Proč se přehřívá předřadník zářivky?

(1/3) > >>

Karel Mastný:
Otázka zní jasně a jednoduše: "Proč se přehřívá předřadník zářivky?" A asi by na ni byla i jednoduchá odpověď: "Protože je to čínský šmejd." Ale rád bych došel i k nějakému hodnotnějšímu technickému vysvětlení.

Jde o jednotrubicové 30W svítidlo, čili atypická "třičtvrteční" lineární zářivka pro kuchyňskou linku, obsahuje z výroby nějakou základní zářivku a elektronický předřadník ("noname") v malé bílé krabičce pod zářivkou. Základní chybou těchto svítidel je, že nemají žádnou odrazovou plochu, takže dobré 2/3 svitu jdou kamsi do pryč, proto jsem právě musel koupit 30W variantu. Nicméně 3.5 roku mi to sloužilo a pak najednou odešlo. Vrtá mi hlavou, co se s tím stalo a tak s tím jdu sem za vámi.

Trubice krátce před tím, než světlo nadobro zhaslo, různě pulzovala - tj. svítila, ale neustále měnila jas či sílu svitu. Pak posledních pár sekund života to blikalo jak stroboskop - tj. rychlé přechody z úplné tmy do maximálního svitu rychlostí věřím že asi 50 Hz dle sítě.

Člověk by normálně vyměnil trubici, ale připadalo mi to podezřelé, tak jsem trubici zkusil připojit do jiného 36W svítidla a ona tam svítila, ale podivně jí zase pulzoval ten jas. Radši jsem to moc dál netestoval, abych si tou trubicí neodpálil i druhý předřadník. (Jestli je to vůbec reálné - že stará špatná trubice způsobí smrt předřadníku.) Po rozdělání předřadníku jsem uviděl spleť součástek a mezi nimi tři doslova vybouchlé rezistory a dva asi spálené tranzistory, na které byly navlečené silikonové chrániče, které se úplně seškvařily do černa. Vykládám si to tak, že smrt nastala tak, že se zřejmě přehřál a umřel tranzistor na jedné ze dvou větví, tím ta větev odumřela a bohužel na té opačné zdravé větvi je diak, kterým se trubice startuje a tak se to chvíli pokoušelo opakovaně startovat, až shořely ty rezistory.

Ten tranzistor vedle diaku zůstal možná nakonec zdravý, protože ho zachránil ten výbuch rezistorů, ale vyměnil jsem to všechno (3 rezistory + 2 tranzistory + 2 silikonové návleky) a předřadník opět jede. Dokonce opět se stejnou trubicí. Bohužel trubice se chová nějak nestabilně - chvíli svítí čistě, pak jí začně lehce pulzovat svit já a to radši vypnu, než to zase uvnitř bouchne - nemám právě zkušenost se zářivkami, abych mohl říct, jestli je to chyba trubice, nebo toho předřadníku. Nicméně při použití jiné menší 18W trubice vše šlape jak hodinky a tranzistory zůstávají studené. Při použití té dotyčné pořád stejné 30W trubice (jinou prostě nemám) se jeden z tranzistorů strašně hřeje a už po pár minutách začína natavovat ten silikonový návlek. (Což jsem sledoval, než jsem to zavřel zpět do toho krytu - teď už to zase visí v kuchyni a co se děje uvnitř, netuším...)

Jestli s tímto máte někdo zkušenost, prosím o vyjádření. Jestli zkušenost nemáte, pak je asi komentář zbytečný, neboť jak jsem psal už v úvodu "levný čínský šmejd se má vyhodit". Ale vrtá mi hlavou "jak a proč" se věci dějí... Fakt, že na 18W trubici je to studené a jede to čistě a stabilně mi dává tušit, že buď ta větší trubice je vadná, nebo ten předřadník je nešťastně poddimenzovaný, nebo obojí. Ale taky má za sebou 3.5 roku dobré služby.

Juraj Rojko:
Na podobné otázky odpovídají pozdě v noci na televizi Prima.  ;)

Existuje nějaký zásadní důvod proč tu vadnou zářivku nevyhodíte, nekoupíte novou a nezkusíte to s ní?

Jiří Schwarz:
Mezi relativně poruchové součástky nejen v předřadnících, ale obecně ve zdrojích, jsou elektrolytické kondenzátory.
1) kondenzátor ztrácí kapacitu, tím se zhoršuje filtrace, zpětně to ovlivní regulaci výkonu a tím i regulaci (stabilizaci) výstupního napětí, má to i dlaší vlivy...
2) zvyšuje se tzv. ESR, tedy ekvivalentní sériový odpor kondenzátorů. Pokud je to kondenzátor v budicích obvodech výkonového tranzistoru, vliv je jasný. Tranzistor "zná" dva stavy - sepnuto a rozepnuto. Rychlostí spínání a poměrem sepnuto/rozepnuto se mění výkon. Pokud je tranzistor sepnutý, je na něm minimální napětí a součin U*I je minimální. Pokud je tranzistor rozepnutý, je na něm napětí, ale neprochází jím proud. Ale stačí horší kondenzátor v budicím obvodu, tranzistor se neotevírá úplně, při procházajícím proudu je na něm větší úbytek napětí, regulačníobvod y to nějak "srovnají",  ale výkonová ztráta přehřeje tranzistor...

Není problém to najít, vyměnit, opravit,... Z hlediska ekologie je jistě lepší likvidovat "pár drobností" a ne celý výrobek.
Z hlediska dnešní ekonomiky není přijatelné "patlat" se s výrobkem, který má cenu srovnatelnou s "cenou hodiny práce",  když výsledek je nejistý!

Václav 3:
Na vstupu sítě do všech těchto předřadníků bývá Graetzův můstek, obvykle tvořený 4 ks diod 1N4007 nebo jejich ekvivalenty a elektrolytický kondenzátor kapacity řádově desítek mikroF (na 350 až 400V) na filtraci. Zkuste zkontrolovat, zda všechny diody jsou v pořádku a zda má tento kondenzátor dostatečnou kapacitu a zda ji také udrží po zahřátí předřadníku (viz kol. Schwarz, výše). Nízká kapacita a špatné ESR tohoto kondenzátoru může způsobit, že se do napájení měniče "protlačí" zvlnění 50 Hz ze sítě a to způsobuje Vámi zmiňované vlnění až pulsování světla trubice. Může být také vadná ona 30W trubice, pokud ji tam máte 3,5 roku je to dost pravděpodobné. Možná se bude blbě shánět, ony tyhle nenormové verze bývají záležitost mnohdy jednoho výrobce, sice se sežene třeba stejná hodnota W, ale je jinak dlouhá.

Jan Hrádek:
Hodně často odchází svitkový kondenzátor který má několik nano a zpravidla 1 - 2 kV a je zapojen v sérii mezi žhavícími vlákny zářivky.  ;)

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana