Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Může způsobit výměna zásuvek zmagnetizování obrazovky TV?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může způsobit výměna zásuvek zmagnetizování obrazovky TV?  (Přečteno 20400 krát)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« kdy: 17.02.2011, 12:51 »

Včera mi volal známý, že mu měnil elektrikář v domě všechny zásuvky a spínače. Když výměnu provedl, rozloučil se, vybral peníze a tím akce skončila. Doteď bych řekl, že je vše v pořádku.
Pak si ale sedla rodinka večer k TV a s hrůzou zjistili, že mají na obrazovce dva velké duhové fleky. TV klasika, žádná LCD, Plazma nebo LEDdioda. U TV nestojí žádné reproduktory, stav se vlastně vůbec nezměnil. S nábytkem nikdo nehýbal.
Problém tedy chtěli vyřešit tím, že si přinesli 100Hz TV, také klasiku, z pokojíku. Když ji zapnuli, přes celou obrazovku se objevilo jedno duhové kolo, které tam zůstalo, i když TV přenesli zpět do pokoje.

Co vy na to? Je to opravdu divné, že? Já opravdu nevěděl, co mu mám po telefonu poradit, neboť jsem se s takovým jevem ještě nesetkal a na návštěvu zajet nemohu, neboť marodím.
Tak se ptám vás, odborníků..... .............s etkali jste se někdy s něčím takovým?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 17.02.2011, 14:11 »

Přímo způsobit ne, souviset s tím může.

V televizi je obvod pro odmagnetování obrazovky, kromě cívky je důležitou součástí "pozistor",  je to druh termistoru, který když se ohřeje, má výrazně vyšší odpor než ve studeném stavu.
Při zapnutí TV vypínačem je termistor studený, prochází jím velký proud a tento střídavý proud prochází i cívkou na zadní straně obrazovky. Během několika málo vteřin se termistor ohřeje, prod postupně klesne tím, jak se střídavé magnetické pole postupně snižuje, dojde k odmagnetování obrazovky.
Novější TV (ty trochu lepší...) měly relé, které po této "akci" celý odmagnetovací obvod odpojilo. Obyčejnější TV ne a tak při vypnutí dálkovým ovladačem zůstal obvod pro odmagnetování trvale "pod proudem",  termistorem procházel proud, který jej držel "nažhavený"...
A termistor, který byl takto v provozu X let 24 hodin denně dříve nebo později odešel. Někdy to bylo v "nažhaveném stavu" a uživatel to ani nepoznal. Někdy to naopak bylo doprovázeno ránou, spálenou pojistkou,...

A poměrně pravděpodobné bylo, že termistor, který byl "pořád zapnutý" se dostal do takového stavu, že při vychladnutí a opětovném zahřátí odešel právě při ohřívání a záleží na tom, v jakém "bodu hysterezní křivky" magnetického obvodu se to stalo a jak moc v tu chvíli zůstala obrazovka zmagnetovaná!
Kdo nechává zapnutou TV a vypíná ji jen DO, ten si kromě zkrácení životnosti obvodu pro odmagnetování také "dost nahlas" říká o zapílení bytu!!
Pak to taky nějaký ten "watík" zbytečně sežere!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #2 kdy: 17.02.2011, 14:53 »

Takže myslíte, že je třeba vypnout TV vypínačem natvrdo a nechat vychladnout. Pak opět např. po hodině zapnout a mělo by být vše v pořádku. Ano?
Čím ale vzniklo zmagnetizování obou TV?
Kdyby to udělala jedna, mlčím, ale dvě TV?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Josef Martinec
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 17.02.2011, 16:22 »

nemohlo by být příčinou sundání televize ze stolku ,  kvůli lepšímu přístupu k zásuvce a elektrikářův magnetizovaný čroubovák (klasicky šroubovák s magnetem a výměnými bity v kapsičce na lacláčích)
pokud by se televize neodmagnetoval a sama doporučuji řešit tento problém pomocí trafopájky
postupujte následovně -  zapnout TV, zapnout pájku a krouživými pohyby se vzdalovat až na vzdálenost cca 4 metrů
Když mi to vysvětloval učitel ve škole dělal jsem si z něj srandu, po cca třech letech jsem tento postup musel použít po tom co mi bratr přejel po obrazovce magnetem od reproduktoru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 17.02.2011, 16:30 »

Včera mi volal známý, že mu měnil elektrikář v domě všechny zásuvky a spínače.
Nemohl taky na malý okamžik rozpojit přívodní N...?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #5 kdy: 17.02.2011, 17:22 »

Vše se údajně dělo až po odchodu elektrikáře. Stávající TV beru, dobře, mohl s ní elektrikář nechtěně něco provést, ale co ta TV z pokojíku, co byla dána později na místo stávající TV? Ta se zmagnetizovala během okamžiku.
Kamarád mi volal s tím, že diskusi četl, a že ve večerních hodinách ještě něco napíše. Tak uvidíme.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 17.02.2011, 19:03 »

Nechci malovat čerta  / utrženou nulu / na zeď. Ale obě TV mohly být v standby zapojeny na sdruženou fázi proti třeba boileru nebo něčemu podobnému. Pak může stačit malý okamžik.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 17.02.2011, 19:20 »

nemohlo by být příčinou sundání televize ze stolku ,  kvůli lepšímu přístupu k zásuvce a elektrikářův magnetizovaný šroubovák (klasicky šroubovák s magnetem a výměnými bity...

Taky to vidím na tuhle příčinu - ani nemusel být pachatelem zrovna elektrikář.
Odmagnetování pomocí rozptylového pole trafopájky jsem mnohokrát použil, než mě to přestalo bavit a odmontoval jsem magnetický zámek na dvířkách skříňky pod TV  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #8 kdy: 17.02.2011, 19:34 »

Odmagnetování pomocí rozptylového pole trafopájky jsem mnohokrát použil
Já večer vypnul vypínačem (ne DO) a ráno pohoda a že jsem těch duh po úderu blesku měl. U PC deGauss hned.
Ale k věci, mne kromě magnetického šroubováku položeného na TV vůbec nic nenapadá. Ale ten magnet šroubováku by musel být hodně silný.
ed 19:39: Teď to čtu od začátku a omlouvám se kolegovi Martincovi za "tapetování"


* Orava.jpg (196.83 KB, 2048x1536 - prohlédnuto 881 krát.)

* Thomson.jpg (116.96 KB, 2048x1536 - prohlédnuto 690 krát.)

* PC1.jpg (200.97 KB, 2048x1536 - prohlédnuto 852 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Josef Pentoda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 17.02.2011, 20:26 »

Přímo způsobit ne, souviset s tím může.
V televizi je obvod pro odmagnetování obrazovky, kromě cívky je důležitou součástí "pozistor",  je to druh termistoru, který když se ohřeje, má výrazně vyšší odpor než ve studeném stavu.
 Kdo nechává zapnutou TV a vypíná ji jen DO, ten si kromě zkrácení životnosti obvodu pro odmagnetování také "dost nahlas" říká o zapílení bytu!!
Pak to taky nějaký ten "watík" zbytečně sežere!


Hezky napsáno, ale bál bych se vlastnit televizor. Prošlo mně jich rukama celkem dost.  Jinak má pravdu kolega Doležal. 
Stačí Tv vypnout  vypínačem na přístroji a 10 minut počkat.  Zapnout a mělo by to být v pořádku. Případně opakovat 2 - 3 . Vždy nejméně nechat 10 min. vypnuté.  Když to nepomůže ,  ale spíše ano než ne. Potom opraváře. Není to nic složitého.  Možná příčina je nezbedný synek s magnetem, ale může to být způsobeno pouze vypínáním dálkovým ovladačem.  V pohotovostním režimu neteše pře demagnetizační cívku žádný proud.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 17.02.2011, 20:49 »

Jen drobné poznámky:
- je to individuální podle provedení odmagnetovací cívky a podle jejího připevnění, někdy je slyšet při zapnutí hlavním vypínačem takový zvláštní zvuk, to je právě signalizace, že proces odmagnetování proběhl.
- šroubovák - to by musel být dost silně zmagnetizovaný, nějaké slabší magnetické pole nemůže mít až tak destruktivní účinek, nezapomeňte, že je poblíž obrazovky reproduktor, ve kterém nejde úplně dokonale magnetické pole odstínit
- změna umístění TV - na to byly citlivé první řady TV, novější CRT obrazovky zpravidla nerozhází, když se TV postaví na chíli jinam nebo se postaví o kousek blíže nebo dále od radiátoru topení nebo jiného většího kovového předmětu
- zapálení TV - materiál desky plošného spoje není až tak hořlavý, ale u starých ruských TV, deska DPS nebyla ze sklolaminátu, spíše připomínala trvrzený papír, dřevěná bedna - k pár požárům došlo, z vraku je někdy těžké určit konkrétní součástku, od které to začalo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #11 kdy: 18.02.2011, 08:53 »

Pánové, všem vám moc děkuji za postřehy.
Kamarád to tu průběžně čte a tak jsem přesvědčený, že se zkusí problému zbavit vypnutím hlavního vypínače na TV.
Jsem sám zvědavý, jak to dopadne.
Až se uzdravím, rád bych ho navštívil a seznámil se s problémem a přišel na kloub jeho způsobení.
Každopádně pak podám info.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Václav 3
« Odpověď #12 kdy: 18.02.2011, 09:55 »

... při vypnutí dálkovým ovladačem zůstal obvod pro odmagnetování trvale "pod proudem",  termistorem procházel proud, který jej držel "nažhavený"...

A poměrně pravděpodobné bylo, že termistor, který byl "pořád zapnutý" se dostal do takového stavu, že při vychladnutí a opětovném zahřátí odešel právě při ohřívání


Ve většině televizorů s klasickou obrazovkou je termistor po zapnutí hlavního (mechanického) spínače v provozu trvale, po několika rocích provozu odejde a pokud neudělá paseku hned při svém loučení, projeví se jeho nečinnost  zhoršováním barevného podání a nebo se stane to, co se stalo nejspíše známému kol. Horského. Při úplném vypnutí (výpadek jističe, výpadek sítě...)  a po opětném zapnutí dojde v termistoru ke zkratu a vytvoří  se proudový ráz, který zmagnetuje obrazovku a k tomu stačí jen jedna půlperioda. Většinou nedojde ani k přepálení  pojistky v přístroji, protože ta je díky velké kapacitě síťového filtračního kondenzátoru ve spínaném zdroji dost předimensovaná ( 2 až 4 A u přístroje s příkonem kolem 100W ) a zkrat v termistoru je v serii s demagnetizační cívkou, takže procházející proud je omezen.


Demagnetizace střídavým polem smyčky trafopájky sice pomůže, většinou ale jen na krátko. Termistor by se měl vyměnit a bude vše v pořádku zase na několik let.

 A na konec poučení pro diváka: vypínat TV přístroj alespoň jednou denně, nejlépe na noc, hlavním vypínačem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 18.02.2011, 10:05 »

Demagnetizace střídavým polem smyčky trafopájky sice pomůže, většinou ale jen na krátko.
Na několik měsíců, než se zase stínítko zmagnetizuje okolním mag. polem - Země, reproduktorů.. .
Mimochodem, já jsem to dělal hřbetem páječky, ne smyčkou. Smyčka má pole zbytečně silné a hodně lokální; rozptylové pole samotného trafa poslouží lépe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #14 kdy: 18.02.2011, 11:54 »

Když elektrikář měnil ty zásuvky, jistě měl všude vypnutý proud, z toho lze dedukovat že minimálně jeden "degaus" musel proběhnout při opětovném zapnutí. A to může být právě ten problém.

Takže bych se přikláněl k verzi Jiřího Schwarze - zvláštní náhodou při tomto opětovném zapnutí vlivem dlouhodobého standby režimu odešly oba demagnetizační obvody v obou televizích, takže demagnetizace zůstala nedokončená.
V tom případě by vypnutí - zapnutí nepomohlo.

Kdysi jsem odmagnetovával červené rohy magnetem z repro - přiblížit k obrazovce a pak rychle odjet s magnetem do strany. Na první pokus to třeba nevyjde, chce to trefit správnou vzdálenost a rychlost  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Jaroslav Ferst
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 19.02.2011, 09:20 »

Protože chybí další informace (co je to za TVP, jestli tedy odmagnetovávaj í jen po zapnutí hlavním vypínačem nebo použitím DO, jak vypadají ty duhové skvrny, jestli drží na místě nebo se zvolna přelévají, jestli nejsou v blízkosti rozměrnější kovové předměty, například stoupačka ústředního topení, kovová konstrukce nábytkové stěny, ale i armatura panelu, atd),  doporučil bych napřed přenést televizor jinam, zapnout hlavním vypínačem a zkontrolovat.
Nepomůže-li to, znamená to, že je skutečně přerušený odmagnetovací obvod v obou televizorech, jakkoli to vypadá nepravděpodobn ě.
Když pak ale bude obraz v pořádku nebo aspoň viditelně barevně čistší (při silném zmagnetování masky nebo uchycovacích šroubů obrazovky někdy jeden cyklus odmagnetování nestačí a deset minut chadnutí pozistoru bývá často také málo,  počkal bych nejméně půl hodiny),  vzít do ruky buzolu a zjistit, jestli se v prostoru, kam se TVP staví, nevyskytuje silné vnější magnetické pole, a to jak v rovině masky (ta je asi 3-4 cm za přední rovinou stínítka obrazovky),  tak v místě jejího hrdla. Pokud tam takové magnetické pole je, neukáže střelka sever na severu, a je třeba najít rozměrnější kovový předmět, který je jeho zdrojem, a vymyslet způsob, jak ho odmagnetovat nebo přemístit.
Elektrikáři se třeba povedlo "vyrobit" zkrat, po něm se v okolí kabelu mohou zbýt zmagnetované feromagnetické předměty - a někdy dost intenzivně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #16 kdy: 19.02.2011, 09:22 »

Mimochodem, já jsem to dělal hřbetem páječky, ne smyčkou. Smyčka má pole zbytečně silné a hodně lokální; rozptylové pole samotného trafa poslouží lépe.

Mně to rozptylovým polem jádra moc nejde. Možná to bude tím, že všechny moje trafopájky jsou staršího data výroby, asi tak 30 až 40 let staré.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 19.02.2011, 12:01 »

Mně to rozptylovým polem jádra moc nejde. Možná to bude tím, že všechny moje trafopájky jsou staršího data výroby, asi tak 30 až 40 let staré.
Moje taky. Jedna je bakelitová oblá, druhá plastová hranatá. Kterou z nich jsem to dělával už nevím (myslím že tou novější plastikovou ETP II) a nevyzkouším to, protože poslední CRT TV (asi 18 let starou Toshibu) jsem nedávno, plně funkční, věnoval jedné stařence.

Taky by mělo zagungovat udělat si velikou smyčku z kusu CY 1,5.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 21 dotazů.