Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak identifikovat rušení kotle?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak identifikovat rušení kotle?  (Přečteno 2242 krát)
GRINGROHANS
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 25.10.2011, 06:05 »

Toto téma zde bylo ohledně ovlivňování činosti kotle bludnými proudy. Mezitím jsem provedl několik pokusů a potřeboval bych radu.

Kotel jsem napojil na nezávislý zdroj elektrocentrál u a běžel celý topný cyklus bez jediného vypnutí až do konce. V momentě, kdy jsem ho napojil na proud z koupelny a pak z chodby společných prostor došlo k jeho samovolnému vypínání.
 Podotýkám, že se jedná o plynový kotel  řídící elektronikou a bezpečnostními prvky. Bohužel při posledním vypnutí kotle došlo k nepochopitelné mu umrtí i ovládací desky, kterou včera servisní technik vyměnil.
Dle jevů (podotýkám, že napětí do kotle je stálé a je i správně zapojená zásuvka)
to vypadá opravdu, že kotel dostane od někoho nebo něčeho impuls po síti a na základě tohoto impulsu zasáhne bezp. prvek kotel vypne a hned zapne.

Bydlím v Trutnově a okolo domu nevede žádná trolej nebo něco jiného. Nemůžete mi podat informaci kdo by byl schopen tento problém identifikovat. Oslovil jsem West elektro, ale bez výsledku.  
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 25.10.2011, 07:00 »

Máte revizi jak celé elektroinstala ce, tak na přípojku pro kotel?
Jak starou?

Já bych začal tím, že nechám vše důkladně prověřit. Může se stát, že dochází k nějakému rušení nějakým jiným spotřebičem, to by ale nemělo mít destruktivní účinek.  Může se ale někde něco přerušovat, to může mít za následek jak to, že se po "středním nulovém vodiči" dostane do okruhu nějaké přepětí, ale někdy stačí i když dojde k poklesu a opětovnému nárůstu napájecího napětí a pro spínané zdroje je to ten nejhorší stav, když napětí stoupne, regulační smyčka nemusí být dost rychlá, objeví se přepětí na výstupu zdroje, může tam být nějaká ochrana, která to odpojí, to ví "jen výrobce" jak a co má ošetřené.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Krýdl Petr
« Odpověď #2 kdy: 25.10.2011, 08:00 »

Souhlasím s vysvětlením p. Schwarze.
Osobně bych opravdu vyzkoušel po revizní stránce v jakém stavu je napájecí obvod-zásuvka pro kotel. Já bych příčinu hledal také v chybném (vadném) spoji třeba na N vodiči a může tímto docházet k cyklaci startů a stopů kotle. Na to aby jste si do zásuvky, nebo na kotel zapojil analyzátor sítě a nastavil například týdení záznam velikosti napětí si myslím, že asi nemáte k tomuto přístroji přístup. Podobný problém jsem řešil na jednom zařízení, které se dostávalo do chybové stavu a bylo nutno zjistit, jestli je příčina jeho poruch ztráta napájení a opětovné naběhnutí.
Zkuste jednoduchý způsob zapojení obyčejného relátka na vstupní svorky v kotli aktivované spínacím tlačítkem, a tzv. přídrž přes své vlastní spínací kontakty. Dojde-li ke ztrátě napájení relé odpadne, ale už se samo neaktivuje a obsluha zjistí, jestli byl výpadek napájení.
Mně to tenkrát takto jednoduše pomohlo - docházelo ke ztrátě napájení.
Zaznamenáno
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #3 kdy: 25.10.2011, 11:37 »

Vážený pane GRINGROHANSi,
už se s tím kotlem trápíte moc dlouho, podle mne nemá cenu dělat mimo rady kolegy Krýdla další výzkum. Já si sice myslím, že pokud odchází deska elektroniky, že musí být spojená někde nízkonapěťová část elektroniky galvanicky nebo spíše silně kapacitně tam, kam nemá. Ale to snad je věc servisáka, aby to proměřil. Takové ty problémy prodřeného kabelu k termostatu, svody, nebo galvanicky spojená čidla teploty a tlaku ke kostře kotle, chybné zapojené stínění kabelu k termostatu, vadné odrušovací prvky na vstupu do kotle (kondenzátory Y),  zapnutá komunikace OpenTherm bez termostatu s touto funkcí apod. Už jen argumentace servisáka kotle bludnými proudy mi moc důvěry v jeho odbornost nedává. Navíc kotle s elektronikou vždy hlásí poslední poruchu na displeji, nebo lze seznam poruch vyčíst. Pokud je hlášena porucha nějakého čidla, je třeba jít po tom napojení a zkontrolovat jeho galvanické oddělení od kostry, izolační stav atd. V podstatě u plynového kotle smí jít na kostru z řídící elektroniky jen v jediném bodě referenční potenciál pro hlídání ionizace plamene.

Pokud nepomůže rada kol Krýdla, navrhuji vám dát před kotel oddělovací transformátor 230/230V. Pak N nebude galvanicky spojený s PE, vyloučíte další problémy, bude to stejné jako napájení z elektrocentrál y. Pokud je kotel napojený zásuvkou, tak za trafo ještě dejte zásuvkovou přepěťovou ochranu.

Kdybyste nebyl tak skoupý na informace a poslal typ kotle a štítkové odběry, můžeme vám pomoci trafo navrhnout. Kotel je připojen na pevný rozvod, nebo do zásuvky?

Předřazený transformátor  je nutné odjistit na vstupu jednofázovým jističem s charakteristik ou D a na výstup dát dvoupólový jistič.    
Nebo použít dražší hotový výrobek.

Pokud na sekundáru transformátoru (za jištěním),  nebo na vstupu kotle bude odrušovací kondenzátor M1, pak tvoří s vinutím transformátoru impulsní zádrž. Transformátor z principu funkce nepřenese špičkové přepětí, pouze jeho rozptylová kapacita a tu potlačíte tímto odrušovacím kondenzátorem. Přepětí při vypínání transformátoru omezí i tento kondenzátor a zásuvková přepěťová ochrana.

P.S. Kdo platí výměnu desky elektroniky?



* Oddelovaci_trafa_hotova.pdf (63.76 KB - staženo 864 krát.)
* Transformator_oddelovaci_160VA_230230V.pdf (133.19 KB - staženo 343 krát.)
Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.03 sekund, 22 dotazů.