Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Které normy se týkají problematiky oddělení selv od nn v rozvaděči ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Které normy se týkají problematiky oddělení selv od nn v rozvaděči ?  (Přečteno 14753 krát)
wilix
« kdy: 15.12.2011, 05:23 »

Zajímá mě jaké podmínky má splňovat rozvaděč obsahující nn a selv části; způsob oddělení vodičů, svorek a td.
Při mém pokusu pátrat v normách jsem se moc daleko nedostal, vím jak má vypadat instalace selv a nn, vím jak mají vypadat bezpečností transformátory ( zdroje). O strojích jsem nic nehledal, ale zřejmě bych také našel, ovšem u rozvaděčů jsem neměl štěstí.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 15.12.2011, 11:43 »

Základní požadavky na SELV a PELV rozvody jsou v ČSN 33 2000-4-41, ed.2 a při použití SELV (PELV) v rozvaděči společně s nn rozvody bych požadavky zmíněné normy bral jako jakési bezpečnostní minimum.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 15.12.2011, 23:38 »

A co ČSN 35 7030, čl. 35 ? Snad je stále použitelná,když ještě platí   Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
wilix
« Odpověď #3 kdy: 16.12.2011, 22:30 »

Takže moje závěry; pokud jsou chybné prosím opravte mě,
Při vyvázání rozvaděče je možné mít v jednom svazku obvod selv a nn, pokud je isolace vodiče selv na nejvyšší použité napětí.  - 414.4.2;
a jedna doplňující otázka; jak se svorkovnicí; když použiji např svorky RSA ( izolační pevnost 4kV),  a z obou stran budou připojeny vodiče s izolací "na nejvyšší použité napětí",  tak je mohu mít prostorově neodělené vedle sebe ? ( ač mi to jde proti srsti..),  nebo bude problém se vzdušnými vzdálenostmi ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 18.12.2011, 17:28 »

Takže moje závěry; pokud jsou chybné prosím opravte mě,
Při vyvázání rozvaděče je možné mít v jednom svazku obvod selv a nn, pokud je isolace vodiče selv na nejvyšší použité napětí.  - 414.4.2;
a jedna doplňující otázka; jak se svorkovnicí; když použiji např svorky RSA ( izolační pevnost 4kV),  a z obou stran budou připojeny vodiče s izolací "na nejvyšší použité napětí",  tak je mohu mít prostorově neodělené vedle sebe ? ( ač mi to jde proti srsti..),  nebo bude problém se vzdušnými vzdálenostmi ?
A je skutečně v daném případě svorky používat?
SELV či PELV se vždy v rozvaděči snažím řešit bez nadbytečných mezispojů, pokud to nelze docílit, tak je třeba svorky jednotlivých napěťových kategoriií od sebe prostorově oddělit aby nebyla narušena přehlednost.
P.S.
4kV jsou dnes již trochu dogma, záleží na konkrétní přepěťové kategorii, v které dané el. zařízení používáte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #5 kdy: 18.12.2011, 22:00 »

Stačí to jako inspirace ?


* P1010113.JPG (690.23 KB, 2048x1536 - prohlédnuto 907 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #6 kdy: 18.12.2011, 22:03 »

Ještě jeden obtázek.


* P1010103.JPG (638.06 KB, 1536x2048 - prohlédnuto 904 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
wilix
« Odpověď #7 kdy: 19.12.2011, 20:07 »

mě ani tak nejde o inspiraci,ale je pohledná  Úsměv. Jede o to že jsem setkal s rozvaděčem o kterém mi člověk, který ho chtěl připojit tvrdil že je naprosto dle norem a mě se zdál tak nějak připadal podivný, řada svorek; silové, pak bez oddělení selv ( údajně),  potom zase silové, komponenty bez ladu a skladu. Ta věc měla i štítek, ovšem připadalo mi že se jedná  o "obal" od rozvaděče, který měl původně jiné osazení - foto bohužel nemám a už mít nebudu...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 22 dotazů.