen v dílech na 12V a míň.
Už vidím, jak nějakému elektrikáři říkám, kam že se ta RAMka strká..  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hahabimbi
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 06.02.2012, 11:27 »

Takže se to řeší obchodně právním vztahem s nějakým elektrikářem s potřebnou vyhláškou. Jestli se bude v PC reálně hrabat a co za to, záleží na vzájemné dohodě. Akorát se mi to praxe pro získání vyhlášky započítávat nebude.
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=3679
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #22 kdy: 06.02.2012, 13:34 »

to Schwarz:
nechci vám kazit den, ale na ŽÚ po mě chtěli akorát RČ a pětikilo.
Pravda už dřív jsem měl pár volných živností, takže údaje o vzdělání a jakousi povědomost o existenci mojí občanky měly (myšlen průkaz, ne manželka).
Až na můj dotaz, zda je to vše a mohu podnikat, jestli by to náhodou ještě něco nechtělo mi paní odvětila, že ještě musím mít "nějaké" potvrzení. Bohužel už nevěděla od koho.
Vypotácel jsem se v němém údivu ven a až do večera to rozdýchával několika sklenkami bílého.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 06.02.2012, 13:45 »

...
nechci vám kazit den, ale na ŽÚ po mě chtěli akorát RČ a pětikilo.
...
Nemají to ty holky jednoduché.
Když viděla "papír z DÚ",  možná by mě dala taky ŽL na všechna UTZ včetně lanovek, ale risknul by si někdo něco takového našvindlovat.. .?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #24 kdy: 06.02.2012, 14:20 »

to Schwarz:
nechci vám kazit den, ale na ŽÚ po mě chtěli akorát RČ a pětikilo.
Pravda už dřív jsem měl pár volných živností, takže údaje o vzdělání a jakousi povědomost o existenci mojí občanky měly (myšlen průkaz, ne manželka).
Až na můj dotaz, zda je to vše a mohu podnikat, jestli by to náhodou ještě něco nechtělo mi paní odvětila, že ještě musím mít "nějaké" potvrzení. Bohužel už nevěděla od koho.
Vypotácel jsem se v němém údivu ven a až do večera to rozdýchával několika sklenkami bílého.


Ono to ani holky nemusí vědět !
Nemají to ve své náplni práce ! Jsem chytrý, protože jsem to chtěl vidět od jejich nadřízených ! zle
To co musí mít elektrikář, má vědět ON !!ŽÚ to vůbec nezajímá ! Ale bez TIČRu lejstra stejně nesmí nic dělat !
Alepoň mohou poradit ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #25 kdy: 06.02.2012, 15:27 »

Tak, tak
Jak jsem se tenkrát dozvěděl, vydání ŽL je mou osobní svobodou.,  Pokud nejsou závažné důvody proti vydání, musím ŽL získat.
To, že bez doplňujícího oprávnění nesmím podnikat, už si musím zjistit sám (to je zas mou poviností).
Navíc se to pak krásně kasíruje za nedovolené podnikání.
Pravdou je, že kdybych si to nezjistil předem u zkoušek, tak se snadno dostanu do úžasných problémů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #26 kdy: 06.02.2012, 16:35 »

Taky jsem si tím prošel a musím říct, že není úplně snadné na začátku živnosti zjistit, co vlastně musíte splňovat. Často jsem dostal tak protichůdné informace, že jsem jen kroutil hlavou. ŽÚ nezajímá ani vyhláška 50, a že je potřeba i oprávnění od TIČR jsem zjistil víceméně náhodou...  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Richard Holeček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 06.02.2012, 19:38 »

Zrovna dneska mi volal manžel mé známé. Pracoval dva roky u nějaké elektro firmy, kde dělal hromosvody a snad i včetně revizí... (?). Teď jede sám na sebe, a chtěl si udělat ŽL na revize a na ŽÚ mu řekli, že potřebuje na 4 roky sehnat "zastupitele" který bude dělat revize na jeho hromosvody. Montážník si bude účtovat montáž a materiál, revizák provedení revize. Po 4 letech,že mu prý vydají ŽL. Tak nevím. Požádal mě abych mu toho zastupitele dělal, ale nerad bych strkal hlavu do oprátky....
Ve čtvrtek máme schůzku, tak se snad dozvím něco víc, ale rád bych se alespoň připravil...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Richard H.
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #28 kdy: 06.02.2012, 19:55 »

>Holeček: tady vidím problém. Jestli potřebuje 6 let praxe, znamená to, že nemá žádné elektro vzdělání? Protože jestli ho nemá, měl by mít problém se získáním § vyššího než 5- ale jsme v Čechách, tak si vlastně nedělám iluze...
Ale pro řemeslnou živnost stačí doložit:
a) odborné vzdělání v oboru = nemusí být praxe
b) odborné vzdělání v příbuzném oboru = 1 rok praxe
c) 6 let praxe
Troufá bez vzdělání s dvouletou praxí na revize?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Hahabimbi
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 06.02.2012, 20:07 »

Právě že odborné vzdělání mám, ale bez praxe, mohu si udělat nanejvejš §5. A jak už tu bylo řečeno ŽÚ v tomhle případě zajímá jen občanka a doklad o odborném vzdělání. Že potřebuji §8 mi sdělily víceméně díky osobnímu zájmu o obor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Richard Holeček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 06.02.2012, 20:10 »

No právě, to je mi divný. Dva roky praxe mu uznal předchozí zaměstnavatel, 4 potřebuje s "dozorcem".... Nevím, snad mi ve čtvrtek řekne víc. Podstatou věci asi je, že potřebuje aby mu někdo dělal revize na jeho hromosvody. A jestli mu pak dají ŽL na základě čestného prohlášení.... nevím. Ale přijde mi to takový....naru by.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Richard H.
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 06.02.2012, 23:22 »

V tom prípade s ním urobte "zmluvu o spolupráci" v ktorej sa dohodnete, že on bude montovať na svoju živnosť a vy mu budete jeho prácu revidovať na svoju živnosť. 
Problém býva vtedy, keď montér tlačí revizáka do kladných revízií za každú cenu, lebo je kamarát.

Tieto vzťahy si treba ujasniť vopred. Slovenský obchodný zákonník takúto zmluvu umožňuje, českému by sa tiež nemala priečiť.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Richard Holeček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #32 kdy: 08.02.2012, 21:50 »

Ano máte pravdu, potvrdili to i úředníci na ŽÚ. On bude na svou živnost zhotovovat hromosvody a já mu budu provádět revize. Vztah bude upraven smlouvou. Doposud hromosvody prováděl na "klempířskou" živnost, což se úředníkům po právu nelíbí. Ale aby mohl získat ŽL na hromosvody, potřebuje 6let praxi. 2 roky mu uznali díky práci u elektrofirmy, kde hromosvody dělal a 4 roky musí mít zastupitele, kterej na něj bude dávat pozor. Jen nemám jasno, jestli potřebuje mít nějakej § z vyhl. 50 na to aby mohl zhotovit hromosvod. Jakožto osoba bez kvalifikace má nárok na max. 5. Na druhou stranu pokud by potřeboval paragraf na podnikání, musel by mít osmičku a na tu bez elektro vzdělání nedosáhne. Podle mě by na hromosvody paragraf neměl potřebovat, pořád je to hlavně klempířina...n ebo ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Richard H.
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #33 kdy: 09.02.2012, 13:33 »

Zrovna dneska mi volal manžel mé známé. Pracoval dva roky u nějaké elektro firmy, kde dělal hromosvody a snad i včetně revizí... (?). Teď jede sám na sebe, a chtěl si udělat ŽL na revize a na ŽÚ mu řekli, že potřebuje na 4 roky sehnat "zastupitele" který bude dělat revize na jeho hromosvody.

 Jakožto osoba bez kvalifikace má nárok na max. 5. Na druhou stranu pokud by potřeboval paragraf na podnikání, musel by mít osmičku a na tu bez elektro vzdělání nedosáhne. Podle mě by na hromosvody paragraf neměl potřebovat, pořád je to hlavně klempířina...n ebo ne?

Áno je. .... ALE iba samotné zhotovenie. Kto mu to projektuje?

Na Slovensku na montáž bleskozvodov/hromozvodov musí mať firma/živnostník elektrotechnic ké vzdelanie. Sú to v zmysle legislatívy VTZ elektrické. V ČR by to malo byť podobne.

Aby firma v SR získala oprávnenie na činnosť na VTZ, musí mať v ZAMESTNANECKOM pomere elektrikára s príslušným paragrafom.

Pre osoby bez elektrotechnic kej kvalifikácie je v ČR určený §4 (poučený - obsluha elektrických strojov a pod.).

A to z nasledujúceho dôvodu:

Citujem:

§ 5 Pracovníci znalí
 
     (1) Pracovníci  znalí jsou  ti, kteří  mají ukončené  odborné
vzdělání  uvedené v  příloze 2  a po  zaškolení složili  zkoušku v
rozsahu stanoveném v § 14 odst. 1.

Koniec citácie.

Príloha č. 2 vypisuje, ktoré elektro učebné odbory sú "elektrikárske" a akceptovateľné v zmysle §5 odsek 1.

To znamená, že ak nie je váš známy "vyučený elektrikár",  tak by nemal mať právo získať §5 a vyšší. Ak toto právo má, tak iba na základe iného zákona, ktorý je týmto v rozpore s vyhl. 50/78.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #34 kdy: 09.02.2012, 16:53 »

... Jakožto osoba bez kvalifikace má nárok na max. 5. Na druhou stranu pokud by potřeboval paragraf na podnikání, musel by mít osmičku a na tu bez elektro vzdělání nedosáhne. Podle mě by na hromosvody paragraf neměl potřebovat, pořád je to hlavně klempířina...nebo ne?
Osoba bez kvalifikace může mít paragraf 3 nebo 4 a ty v tomto případě nic něřeší.
Osoba s par. 5 je osoba znalá - a na to kvalifikaci potřebuje!

I když je to "montážně" především klempířina, je to VTZ elektro a je problém, když na něm bude pracovat samostatně osoba bez elektrokvalifi kace. Ono nejde jen o to, "nabouchat na střechu a do země nějaká ta železa",  když se k tomu přistupuje zodpovědně, je to podstatně složitější problematika.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Richard Holeček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #35 kdy: 09.02.2012, 21:52 »

jee..jsem to matěj...jasně, myslel jsem §4... Koukám co jsem to napsal :-)
Hromosvody dělá podle projektu, sám, je nepočítá. Jednoduše řečeno, nakoupí materiál a natluče to na střechu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Richard H.
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde bych sehnal kompletní podklady ke zkouškám z vyhlášky 50/78Sb. ?
 Je důležitější papír na §6 nebo spíš skutečná praxe?
 Mohu u živnostníka získat platnou praxi pro zvýšení §?
 Chci se vratit po letech k oboru mechanik elektronik- je to realne?
 Zvýhodní mě maturita v jiném oboru u vyhlášky 50?
 Víme o existenci "Pravidel praxe" ?
 Dá se krátkodobě pracovat v oboru v cizině?
 Jak by mělo vypadat potvrzení o praxi v oboru elektro?
 Jaký je správný postup při návrhu vedení v novostavbě RD samotným elektrikářem?
 Jak se započítává délka praxe mezi vyhrazenými a určenými tech.zařízeními?
 Lze získat živnostenský list s §5?
 Má mít potvrzení o praxi k vyhl. 50/78Sb. nějaký konkrétní formát?
 Opravdu nám v republice chybí elektrikáři?
 V pracovní smlouvě mám "dělník" načítá se mi potřebná praxe na §7 atd.. ?
 Kde bych mohl získat zkušenosti dobreho elektromontera?
 Jak vypadá práce "elektrikáře" po 30-ti leté pauze?
 Jak získat praxi v silnoproudé elektrotechnice i když v tom nechci pracovat?
 Započítáva se praxe když budu pracovat jako osvětlovač?
 Lze si vyhlášku 50 obnovit bez dokladu o praxi?
 Počítá se 1 rok praxe, když pracuji jako elektrikář s §5 samostatně?
 Mohu pomoci zkušenému elektrikáři z Prostějovska?
 Jak získat praxi na rozšíření živnosti na montáž kamerových systému ?
 Jaké znalosti a dovednosti by měl mít absolvent SPŠE či ČVUT FEL?
 Jak je to se vzděláním u vyhlášky 50 v případě rekvalifikačního kurzu?
 Započítá se praxe §6 prací na vlastním domě?
 Započítává se základní vojenská služba do praxe?
 Co mohu dělat jako živnostník s §5?
 Jak získat potvrzení o praxi, když jsem OSVČ?
 Jak začít podnikat bez praxe?
 Jak získat paragraf 8 bez toho aby se na 6 let někde zaměstnal?
  Je možné zahrnout do praxe pro vyhl. 50 i poslední rok SOUE?
 Jak lze získat požadovanou praxi pro §6 (8) jako OSVČ?
 Jaká forma praxe je potřebná pro podnikání po ukončení VŠ?
 Potřebuji po vyučení na §7 nad 1000V, 2 nebo 3 roky praxe?
 Je možné si udělat §6 bez §5?
 Vzal by mě někdo na nějakou fušku víkendovou nebo odpolední (Olomoucký kraj)?
 Musí mi potvrdit praxi firma u které jsem získal předchozí § vyhlášky 50/78Sb.?
 Jak se počítá délka praxe po OSVČ pracovníky?
 Jak u OSVČ psát faktury?
 Co se počítá do požadované praxe pro vyhlášku 50?
 Jakou praxi potřebuji k §6 nad 1kV vyhlášky 50/78Sb.?
 Co očekává zaměstnavatel od nového, vyučeného elektroinstalatéra?
 Dá se práce v Německu na živnost považovat za praxi?
 Jak si počítat elektro praxi k doložení u přezkoušení dle nv 194/22Sb?
 PŘÍBĚH: Moje elektrikářské začátky
 Student 2/4 ročníku elektrikář silnoproud v Brně hledá praxi 20.5-31.5.

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 23 dotazů.