Jak vypočítám napětí na konci UTP vedení?

<< < (3/4) > >>

Jiří Buben:
Citace: Jirka Š. Svejkovský  19.12.2010, 21:36

Bude tím zásobovat daty sebe, sousedy, nebo třeba půlku sídliště?


Pán nechce zásobovat daty nikoho, pán chce použít UTP kabel k napájení toho switche.

Jirka Š. Svejkovský:
Citace: Jiří Buben  19.12.2010, 21:43

Pán nechce zásobovat daty nikoho, pán chce použít UTP kabel k napájení toho switche.

Kdyby chtěl něco pouze napájet, nepoužije tkaničku UTP. Já to pochopil tak, že chce dva volné páry z datového kabelu použít zároveň k napájení. Jde to, ale k tomu se používá napětí 48V a přístroj, který umí PoE. A navíc není moc nenažraný. Myslím, že se mu to nepodaří.

Jiří Schwarz:
Citace: martin29  19.12.2010, 18:03

Kamarad tim chce napajet vzdaleny switch a potrebuje vedet jake napeti ma dat na vstup, aby dostal na vystupu 9V.. tedy podle vzorecku Rv=ro*l/S mi vysel odpor vodice 8,6ohmu (s vyuzitim 2paru) ..


Jen doufám, že po těch "paralelních párech" půjde jen napájení a ne data!
Paralelním spojením 2 vedení to dokonale zabijete impedančně a je to pro rychlá data téměř neprůchodné?

Pavel Hr:
Pro tazatele: At si kamarad poridi tzv. PoE injektor a extraktor dle normy 802.3af který po párech nepoužitých u 100M Ethernetu pouští 48V= a u zařízení je zase sníží na stabilizovanýc h 5/9/12. Funguje to spolehlivě i na vzdálenosti přes 100. Záleží jaké UTP tam má - ono CAT5 od Beldenu a "CAT5" z číny je propastný rozdíl v kvalitě vodičů (měď x poměďěný hliník). U kvalitních koncových zařízení je možné segment natáhnout i přes 100m - v dnešní době 100M/FD/FC si na hranice a velikost kolizní domény tolik nehrajeme. ;)
Jen musí počítat s tím, že takhle "použitou" linkou už v budoucnu nepustí gigabit.  :'(

Malý switch s externím zdrojem a odběrem 20W je dost nesmysl, odběr sice závisí na zátěži (datové/počtu aktivních portů),  ale nepotkal jsem ještě SoHo plastový 8 port s odběrem přes 13-14W špičkově.

Pro ostatní: Ono je možná lepší poradit jak to udělat alespoň trochu funkčně na úrovni mn (a tedy mimo náš obor),  než podobné svépomocné stavitele domovních sítí nechat plácat a ve finále najít na střeše zásuvku 230V připojenou zvonkáčem nejlépe na ovládačku od výtahu  (zle) (která se po odstranění "záhadně" objeví do příští revize znovu, protože lidem v domě a domovníkovi přestal jít net  :o).

Robert Vozka:
Pavel Hr: Hezká a přesná odpověď

Jen doplnim, že pasivní PoE lze používat do cca 10m (existují jednoduché rozdvojky, které používají nepoužíté páry v kabelu (jen 10/100 síť)). Norma 802.3af pak pouští 48V= přes injector (buď intefgrovaný nebo zvlášť) a na konci je potřeba opět splitter, který napájení oddělí a převede na zmíněných 5/9/12 (pokud zařízení podporuje tuto normu není to potřeba).

Některé levné routery "umí" PoE, ale jen pasivní, proto pozor na případné kombinace, které mohou být smrtelné  (zle)! V každém případě musí člověk být o kus opatrnější, když přidá do sítě jakékoliv PoE.

Poslení poznámka: 802.3af má 2 standardy - jeden (B) využívá nepoužívané páry u 10/100Mbit sítě, druhý (A) pak nějak používá "datové" páry, takže lze použít i v síti 1000Mbit. (viz Wikipedia v anglické verzi (česká je poněkud osekaná))
Zkusím odkaz  (norm): en_wikipedia_o rg/wiki/Power_over_Ethernet (na začátku místo prvních dvou _ dejte .) Standardy jsou skoro až na konci.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana