Existuje výjimka z ČSN EN 12464-1 pro osvětlení chodeb a schodišť?

<< < (5/5)

Lukáš Rotrekl:
zřejmě vyhlášená lokalita, když pořádně čtu příspěvek p. Bureše, tak se o něm taky zmiňuje...

Hynek Bureš:
Citace: Tomáš Maixner  13.08.2011, 18:57

Konečně,  což je nejzajímavější, „jehož účel nebo konstrukční požadavky neumožňují zřídit dostačující počet nebo dostatečnou velikost osvětlovacích otvorů“. To nastává tam kde to nelze třeba ze statických důvodů; technologicky jsou okna vyloučena třeba v prodejnách zbožím citlivým na světlo – látky, nábytek; historický objekt musí zachovat fasádu a velikost oken atd. Tam kde to dispozice neumožňuje – třeba prodejna hluboká mnoho metrů nebo umístěná v obchodním domě daleko od přístupu denního světla.

V obchodní jednotce má hygienik (resp. stavební úřad) právo nárokovat vyhovující denní osvětlení jen v denní místnosti uživatelů vnitřních prostorů bez denního světla. Nikde jinde – pokud to druhá stana řádně zdůvodní. Tedy ani v katakombách. Požadovat dokument od stavitele, že v provozovnách bude pracovní doba do čtyř hodin denně je neskutečné překročení pravomocí a zneužití postavení. Navíc stavitel postavený prostor obvykle pronajímá, takže vlastně nutí nájemníky do značně nevýhodných smluv. Zvyšují se provozní náklady – uživatel musí vyškolit dvojnásobný počet pracovníků, což je někdy velmi nákladná záležitost. Zavání mi to sabotáží rozvoje  hospodářství této země (bez smajlíka). A je to o to smutnější, když se toho dopouští úředník, který sice umí předpisy zpaměti, ale vyznačuje se mizivými schopnostmi, nulovou kreativitou, žádným přehledem a snad zápornou tolerancí. 


U novostaveb (nikoliv podzemních objektů) nejsou přípustné žádné "konstrukční požadavky",  které by měly zhoršovat nebo znemožňovat přístup denního světla. V UL kraji musí architekt novostavby se svým "krásnem" ustoupit požadavkům KHS přísnějším než jsou předpisy NV a ČSN a zajistit na všech trvalých pracovištích vyhovující denní osvětlení (nikoliv jen sdružené, ačkoliv NV 361/2007 jeho využití připouští). Dodnes mi je záhadou, že se forum vůbec podařilo zkolaudovat. Možná v den kolaudace byl zmíněný úředník na dovolené, v pracovní neschopnosti nebo byl zhora pověřen plněním jiných, mnohem důležitějších úkolů.

Jan Zdvihal:
Citace: Tomáš Maixner  13.08.2011, 11:03

Pane Zdvíhal, mám u vás pívo a prohlídku katakomb   (drinks).

o:-)

Vskutku, těch piv tady budu muset rozdat asi víc :-)

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana