Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Dá se pořídit ochrana před vyhozením pojistek?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Dá se pořídit ochrana před vyhozením pojistek?  (Přečteno 6521 krát)
Ludekxxx
« kdy: 10.11.2011, 16:10 »

Dá se koupit nějaka "ochrana",  pokud něco špatně zapojím a strčím to do zásuvky aby mi to nevyhodilo pojistky ...
(jsou 200m daleko)
... ale pouze to "zarizeni" ktere bude pred nimi?
Zaznamenáno
Jiří Mudra
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 11.11.2011, 18:24 »

Například rychlejší (ev. s nižším vybavovacím proudem) pojistky či jistič, popřípadě proudový chránič.
Zaznamenáno

Elektrikář - údržbář §6, §8
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 11.11.2011, 18:47 »

200 m daleko ??
A vyjde vám vypínací smyčka? nebo máte proudový chránič ??
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #3 kdy: 11.11.2011, 21:06 »

Mě to připomíná něco jako dotaz: když u nás na okreskách jezdim za 5l/100km, jaktože na dálnici už jsem na 7l/km? Rada: nevíme jak tam jezdíte...Zda 80Km/hod, nebo dle nás min 160km/hod, co máte za auto? Jakou kubaturu, výkon, benzin, naftu, plyn?Co???

A to je váš případ.
Napsal jste minimum informací. Např. jaký máte hlavní jistič? 200m není zase tak rozhodující vzdálenost
Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 11.11.2011, 21:23 »

Na to se běžně používá oddělovací transformátor, ale to je spíše dílenské vybavení. Jak zaznělo výše, s takovým kvantem informací se těžko nakládá  Mrknutí
Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 11.11.2011, 21:39 »

Při vzdálenosti 200m by mě zajímalo vedení a okruhový jistič, protože při takové délce už by nějaká selektivita jištění mohla fungovat, s tou bývají problémy především u nízkých hodnot smyčky.
Máte nějakou dokumentaci, revizní zprávu? Dokázal byste z ní vyčíst co by nás zajímalo?
Můžete upřesnit jaký máte hlavní jistič (pojistky) a jaké máte okruhové jištění?
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Ludekxxx
« Odpověď #6 kdy: 12.11.2011, 12:56 »

Myslel jsem to asi takto - pokud bude nějaký spotřebič nebo něco jiného špatně zapojeno (tim padem dojde ke zkratu) tak aby to nevyhodilo celý okruh ale jen tu konkrétní zásuvku. Slovy laika - pokud existuje přepěťová ochrana která zabraní poškození spotřebiče "zvenku" funguje něco podobného i obráceně když bude "vadný" spotřebič. Ano, vyhodí to pojistky ale k těm já běžet nechci (musim jít 200m, od domu jsou vzdušnou čarou 50m pro upřesnění),  chtěl bych nahodit jen tu jednu zásuvku kam sem ten spotřebič píchnul.

P.S. Nekamenujte mě prosím, jsem pekař ne elektrikář, lépe už to vysvětlit neumím.   Úsměv
Zaznamenáno
Štěpán Valenta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Nepřizpůsobivý


« Odpověď #7 kdy: 12.11.2011, 13:21 »

POužití hlavních jističů s charakteristik ou B je obecně nevhodné. Právě z důvodů, které popisujete.
Protože však energetická lobi (správně lobby) mají jiný názor  a jiné zájmy (do tech odborných na hony vzdálené...) je třeba se při požadavku potřeby jističe C nebo D odvolat na nějaký vámi používaný elektromotor. (čerpadlo, cirkulárka, výkonný vysavač... či alespoň tepelný spotřebič i ten ma při zapnutí proudový náraz asi 15 %  a jste-li se soudobým příkonem blízko 25A pak je to další pro odborníka přijatelný důvod- viz též ČSN 341640...
Pak by vám měl vyjít vstříc i svéřepý energetický úředník...  Podmínky, které musí tento úředník splnit jsou uvedeny v každoročně aktualizovaném cenovém rozhodnutí ERÚ. Nedejte na brožůrky dané energetiky!
                                                                                  angel
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #8 kdy: 12.11.2011, 18:22 »

Citace
POužití hlavních jističů s charakteristik ou B je obecně nevhodné.

Nevím, proč by to mělo být nevhodné....Má m "B" 35 let, doma mám jak trafa /svářečky/ tak silnější motory a ještě jsem neměl problém...?  
Hlavní jistič mě "vypadl" asi za ty roky 5x a to "tvrdým" zkratem na něčem...!
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 12.11.2011, 21:12 »

"Pekař" by měl pracovat pouze na zařízení s napětím do 50V z bezpečného zdroje...

Problém neřeší žádná přepěťová ochrana. To je problém "nadproudové ochrany".

Pokud už chcete něco "zkoušet",  je dobré najít nějakého "elektrikáře",  který vám pomůže stvořit nějaký zkušební panel, kde bude zásuvka jištěná jističem nižší hodnoty, s charakteristik ou B, doporučuji přizemnění PE, proudový chránič,...
A když ještě seženete Ampérmetr a zabudujete jej do panelu, máte šanci, že mírně zvednete impedanci poruchové smyčky a zkratový proud nebude takový, že by při zkratu padal i hlavní jistič.

P.S. Doufám, že jsem teď nenaštval moc lidí tím, že "radím jak jezdit bez řidičáku"...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav Pešek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 12.11.2011, 22:04 »

já měl s 25B problémy už s menší svářečkou, kterážto je v dílně cca 6m od ER, přívod 5x4 z BR v přízemí (3m od ER) přívod pro BR přízemí - v podstatě celý dům - 4x10....   IMpedance smyčky malá, proudový ráz při startu svařování na plný výkon velký..  okruhová C16 držela, hlavní B25 lítala....  nyní mám C25 a je klid...

ale šiml je okolo toho hroznej...

stáhněte si z webu eonu žádost, vyplntě odešlete a čekejte....  Můžete si žádost vyžádat i na helplinku, pošlou vám to mejlem.
Zaznamenáno

CNC mechanik - §6
Václav 3
« Odpověď #11 kdy: 13.11.2011, 00:17 »

Další možností je vřadit do přívodu patřičně dimenzované tlumivky, které pro tento účel také existují.
Zaznamenáno
Jozef BABJAK
« Odpověď #12 kdy: 13.11.2011, 08:26 »

Mám "B" 35 let, doma mám jak trafa /svářečky/ tak silnější motory a ještě jsem neměl problém...?  

Istič s charakteristik ou B starý 35 rokov? Pochybujem, i keď samozrejme nevylučujem. O aký typ ide? Aká je menovitá hodnota? S dostatočnou hodnotou aj charakteristik a A vydrží.  Mrknutí

Pred 35 rokmi boli úplne iné - hodne vyššie - zmluvné nevypínacie prúdy ističov, aj pri ističoch vedenia, až 1,4xIn, takže starý J7K s hodnotou 24,7 plus-mínus zodpovedal dnešnej B 32-ke.
Zaznamenáno
Ludekxxx
« Odpověď #13 kdy: 14.11.2011, 11:12 »


Děkuji pane Schwarz, přesně to jsem potřeboval vědět, a nebojte se nebudu "jezdit bez řidičáku ale udělám to jak píšete - najdu elektrikáře který mi s tím pomůže.
Ještě jednou díky.

Luděk
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 21 dotazů.