Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Lze vynechat při rozdělení PEN "modrý" můstek?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze vynechat při rozdělení PEN "modrý" můstek?  (Přečteno 3353 krát)
Filip Výmola
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline




« kdy: 06.08.2011, 10:33 »

Chci rozdělit starou síť TN-C a napadlo mně, jestli by bylo možné vynechat "modrý můstek." Situace je následující: Jedná se o tři obvody - dva zásuvkové a jeden světelný. Dohromady mám tedy 4 kabely. Rozdělení jsem původně plánoval klasicky, na dva můstky, to snad nemusím rozepisovat. Napadlo mě, jestli by bylo možné vynechat modrý můstek a jít ze zeleného můstku přímo do proudového chrániče. Z proudového chrániče potom vyjít na můstek a tam zapojit čtyři modré vodiče. Jde mi o to, že do proudového chrániče nedám 4 vodiče a už vůbec ne odlišných průřezů. Lze to vyřešit takto, nebo musím jít na modrý můstek, z modrého do FI a z FI do svorek, do kterých zapojím 4 modré vodiče? Je to spíše ze zvědavosti, těch pár svorek za pár korun neřeším :-)
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #1 kdy: 06.08.2011, 17:34 »

Vyrábí se tvzv. nádstavec do svorky chrániče /jističe/,  má 4 šroubky pro 4 vodiče...žádný problém jít z chrániče 4 vodiči / z N pólu/... Mrknutí
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Filip Výmola
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 07.08.2011, 00:39 »

A je tedy možné to udělat jak píšu, nebo nikoliv?
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 07.08.2011, 00:55 »

Můžete z PEN můstku sítě TN-C před chráničem vytáhnout N vodič, měl by být modrý, a připojit jej na vstupní svorku chrániče.
Pokud máte za chráničem víc než 2 vodiče nebo vodiče různých průřezů, tam je třeba to nějak seriozně udělat, svazek několika vodičů různých průřezů pod jednou svorkou je prasárna.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Filip Výmola
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 07.08.2011, 10:52 »

Chtěl jsem to právě udělat tak, že z chrániče si vytáhnu jeden vodič na můstek (modrý) a do modrého můstku zapojím ty další N vodiče - různých průřezů samozřejmě.
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 07.08.2011, 11:18 »

Chtěl jsem to právě udělat tak, že z chrániče si vytáhnu jeden vodič na můstek (modrý) a do modrého můstku zapojím ty další N vodiče - různých průřezů samozřejmě.

Odvodní okruhy z chrániče-lze to tak udělat...pokud máte místo v rozvaděči..ten to můstek zabere více místa jak nádstavec na více vodičů....jina k je to stejné...
Když uděláte bod rozdělení ve vašem rozvaděči,můžete zapojit na jeden -hlavní můstek zžlutý i modrý..
vstup do chrániče...
A co jištění různé průřezy vodičů...?jak píšete...to máte kde?Proudový chránič nejistí proti zkratu!
Pokud není kombinovaný.
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #6 kdy: 07.08.2011, 11:19 »

Chtěl jsem to právě udělat tak, že z chrániče si vytáhnu jeden vodič na můstek (modrý) a do modrého můstku zapojím ty další N vodiče - různých průřezů samozřejmě.

To je běžná věc. Zapojení odvodu N z chrániče na modrou svorkovnici N je zcela v pořádku.  Zde není co řešit. Přívod N do chrániče u soustavy TN-C uděláte tak, jak popsal kolega  Schwarz.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Filip Výmola
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 07.08.2011, 11:38 »

František Šohajda: Jištění tam samozřejmě je, je to udělané pouze prot jednu místnost - koupelnu, která se rekonstruuje, jsou tam udělané nové rozvody. Ostatní rozvody v domě jsou ještě TN-C.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.032 sekund, 21 dotazů.