Mohu propojit 2 PEN vodiče?

<< < (2/3) > >>

Štefan Beláň:
Pánové, pánové co to tady radíte a tvoříte za nesmyslná zapojení. (doh)

Samozřejmě, že se vodiče PEN různých obvodů nesní úmyslně a vědomě nikde v instalaci spojovat. Spojovat se mohou pouze ochranné vodiče PE, ale nikoliv PEN. (norm)

K tomuto nešvaru (neúmyslnému spojení vodičů PEN) docházelo u starých instalací tam, kde bylo prováděno pospojování, a každý elektrikář dobře ví, jaké problémy a nebezpečí (cizí potenciály) to přinášelo a stále ještě u starých instalací TN-C přináší. (!)

Jaroslav Klinský:
Ještě bych doplnil kolegu Beláně - připojení zásuvkového obvodu z krabice v soustavě TN-S je také špatně. Podle změny 2 ČSN 33 2130 bylo v článku 4.6.15 (který byl doplněn) posledním možným místem rozdělení vodiče PEN na samostatný vodič PE a na samostatný vodič N je bytová rozvodnice. Doufám, že mi neušla ještě nějaká další změna, která by toto rušila.

Jirka Š. Svejkovský:
Citace: Jaroslav Klinský  11.04.2010, 21:39

posledním možným místem rozdělení vodiče PEN na samostatný vodič PE a na samostatný vodič N je bytová rozvodnice. Doufám, že mi neušla ještě nějaká další změna, která by toto rušila.

No, na to se musím zítra podívat (teď už na to nemám odvahu). Ale tím skončily jakékoliv dostavby RD.

Jaroslav Hasala:
Toto jsou přesně ty situace, které nemají jednoznačné řešení.
V síti TN-C se třeba i neúmyslnému přizemnění vodiče PEN někdy neubráníte, přes kostry spotřebičů také mohou téct různé vyrovnávací proudy. Je to dané už použitím sítě TN-C, nic s tím nenaděláte.
Ochranné pospojování je v sítích TN-C poměrně důležitý bezpečnostní prvek, které zabraňuje tomu, aby byl na různých vodivých částech (kostry spotřebičů, kovové potrubí ...) různý potenciál. Přes ochranné pospojování mohou být propojené i vodiče PEN z různých okruhů. Pokud je pospojování "přiliš dobré" neubráníme se tomu, že přes vodič pospojovaní poteče i část pracovního proudu z PEN. Opět se s tím nedá nic dělat, je to dané použitím vodiče PEN.  

Z tohoto vyplývá, že spojení vodičů PEN z různých okruhů není až takový "zločin" jak se může někomu na první pohled zdát. Podle mého soudu, takto "posichrovaný" vodič PEN je mnohem méně náchylný na poškození (upálení),  které je právě v síti TN-C velmi nebezpečné. V uvedeném případu se tím situace určitě nezhorší, spíše naopak. 

O místě rozdělení vodiče PEN už zde bylo několik diskuzí, bez nějakého jednoznačného výsledku. Např. diskuze o tom, jakým způsobem se má provést přidání jedné zásuvky 230V ze staré zásuvky TN-C.
Tyto situace prostě nemají "jediné správné" řešení, záleží na úhlu pohledu.
Abych si trochu rýpnul, připomínám, že místem rozdělení vodiče PEN je v podstatě také každá zásuvka 230V v síti TN-C. :)

Lubomír Jindra:
Citace: Martin Syr  09.04.2010, 22:05

Motorový okruh (3f) pokračuje přes rozvaděč s vypínačem k 4 kolíkovým zásuvkám, tudíž by neměl vodičem PEN protékat proud.

Teoretická možnost tu ovšem je, takže opravdu jen teoretická úvaha pro zajímavost:
Nedávno jsem přemýšlel nad paralelním zapojením kabelů a výpočty si ověřil, že je skutečně blbost paralelně spojovat různé průřezy, tak se na to podívejme z pohledu dvou paralelně spojených vodičů PEN o různém průřezu:

PEN AL 2,5mm2 12m = 0,14515Ohm
PEN AL 4mm2 12m = 0,09072Ohm

Pokud nastane situace že dojde k plnému jednofázovému zatížení na konci třífázové zásuvky a zároveň k plnému zatížení jednofázové zásuvky na té samé fázi - celkem 30,5A bude rozložení proudů následující:

Obvod jištěný 10A PEN 2,5mm2 = 11,73A
Obvod jištěný 20,5A PEN 4mm2 = 18,76A


Žádná katastrofa to není, ale... :-\

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana