Chápu správne rozvod stridaveho elektrického proudu?
Rudolf Šála:
#106# toto asi patří jinam, tak to zkopírujte, než to odstraním.
Nula vzniká např. při zapojení gnerátoru do hvězdy v nulovém uzlu ale v distribuci seto provádí jak již psali pánové Fuk a Svejkovský. Ve venkovních rozvodech se ''samotná'' nula nepoužívá, používá se PEN. PEN se po celé trase v určitých vzdálenostech a bodech uzemňuje pro zlepšení funkce. Dál se připojuje ke kostrám zařízení z důvodů bezpečnostních (samočiné odpojení od zdroje zkratem při ''upadnutí'' fáze na neživou kovovou část).
PEN je ochranný a nulový pracovní vodič - tedy teče v něm pracovní proud i poruchový.
Nulový střední pracovní vodič vzniká separací PE a N, separace je provedena za elektroměrem. Poslední možné místo separace je bytová rozvodnice. Takže separcí získáme PE (ochranný vodič) a N (nulový pracovní vodič)
V novostavbách se PEN už běžně nepoužívá (až tedy na přívod do zmiňované rozvodnice) a to z důvodů bezpečnosti. Stačí jedna závada k vytvoření poruchového stavu (upadneli PEN v zásuvce tak se objeví napětí na kovové kostře spotřebiče) což vadí např. v koupelně kde může být kovový vodovodní rozvod na který je připojen ochranný vodič - tedy je mezi ním a spotřebičem napětí které může způsobyt úraz proudem.
V nové soustavě k takovému stavu je zapotřebí více poruch. Navíc se může (podle norem musí použít na většinu okruhů) použít proudový chránič který počítá proudy - pokud teče proud jinudy než přes něj, vybaví se. Nevýhodou tohoto zapojení je potřeba víc vodičů, ale máme jen jeden život ;)
MilanMal:
Díky za odpovedi, ale porád nechápu jak to presne funguje..
Pokud si vemu jednofázový generator, vypada jeho zapojeni takto nebo jinak?
odkaz na obrazek : http://www.uloziste.net/thumb/1113/str_proud.png
Cili, ze oba konce civky jsou spojeny se zemí a mezi nimi proteka proud nebo je to uplne jinak?
Jirka Š. Svejkovský:
Uff. Je to látka střední odborné školy, popřípadě učiliště. Zkuste Wiki nebo podobné zdroje. Je to na delší školení, je vidět, že nemáte vůbec žádné základy.
váš obrázek je naprosto nesmyslný (vlastně není, něčím podobným se omračují ryby v chovných sádkách).
Předešlý kolega se příliš rozepsal a je mimo téma.
Třífázová střídavá soustava je občas oříšek i pro studenty odborných škol. Zkuste se zaměřit na obrázky, které jste poslal v prvním příspěvku. Najděte si definici třífázového proudu a zkuste pochopit oba Kirchhoffovy zákony.
Kašlete na generátor, i trafo je svým způsobem generátor. Záleží jenom na tom, zda jsou cívky na sekundární straně spojeny do trojúhelníku nebo do hvězdy. Naprosto jiná situace nastává v případě jednofázového nebo stejnosměrného zdroje.
Myslím, že chápete, že proud jedním drátem teče do spotřebiče a druhým se vrací zpět do zdroje. Tak je tomu u stejnosměru a u jednofázového spotřebiče. U třífázové soustavy tomu je také, jenom je to složitější o vektorový průběh proudů (i napětí). Ty jsou vůči sobě posunuty o 2/3PI a tudíž jejich součet je nula (ideálně). Pak se středním vodičem nemá co vracet.
U zapojení do trojúhelníka není střední vodič. U zapojení do hvězdy se středním vodičem do zdroje vrací vyrovnávací proudy u nesymetrické zátěže a binec ze zdrojů neharmonického průběhu napětí. popřípadě vyšší harmonické.
Střední vodič se uzemňuje z bezpečnostního i technologickéh o důvodu. Zem ale neslouží primárně k vedení proudu zpět do zdroje. To by nám plynaři a vodaři pěkně poděkovali (už teď mají s bludnými proudy starosti).
Petr Doležal:
Možná něco napoví zapojení generátoru s blokovým transformátore m. Těch drobných "cíveček" si nevšímejte, jsou to přístrojové transformátory pro snímání veličin potřebných pro ochrany
MilanMal:
(poklona) za vyčerpávající odpoved.
Takze zapojení musi vzdy tvorit obvod, ze zdroje pres spotrebic zpatky do zdroje?
Jeste jestli byste mi mohl upresnit jednu vec.
Kdyz se dotknu fáze a projde mnou eletricky proud do zeme nebo spojim fázi primo se zemí a do zeme tece proud, jakym zpusobem je utvoren obvod od zdroje ke zdroji?
(poklona)
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana