Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Co porušuji, když si vyrábím rozvaděče a nikomu jsem nic neoznámil?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co porušuji, když si vyrábím rozvaděče a nikomu jsem nic neoznámil?  (Přečteno 9259 krát)
hanzik
« kdy: 14.10.2010, 20:11 »

Jelikož se v normách vůbec nevyznám žádám o pomoc.

U nás ve firmě vyrábíme dopravníky a různé stroje většinou prototypy.
Prostě nějakej ten rozvaděč, ovládání PLC a stykače a měniče prostě nic složitého.
Jde mi o toto já sám tento rozvaděč navrhnu sám si ho postavím udělám i elektrodokumen taci, ale mám jako elektrikář pouze 8 let praxe a vyhlášku 50/78 §7 ono zařízení když se uvádí do provozu projde revizí.
Jsem jednou nohou v kriminále?
Porušuji nějakou normu?
Jakou?
Co musím mít za papír aby to bylo ofiko?
Nebo vše je v pořádku a takhle to má fungovat?
Nikde na dokumentaci se moje jméno nevyskytuje nikdo nemá důkaz že jsem to dělal já kdo to bude mít na krku kdyby se cokoliv stalo?
Děkuji nelíbí se mi to ale něčím se živit musím a nájem taky platit, co s tím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Borovec
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 14.10.2010, 20:38 »

Jelikož se v normách vůbec nevyznám žádám o pomoc.
.... prostě nic složitého.
Porušuji nějakou normu?

Jak můžete vyrábět rozvaděče bez znalosti norem. Normy jsou technická doporučení, kterých se můžete držet, pokud ne je to na vaše riziko. Když jsou normy doporučení. Tedy když vám někdo radí jak to máte dělat, tak neporušujete normu, ale ignorujete ji!

Jsem zvědavý co napíší kolegové. Je jasné, že takové informace může podat jedině anonym. Zase anonym. Co anonym to problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 14.10.2010, 20:58 »

Jste jednou nohou v Superstar. Věřte mi.  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #3 kdy: 14.10.2010, 21:33 »

Nikde na dokumentaci se moje jméno nevyskytuje nikdo nemá důkaz že jsem to dělal já kdo to bude mít na krku kdyby se cokoliv stalo?


To vypadá, jako když nemůžete klidně spát a pátráte po jakékoliv uklidňující informaci. pomoc

Bohužel zde se uklidnění asi nedočkáte.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 14.10.2010, 21:38 »

Nikde na dokumentaci se moje jméno nevyskytuje nikdo nemá důkaz že jsem to dělal já kdo to bude mít na krku kdyby se cokoliv stalo?

Asi vás neuklidní informace, že PČR a soudy používají jako důkaz i výslech svědků.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
midob
« Odpověď #5 kdy: 14.10.2010, 22:03 »

Ten člověk si dělá legraci. Takoví dementi už dávno vymřeli. Toto je pouze provokace!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #6 kdy: 14.10.2010, 22:06 »

No, asi bych začal tím, že bych si "pár" norem pročetl a zamyslel se. Potom, kdyby byly nějaké nejasnosti, bych položil konkrétní otázky. Jestli očekáváte od nás kompletní "kuchařku" jak dát dohoromady správně dokumentaci k rozvaděči a co vše máte udělat, tak budete zřejmě zklamán. To není téma, které by se nechalo napsat pár řádky.

Víte co, zkuste zapojit i svého zaměstnavatele, ať vás pošle třeba na nějaké školení. jsem zvědav, jak se k tomu postaví. Když špatně, tak mi věřte, že při prvním problému to na vás vše hodí, s tím že elektrikář jste vy a máte vědět jak se to má dělat. Pak dopručuji raději utéct včas. (jestli už není pozdě)

Jako většina kolegů, také já nechápu, jak můžete něco vyrábět a přitom o tom nevědět vůbec nic. Snad jen to, že motor vrčí a kontrolka svítí (to je nadsázka. není myšleno urážlivě. nechci shazovat vaše ostatní znalosti)


PS: a komu by jste chtěl něco oznamovat? když to uděláte pořádně, včetně všech náležitostí, tak se spíš nemusíte obávat, že to na vás oznámí někdo jiný.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #7 kdy: 14.10.2010, 22:14 »

Né, ten člověk si vůbec nedělá legraci! To je běžná praxe v řadě českých i státních firmách, žádné oprávnění, žádná technická podpora pro vlastní pracovníky, mají jen toho "troubu" co jim to vymýšlí a realizuje. Firma bývá často i certifikovaná dle ISO 900...

A vy se tu kolegové pořád dokola můžete hádat o pospojování v koupelnách a o 50 roků staré vyhlášce 50, případně o průkazu bezpečnosti... . a on život zatím běží a poběží docela někde jinde a bez vašich pravidel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 14.10.2010, 22:38 »

Je to trochu podobné jako když si z dílů, na které existuje prohlášení o shodě, někdo postaví auto.
Jezdit s tím sám, na soukromém pozemku nebo na závodní dráze by šlo. Na silnici to nemá co dělat.
"Detaily" podobnosti problematiky si musí každý najít sám...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 14.10.2010, 23:16 »

Jelikož se v normách vůbec nevyznám žádám o pomoc.

U nás ve firmě vyrábíme dopravníky a různé stroje většinou prototypy.
Prostě nějakej ten rozvaděč, ovládání PLC a stykače a měniče prostě nic složitého.
Jde mi o toto já sám tento rozvaděč navrhnu sám si ho postavím udělám i elektrodokumen taci, ale mám jako elektrikář pouze 8 let praxe a vyhlášku 50/78 §7 ono zařízení když se uvádí do provozu projde revizí.
Jsem jednou nohou v kriminále?
Porušuji nějakou normu?
Jakou?
Co musím mít za papír aby to bylo ofiko?
Nebo vše je v pořádku a takhle to má fungovat?
Nikde na dokumentaci se moje jméno nevyskytuje nikdo nemá důkaz že jsem to dělal já kdo to bude mít na krku kdyby se cokoliv stalo?
Děkuji nelíbí se mi to ale něčím se živit musím a nájem taky platit, co s tím.

Doporučil bych vám pro začátek kontaktovat prostřednictví m Vašeho zaměsnavatele zkušeného revizního technika!! Ten určitě bude podrobně znát jak normy, tak patřičnou firmu s oprávněním na výrobu rozvaděčů. Popřípadě vám zajistí školení, tak aby jste byl i Vy v obraze co to obnáší!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #10 kdy: 15.10.2010, 05:58 »

........
A vy se tu kolegové pořád dokola můžete hádat o pospojování v koupelnách a o 50 roků staré vyhlášce 50, případně o průkazu bezpečnosti... . a on život zatím běží a poběží docela někde jinde a bez vašich pravidel.

A jsme pořád u stejného problému. Znevýhodnění těch, kteří se to snaží dělat poctivě. Ostatní co na předpisy kašlou, jsou tím v konkurenční výhodě. Dokud se totiž nestane nějaký průser, tak to nezajímá žádné kompetentní úřady státního dozoru. (prý zajímá, ale nejsou lidi-ve výsledku je to stejné). Proto se to pak řeší až soudně, ale to už je pro někoho pozdě. A kdo to odnese? hádejte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #11 kdy: 15.10.2010, 06:22 »

Citace
U nás ve firmě vyrábíme dopravníky a různé stroje většinou prototypy.
Zodpovídá váš zaměstnavatel!Pokud jste zaměstnanec! Nikoliv VY! Když se nikde neuvádí vaše jméno.

Pokud nejste zaměstnanec tak je to minimálně na neklidné spaní.....  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 15.10.2010, 07:35 »

Porušujete všechno, ale protože jsme v česku, můžete dál klidně spát. Není síla, která by vás prakticky z této cesty svedla. To platí do prvního průseru. Tak jak je u nás zvykem se vše řeší až v patové situaci. Pak se teprve o vaše oprávnění začne zajímat vyšetřovatel, atd. Ale než vyšetřovatel dokončí vyšetřování, předá spis dále státnímu zástupci a soudu, tak se mezitím z vaší firmy elektrikavhnoj i s.r.o. stane přes noc firma elektrikavhnoj i plus s.r.o. a život běží dál.
Přeji vám hezké sny  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 15.10.2010, 08:28 »

Ale než vyšetřovatel dokončí vyšetřování, předá spis dále státnímu zástupci a soudu, tak se mezitím z vaší firmy elektrikavhnoj i s.r.o. stane přes noc firma elektrikavhnoj i plus s.r.o. a život běží dál.

V případě že dojde vinou špatné konstrukce k úmrtí nebo trvalým následkům na zdraví to odkašle ten kdo to navrhnul a sestrojil a to docela rychle, že se vina rozdělí je jen třešinka na dortu pro pojišťovnu. Zaměstnavatel v tomhle případě prohlásí že ten elektrikář měl paragraf 7 a měl upozornit na to že něco není dobře a tím přehodí část viny na něj. Jedno nahlašování že "něco není dobře" už mám za sebou a nebyla to ani tak moc sranda jak to po letech vypadá ale zase mám lepší spaní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Středa
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #14 kdy: 15.10.2010, 09:45 »

Neměl by mít ve firmě někdo §8, vyhl. 50?
Nemělo by být vystveno prohlášení o shodě?
A neměl by mít pracovní stroj řádnou technickou dokumentaci?
 Kroutím očima Šok Smutek Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revizní technik-E2/A ,  elektromontáže
www.jse-el.cz
hanzik
« Odpověď #15 kdy: 15.10.2010, 11:01 »

Neměl by mít ve firmě někdo §8, vyhl. 50?
Nemělo by být vystveno prohlášení o shodě?
A neměl by mít pracovní stroj řádnou technickou dokumentaci?
 Kroutím očima Šok Smutek Jsem v rozpacích

Děkuji za adekvátní odpověd.Já se nebavím tady o tom jaké vzdělání má někdo z mých nadřízených bavím se o tom co je třeba aby toto mohla osoba provádět.
Zařízení projde revizí ,  má prohlášení o shodě a můj nejbližší nadřízený má § 8.Co má šéf to nevím ale je sním těžká řeč proto se ptám zde jaké jsou povinnosti ze zákona pro tuto práci.
A když člověk napíše že nerozumí normám neznamená to že je úplné pako!
Myslel jsem že neznám znění normy která řeší mou věc.A tady jsem se ji chtěl dozvědět.
Jsem si naprosto jistý že všichni uživatelé kteří mě poslali do kytek bez kloudné odpovědi znají znění všech norem slovo od slova o tom samozřejmě nepochybuji já toho bohužel schopen nejsem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
hanzik
« Odpověď #16 kdy: 15.10.2010, 11:03 »

A ještě detail nemohu za to že moderátor mi nadpis přepsal.Takže o oznamování jsem nenapsal ani čárku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #17 kdy: 15.10.2010, 11:28 »

Neměl by mít ve firmě někdo §8, vyhl. 50?
Nemělo by být vystveno prohlášení o shodě?
A neměl by mít pracovní stroj řádnou technickou dokumentaci?
 Kroutím očima Šok Smutek Jsem v rozpacích

Jo,jo ...ale za to zodpovídá zaměstnavatel!  Ne pracovník jako zaměstnanec..I kdyb měl 4 vysoké školy elektro a všechny paragrafy 50ky.../pokud negarantuje podnikání!/... Mrknutí
Ale to je o něčem jiném...
Jak píše kol.Červený... Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 21 dotazů.