Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak napájet ventilátor aku kamen?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak napájet ventilátor aku kamen?  (Přečteno 6006 krát)
Lukas Zumr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 20.11.2011, 15:02 »

K aku kamnům s ventilátorem mám dotažený přívod CYKY 5x2,5 na nabíjení.
Rád bych věděl jaký kabel mám natáhnout k ventilátoru-postačí CYKY 3x1,5 a mám ho natáhnout "ostrej" z rozvodnice do kamen, nebo z rozvodnice nejdřív do nástěnného prostorového termostatu a z něj až do kamen?
Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 20.11.2011, 16:22 »

K aku kamnům s ventilátorem mám dotažený přívod CYKY 5x2,5 na nabíjení.
Rád bych věděl jaký kabel mám natáhnout k ventilátoru-postačí CYKY 3x1,5 a mám ho natáhnout "ostrej" z rozvodnice do kamen, nebo z rozvodnice nejdřív do nástěnného prostorového termostatu a z něj až do kamen?

TO: Zumr

Pokud jde z vaší strany pouze o natažení kabelů pro elektrikáře, tak natáhněte od kamen do rozvaděče kabel 3-5x1,5 mm2 a od termostatu také do rozvaděče 3-5x1,5 mm2. 5ti žilový kabel je i s rezervou pro případnou budoucí modernizaci ovládání. Úsměv
Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Lukas Zumr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 20.11.2011, 18:23 »

Postačí pouze 1.5mm2 průřez? Šlo mi konkrétně o to čím je řízen ventilátor kamen. Chci mít v místnosti prostorový nástěnný termostat, který mi bude udržovat teplotu mnou požadovanou. Tudíž jsem usuzoval, že bude potřeba z rozvaděče napájení pro termostat a z výstupu termostatu kabel do kamen k ventilátoru kamen, který mi bude spínat a rozhánět teplo tak, jak mu termostat "zavelí". Respektive abych si správně připravil kabeláž.
Zaznamenáno
Václav Pešek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 20.11.2011, 19:34 »

prostorový termostat je většinou napájen z  baterií (obyčejnější typy)
Zaznamenáno

CNC mechanik - §6
Lukas Zumr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 20.11.2011, 19:41 »

Já bych rád programovateln ý prostorový termostat od ABB s týdenníma spínacíma hodinama a tam výrobce udává napájení 230V
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 20.11.2011, 20:27 »

Ano průřez 1,5 jistě bude stačit.
Zaznamenáno
Rudolf Souček
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 20.11.2011, 20:34 »

Standartní aku kamna mají dvourychlostní ventilátor, takže kabel 5x1,5 a termostat dle doporučení výrobce, je-li nějaké.
Zaznamenáno
Mirek Vašák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 20.11.2011, 21:16 »

prostorový termostat je většinou napájen z  baterií (obyčejnější typy)
Ale z baterií budete těžko napájet ventilátor 230V. Já bych natáhl 3x1,5 do termostatu a odtud 5x1,5 do kamen, z důvodu možnosti přepínání otáček.  Kamna se blokují stykačem a když nepůjde nízký tarif tak by po napojení termostatu od kamen nešel ani ventilátor. pokud budete mít několikery kamna stačí popropojovat jednotlivé termostaty 3x1,5. A pro termostaty bych osadil krabičku kvůli lepšímu připojení. Některé termostaty musí mít dírky pro šroubky svisle a ne vodorovně. Mrknutí
Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 20.11.2011, 22:54 »

ABB termostaty mají napájení 230V a k montáži do krabiček, nikoliv na povrchovou montáž - nemají  baterie.
Záleží na typu kamen, některé nemají ventilátor - starší typy, nebo dvourychlostní ventilátor.
Pro jistotu bych se zařídil podle Štefana Beláně.  Mrknutí
Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 21.11.2011, 19:01 »

Souhlas s p.Belanem. Pokud chcete pozdeji i nejakou automatizaci, nebo neco navic, natahnete od termostatu i od kamen kabel 5x1,5 (nebal bych se ani 5x1 s prislusne snizenym jistenim 6A - ten ventilator si vic nez 150W nevezme) do rozvadece. Pokud vam jde jenom o samotne topeni a mate jistotu, ze v budoucnosti nebude potreba nic navic, pak vam od rozvadece do termostatu nebo kamen (jak lepe vychazeji trasy kabelu) staci kabel 3x1,5 (nebo 3x1 s jistenim 6A) a mezi kamna a termostat pak 5x1,5 (nebo 5x1),  aby bylo mozne pouzit obe rychlosti ventilatoru).
Zaznamenáno
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 22.11.2011, 01:32 »

To mi někdo vysvětlete, na co u aku kamen tahat mezi rozvaděčem a termostatem pětižilový kabel.....? To by ten ventilátor musel být třífázový, a to jsem fakt ještě neviděl  Úsměv
Mezi termostatem a kamny už je to samozřejmě něco jiného, tam to závisí na počtu rychlostí ventilátoru apod.

Pokud byste však opravdu chtěl něco užitečného do budoucna, tak si natáhněte kablík od termostatu na severní stranu fasády pro čidlo teploty. Třeba se nějaký výrobce konečně ustrne a začne vyrábět jednoduché termostaty s korekcí dle venkovní teploty.
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 22.11.2011, 07:44 »

To mi někdo vysvětlete, na co u aku kamen tahat mezi rozvaděčem a termostatem pětižilový kabel.....? To by ten ventilátor musel být třífázový, a to jsem fakt ještě neviděl  Úsměv
Mezi termostatem a kamny už je to samozřejmě něco jiného, tam to závisí na počtu rychlostí ventilátoru apod.

Pokud byste však opravdu chtěl něco užitečného do budoucna, tak si natáhněte kablík od termostatu na severní stranu fasády pro čidlo teploty. Třeba se nějaký výrobce konečně ustrne a začne vyrábět jednoduché termostaty s korekcí dle venkovní teploty.
Signalizace a pod.
Ze zkušenosti mohu říci, že v těchto aplikacích není v budoucnu vodičů nikdy dost.
Zaznamenáno
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 22.11.2011, 10:28 »

Signalizace a pod.
To mi prosím upřesněte. Co byste a kam chtěl signalizovat? Jedná se jenom(!) o akumulačky.

Kromě toho, než akumulační kamna projdou takovým vývojem, že bude potřeba něco signalizovat, bude už mít každý spotřebič i každý rozvaděč svou IP adresu a komunikovat to bude po silovém připojení  Úsměv
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #13 kdy: 22.11.2011, 11:44 »

V životě bych neřekl, že primitivní zapojení akumulačních kamen vyvolá tak dlouhou diskuzi  Šok  ??
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 22.11.2011, 11:52 »

Uz jsem pripojoval akumulacni kamna, ktere nemeli silovy termostat pro rizeni dobijeni, ale elektronicky programator a schema od vyrobce pocitalo s tim, ze bezpotencialni vystup rizeni bude zapojen do ovladaciho obvodu stykace nabijeni v rozvadeci. Tenkrat to prusvihem neskoncilo pouze diky tomu, ze k nabijeni kamen byl natazen vodic 5x2,5 a modry z nej byl ne zcela korektne zneuzit pro toto rizeni...
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 22.11.2011, 12:00 »

V životě bych neřekl, že primitivní zapojení akumulačních kamen vyvolá tak dlouhou diskuzi  Šok  ?
Vše hotovo a dále není do čeho píchnout (jak už to bývá před koncem roku),  tak probíráme z nudy kamna.
Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 22.11.2011, 14:33 »

To preto, aby si zadávateľ otázky uvedomil, že nič nie je také jednoduché, ako to vypadá na prvý pohľad.

A mne to pripadá tak, ako keby autor otázky riešil niečo, čomu buď presne nerozumie alebo ešte nikdy nevidel (nevie čo bude pripájať). Prípadne to ešte nekúpil a tak sonduje ako na to ...
Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 22.11.2011, 14:42 »

Tak pokud by kamna měla řízené nabíjení s ovládáním stykače přímo v rozvaděči, tak bych podobné množství vodičů pochopil. Nicméně v tomto případě by asi bylo zapojení trochu (úplně) jiné (vlastní čidlo termostatu by šlo asi přímo z kamen možná dvouvodičově) a kamna by musela mít onu informaci o venkovní teplotě. Popravdě kdysi, když jsem ještě akumulačky provozoval, jsem o něčem podobném uvažoval, ale v té době bych si to musel vyrobit svépomocně a k tomu už naštěstí nedošlo.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 21 dotazů.