Jak vypočítat dostatečnost hlavního jističe ve výrobní hale s CNC stroji?

<< < (3/3)

Kamil Novák:
Citace: tomáš buřival  26.10.2010, 21:14

V praxi nikdy na stroji nedochází k plnému zatěžování všech motorů současně. 


Docela odvážné tvrzení, navíc bez znalosti sestavy, souběhu a dalších podstatných parametrů strojů v konkrétním místě.  :o

Martin Kurka:
Vážený pane Kuzelko,
zodpovědět Vaši otázku dokáže jedině týdenní měření registračním ampérmetrem na hlavním deonu.
Citace: tomáš buřival  26.10.2010, 21:14

Výrobce nebo dealer vám většinou řeknou příkon větší, než potřebujete,  aby se vyhnuli případným problémům  s nedostatečným jištěním. Pokud je jmenovitý proud požadovaný výrobcem např 200A, můžete v rozvaděči stroje hned za přívodem najít pojistky 120A. Součet jmenovitých příkonů strojů určitě není ekonomické řešení. V praxi nikdy na stroji nedochází k plnému zatěžování všech motorů současně. 


Tohle je svatá pravda. Navíc ani výrobce stroje sám neví, jak moc budete stroj využívat, jestli se budete pohybovat na hranici obráběcích parametrů s plným výkonovým využitím, jestli použijete všechny přídavné pohony a zařízení....
Tak musí napsat maximum.
Děláme hodně i sledování výroby, využití strojů, měření a registraci jejich provozu a energetickou náročnost výroby. Mohu vám říci, že u běžných obráběcích strojů se pohybujete v souhrnu většinou pod polovinou výrobcem deklarovaného příkonu. Jiné to ovšem je, pokud stroj obsahuje nějaký technologický ohřev, nebo má nějaký hydraulický pohon. Zejména u strojů s ohřevem se k jmenovité hranici příkonu značně přibližujete.
V dnešní době doporučuji odsadit každý hlavní rozvaděč výrobní haly sdruženým měřičem příkonu, napětí atd. Ten  může registrovat i maximální proudy a příkony. A taky ukáže, jak jste na tom s kompenzací. Za málo peněz hodně muziky a zaplatí se hned při první ušetřené investici do nového deonu či kabelu.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana