Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Mám přímotop do zásuvky jistit proudovým chráničem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mám přímotop do zásuvky jistit proudovým chráničem?  (Přečteno 19095 krát)
Ptrof123
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 02.05.2011, 20:26 »

Původní formulace otázky: "Přímotop do zásuvky mám jistit proudovým chráničem?"  ajoooo



Mám přímotop 2kW, který je pevně připevněn ke stěně.
Přímotop se zapojuje do zásuvky (není elektricky pěvně připojen).
Zásuvka je zapojená přímo z rozvaděče kabel CYKY 3x2.5mm a je jištěn 16A jističem.
Tedy na tento jistič je pouze tato zásuvka.
Zajímalo by mne pokud je zásuvka určená pouze pro tento pevně připojený přímotop a nic jiného je třeba ho jistit proudovým chráničem?


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #1 kdy: 02.05.2011, 22:45 »

Samozřejmě. Kdokoliv může přímotop odpojit a zásuvku, během NT ,  použít k zcela jiným účelům.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 02.05.2011, 23:44 »

Pokud je tam zásuvka musí se použít chránič. Použijete-li přípojkovou svorkovnici bude spotřebič připojen napevno- chránič být nemusí.  angel
Kombinace zásuvka-vidlice není pevné připojení.  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 03.05.2011, 06:41 »

Bude-li zřejmé, že je tato zásuvka určena pouze pro přímotop, chráněná chráničem být nemusí, nejedná se o zásuvku pro všeobecné použití.

Což ovšem neznamená, že ji chránit nesmíte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Michal S.
« Odpověď #4 kdy: 03.05.2011, 11:09 »

Praxe říká, že za čas vás např. může omrzet, že na přímotopu nelze dosoušet, že nemá žádné akumulační vlastnosti, že víří prach, že má příliš horké části (a spousta jiných důvodů),  vyměníte přímotop za jiný spotřebič, a již si s uživateli ani nevzpomenete, že inkrminovaná zásuvka je stále výjimkou. Na těleso s poruchou pak někdo položí vlhkou utěrku ...
Fortelné a poctivé jest i tuto zásuvku zapojit přes proudový chránič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 03.05.2011, 13:35 »

Souhlasím s názory ostatních až na jednu "maličkost"

Proudovým chráničem se zásuvka JISTIT nedá!
Zásuvkový okruh musí být jištěn jističem proti nadproudu nebo zkratu a proudový chránič je použit jako doplňková ochrana před NDN, před úrazem el. proudem, v některých případech i jako ochrana před požárem.

Samozřejmě to nevylučuje použití kombinovaného jističe/chrániče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
IM
« Odpověď #6 kdy: 03.05.2011, 16:12 »

Zásuvkový okruh musí být jištěn jističem proti nadproudu nebo zkratu ...
Když už jsme u těch pojmů:
Rozlišujeme 2 druhu nadproudu:
- přetížení
- zkrat
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #7 kdy: 03.05.2011, 18:32 »

Citace
Zajímalo by mne pokud je zásuvka určená pouze pro tento pevně připojený přímotop a nic jiného je třeba ho jistit proudovým chráničem?

Správná odpověď je NE. Nechápu, co tady řešíte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #8 kdy: 03.05.2011, 19:17 »

Správná odpověď je NE. Nechápu, co tady řešíte.

Já bych ho tam dal, je to sice mírně nad požadavek normy, ale zdraví máme jenom jedno, někdo má i majetek jen jeden.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vašák Mirek
« Odpověď #9 kdy: 03.05.2011, 19:34 »

Ono taky záleží kde ta zásuvka je umístěná.Co třeba koupelna? A i pevně připojený přímotop podle mého názoru není od věci připojit přes chránič. Vím řeknete,že to norma nenařizuje,ale také nezakazuje. Jo a co pokud je to přímotop v dřevostavbě?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #10 kdy: 03.05.2011, 19:46 »

Ono taky záleží kde ta zásuvka je umístěná.Co třeba koupelna? A i pevně připojený přímotop podle mého názoru není od věci připojit přes chránič. Vím řeknete,že to norma nenařizuje,ale také nezakazuje. Jo a co pokud je to přímotop v dřevostavbě?

Norma uvádí nejnižšší bezpečnostní požadavek, pod který jít je těžko obhajitelné.
Koupelna-chránič "bez řečí"
Přímotop v dřevostavbě řeší také legislativa požární.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #11 kdy: 03.05.2011, 19:48 »

Když už jsme u těch pojmů:
Rozlišujeme 2 druhu nadproudu:
- přetížení
- zkrat
Kde vidíte hranici mezi těmito?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #12 kdy: 03.05.2011, 20:23 »

ČSN IEC 60050-826:

825-11-15
proud přetížení (elektrického obvodu),  m
nadproud, který vznikne v elektrivkém obvodu a není způsoben zkratem nebo zemním spojením.

826-14-10
Zkrat, m
náhodná nebo úmyslná vodivá cesta mezi dvěma nebo více vodivými částmi, která způsobuje, že rozdíly elektrických potenciálů mezi těmito vodivými částmi se rovnají nebo blíží nule.

Já v tom teda rozdíl vidím.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Krýdl Petr
« Odpověď #13 kdy: 03.05.2011, 20:41 »

Pane Hudec,
neberte to, že nechci instalovat proudové chrániče, ale bylo by možno dle vašeho názoru sdělit
jak velký (myslím počet modulových jednotek) bude podle vaší teorie rozvaděč pro RD když budu instalovat modelově tyto okruhy a zapojit je přes proudové chrániče :
1x 3f mot. zásuvka
1x 3f sporák
1x 3f vodárna
1x bojler
4x topení přímotopné panely
1x aut. pračka
1x myčka
4x zásuvkové okruhy
2x světelné okruhy
1x oběhové čerpadlo
1x ovládání stykačů
2x rezerva
Do výzbroje bych chtěl zapojit 1x hl. vypínač, svodič přepětí tř. B+C, stykače a síťový napáječ pro DT.
Prosím uveďte přes jaký počet a typ proudových chráničů by jste realizoval tuto akci.
Děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #14 kdy: 03.05.2011, 20:56 »

Neuvádíte amperáž 3f okruhů, využití zás 230v a pod, ale velmi hrubě bych to viděl na 6ks jednofázových PCH a 2 až 3ks třífázových, vždy 0,03mA.
Názory na toto se budou velmi lišit om maximalistický ch až po ty typu "jeden chránič na vše".
Pokud je to instalace určená pro laiky doporučuji raději snížit počet chráničů i za cenu určitého snížení provozní spolehlivosti a instalovat chrániče s vyšší provozní spolehlivostí, které jsou cenově výš.
rozvaděč doporučuji instalovat "co největší" s určitou rezervou ,  mnohdy se při samotné realizaci stavby či později může přijít na nápad že ješto to a to....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Online Online



« Odpověď #15 kdy: 03.05.2011, 20:59 »

ČSN IEC 60050-826:

825-11-15
proud přetížení (elektrického obvodu),  m
nadproud, který vznikne v elektrivkém obvodu a není způsoben zkratem nebo zemním spojením.

826-14-10
Zkrat, m
náhodná nebo úmyslná vodivá cesta mezi dvěma nebo více vodivými částmi, která způsobuje, že rozdíly elektrických potenciálů mezi těmito vodivými částmi se rovnají nebo blíží nule.

Já v tom teda rozdíl vidím.



Jo, jo, chtěl jsem původně licitovat a Vy stímto "kalibrem".

Jasný, beru a pokud budu někdy moci, tak máte ode mne bod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Krýdl Petr
« Odpověď #16 kdy: 03.05.2011, 21:13 »

To Hudec, já nechci aby se řešila ampéráž okruhů, ale aby se reálně řešil celkový počet modulových jednotek v rozvaděči. Pojem co největší je zavádějící a nic neříká. Já na to reaguji z důvodu, jestli si dovedete představit jak velká to bude almara.
Neberte to ale tak, že nechci instalovat PCH.
Zdarec.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #17 kdy: 03.05.2011, 21:21 »

Omlouvám se, ale nejsem zvyklý v elektrice licitovat. To patŕí do mariáše, ve kterém jsem bohužel velmi slabý. V elektrice (a v technice vůbec) je přesné rozlišování pojmů důležité. Jinak se debata může zvrhnout směrem k zemědělství (o koze nebo o voze).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.082 sekund, 22 dotazů.