Je nutný oddělovací transformátor pro stykač ovládájící frekvenční měnič?
Petr B:
Situace:
Zařízení obsahuje dva motory, první je od hlavního vypínače zapojen přes jistič+filtr+měnič, druhý přes motorový spouštěč+stykač.
Ovládání obou je řešeno zvlášť pomocí tlačítek start-stop. Pro ovládání okruhu měniče "pohybu vpřed" je použit pomocný stykač VS316K se zapojenou cívkou na 230V a je jištěn společně se stykačem pro druhý motor.
Otázka:
Je takovéto zapojení v pořádku po stránce revize nebo se musí použít oddělovací transformátor pro oba stykače, případně jen pro stykač ovládání frekvenčního měniče?
#106#
Jirka Š. Svejkovský:
Vámi popsané zařízení je strojní zařízení. Stoj není instalace, tudíž se na něj nevtahuje ČSN 332000-6 a revize se na něj nevypracovává. Při návrhu stroje postupujte podle ČSN EN 60204.
Radim Strycharski:
To Petr B:
Proč myslíte, že by tam měl být oddělovací transformátor?
Jiří Buben:
Dle ČSN 60204-1 ed.2 článku 9.1.1, musí být řídící obvody napájené ze střídavého zdroje napájeny z transformátoru . Transformátory však nejsou povinné pro stroje s jedním spouštěčem motorů a/nebo maximálně dvěma řídícími přístroji(např. blokovací zařízení, řídící jednotka start /stop).
Miroš Jan:
TO: Petr B
Vámi popsané zařízení je vlastně co?
Je to pevná neboli stavební instalace, anebo je to strojní zařízení?
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana