Jaké máte poznatky a zkušenosti s měřením osvětlení pro hygienu?

<< < (2/3) > >>

Hynek Bureš:
Po předběžné konzultaci na KHS Ústí n.L. berou měření od projektanta, revizáka nebo světelného technika, žádné zvláštní oprávnění nevyžadují. Podstatné je, aby protokol byl kompletní,  se všemi náležitostmi podle ČSN 36 0011-1 a ČSN 36 0011-3, příloha A, aby byly správně stanoveny kontrolní body, aby byly hodnoty přepočteny dle udržovacího činitele, respektována nejistota měření atd. Mám to celkem prostudované a dnes po setmění se na to chystám. Jediný nedostatek je ta kalibrace, protože můj přístroj je nový a přijde mi nelogické ho nyní nechat kalibrovat, když se to má dělat po 3 letech, tím spíš že by se to ani nestihlo. Takže buď uvedu jen typ, výrobní číslo a rok výroby a nebo doložím kalibrační protokol od jiného (jako že zapůjčeného) měřáku, protože fyzicky ho nikdo neuvidí. Takže když mi někdo pošle sken platného protokolu o kalibraci luxmetru, má u mě potlesk ;) případně se podělím o nějaké zkušenosti o:-)

To František Bernard: Tak to asi nebyli projektanti ze severu, tady jsme pořádně vycepovaní a stejně se hygienikovi každou chvíli něco nezdá. Po povinném činiteli odraznosti stěn max. 0,5 je posledním hitem požadavek výpočtu UGR výhradně ve vodorovném směru pohledu. A pak vyberte svítidla, se kterými to vyjde, zvláště ve větších nižších místnostech, a vůbec nejlépe třeba v truhlárně při práci na dřevoobráběcích strojích :o

Tomáš Maixner:
:o Koukám do kalendáře. Není ani apríla, není ani po Silvestru… tak nevím.

Já vím, světlo nikoho nezabije. A když, tak se to vždycky svede na něco jiného (ten člověk nespadl ze schodů, protože neviděl schodnici, ale proto, že nedával pozor). Tak proč se tím vůbec zabývat? Že špatné osvětlení má negativní dopady na zdraví, produktivitu, zmetkovitost, úrazy. Ale jděte! Kdo by tomu věřil?! Vždyť já tam vidím, tak je to dobrý! Tak proč by se světlo mělo měřit? Nesmysl, rozmar hygienika!

Ale když jinak nedá, tak mu podstrčíme vypočtené hodnoty (pro jistotu na dvojnásobek, investor to unese, uživatel rád zaplatí za zbytečně prosvícenou energii, nebo ještě lépe – nasadíme regulaci a máme jistou desítek procent úspor – i takové firmy jsou). Nebo to změříme nekalibrovaným měřákem s podvrženým protokolem o kalibraci. (Že takový „luxmetr“ může mít chybu 30 i 50%? Nebuďme malicherní!) A proč bychom měřili umělé osvětlení večer, když se dá z naměřených hodnot odečíst jindy změřené přirozené světlo. Že občas vyjde záporná hodnota umělého osvětlení? Kdo by si tím lámal hlavu? A hladinu denního osvětlení – proč bych lezl na střechu, když mohu někde na dvoře změřit totéž? Vždyť tam byl stín! A nedej bože, přece po mně nikdo nemůže chtít, abych měřil při zatažené obloze (ke všemu ještě čekal, až se zatáhne rovnoměrně),  když na sluníčku je tak příjemně.

Žasnu a zírám. Ve „vzorovém“ protokolu je nasekáno chyb, že víc snad ani nelze (kolegové na Slovensku mají jiné požadavky než jaké jsou u nás, ale nikoliv mírnější),  chyb nejen protokolárních, ale hlavně metodických – to měření má hodnotu některých „naměřených“ osvětleností – tedy zápornou. Raději se ani neptám po vodováze, stativu a pásmu – to stačí z ruky (od boku, proto ta výška 1 m :)). Neptám se ani na voltmetr nebo teploměr.

Pánové, kteří podstrčí vypočtenou hodnotu jako naměřenou, kteří se nerozpakují použít protokol jiného přístroje, kteří měří umělé osvětlení (byť je to složka sdruženého) ve dne… to jsou pánové, kteří mají oprávnění revizního technika nebo jde o autorizované techniky?

To co zde předvedli, to je opravdu amatérština nejhrubšího zrna. Měli by odevzdat svá oprávnění. Dovolil by si některý z nich takhle kontrolovat proudový chránič? Poprvé dávám za pravdu severským kontrolním orgánům, že je třeba na předkladatele takových paskvilů použít bič. Škoda, že orgán s bičem práská zhusta chybně a na nepravém místě.

K vlastnímu měření nenapíšu nic, to je na dlouhý článek. Chtěl jsem vložit jeden svůj protokol (severem přijatý bez výhrad),  ale raději ne. Není to pro jeho rozsah (měřila se tam nejen osvětlenost, ale i další parametry, jako je střední kulová osvětlenost, světelný vektor, rozložení jasů v zorném poli),  ale proto, že protokol z nikoho neudělá člověka, který umí měřit. A protokol by se dal zneužít.

Po přečtení zdejších příspěvků docela chápu požadavek, že k měření musí být osoba autorizována nebo jde o vysokoškolskou laboratoř či soudního znalce. Jen doufám, že to kontrolní orgány budou požadovat všude.

Poznámky k ostatnímu:

UGR – norma požaduje hodnocení oslnění pro obvyklý směr pohledu. Ten může být i jiný než vodorovný, dokonce většinou je (jen v učebnách norma poznamenává, že se žáci dívají na tabuli vodorovně – já bych řekl, že i vzhůru).  To je o tom chybném práskání bičem.

Zmíněný program pana Klimši neznám, před časem (2 měsíce zpět?) jsem požádal o demoverzi, nedošla. Dnes jsem zkusil znovu. Tak, dojde-li, mohu k tomu něco sdělit. (Nebo mi někdo demo pošle? Demo je u solidních programátorský ch firem volná verze, jistě i u pana Klimši).

Dneska nevím co dřív, v pondělí odevzdávám rozsáhlé měření (umělého osvětlení - dvě noci jen měření, ne dva dny :)),  tak mám co dělat je zpracovat. Ale tohle jsem musel.

Pánové, račte mi odebírat „oblíbenost“ :).

Stanislav Látal:
Citace: Tomáš Maixner  27.08.2011, 14:40

To co zde předvedli, to je opravdu amatérština nejhrubšího zrna.
Zmíněný program pana Klimši neznám, před časem (2 měsíce zpět?) jsem požádal o demoverzi, nedošla.
Pěkná sprcha  :D :D :D .

Co tak vytvořit vlastní SW ? (třeba i v obyčejném EXCELu, popis ve WORDu)
Nabídnout školení podle platných norem a na závěr žákům přidat různé typy tabulek. Dají se udělat kopie se jménem a schovat tam nějaký kód, aby se dal zjistit vlastník.
Ukrást a zneužít se dá vše,  ale většinou ten, kdo investuje své peníze do vzdělání, ten to nebude šířit dál a pomáhat tím konkurenci.
Minimálně tím pomůžete sobě u dalších zakázek.
Otrocké měření zůstane vzdycky, ale následné papírování bude možná časově kratší.

Sám o tento obor nemám zájem. Nemusím dělat všechno.

Tomáš Maixner:
Pro pana Látala

Což o to, to by šlo (udělat na to nějaký prográmek),  školení by také šlo. Zorganizujete to? :)

Pan Klimša mi demo poslal. Zatím jsem se na to nestačil podívat.

Stanislav Látal:
Citace: Tomáš Maixner  28.08.2011, 21:41

Pro pana Látala
Což o to, to by šlo (udělat na to nějaký prográmek),  školení by také šlo. Zorganizujete to? :)


Zorganizovat školení snad nebude až takový problém.
Začneme průzkumem trhu - jednoduchý nezávazný dotaz na ELEKTRIKA.cz
MÁ NĚKDO O ŠKOLENÍ ZÁJEM ? mail pro komunikaci
Určit předběžně místo a čas, odhadnout cenu .
Pracovat na kostře školení ...
Příjem závazných objednávek se zálohou 2 000Kč . (číslo účtu až pro vážné zájemce)
Pracovat na skriptech a testech (sežere nejvíce času) .
Potom začnou fofry se zajištěním stravování a místnosti pro školení (zajistit nějakou blízkou restauraci, event. nocleh) .
Velké firmy rády pronajmou na pár dní své nevyužívané školící místnosti ...
Začátek (zaplacení doplatku za školení),  průběh a závěr školení s předáním nějakého certifikátu ...
Vyhodnotit školení, eliminovat chyby pro další školení .
Nezapomenout na ŽL přidat ŠKOLENÍ (je to za jedny peníze)
Lidi jsou fakt závistiví a závidí i poctivou práci .
Účetnictví a pozdrav panu Kalouskovi (daně) .
ZORGANIZUJETE TO?      ;) :) (dance)      Když už se tak krásně popichujeme !!

A kdyby to bylo náhodou myšleno vážně, tak se to dá klidně zorganizovat kdekoliv. Manželka nebo přítelkyně určitě zvládne organizační stránku . Klienti budou komunikovat ČESKY nebo SLOVENSKY .
A pokud chcete dostat amatéry z dosahu,  nabídněte školení krajským hygienickým stanicím, aby se dozvěděli, co skutečně říkají české normy  :P :P :P

Kdysi jsem se zúčastnil školení STEP7, SINUMERIK840, HEIDENHAIN 426 apod. a cena tam byla asi 3 000Kč/den (bylo to dvoutýdenní školení) . Bylo nás tam 4-8ks a vyučující se nám dost věnoval. 1.den nalejvárna teorie, 2.den praxe na PC, další teorie atd. ...
Za ty peníze jsme toho fakt dostali dost (hledat tolik dat v německých katalozích a programovací literatuře v němčině je obrovská úspora času a opravit si své stroje bez bezpodmínečné pomoci servisního technika i u jednoduchých poruch) a to se mému zaměstnavateli rychle vrátilo.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana