Kolik lze zapojit zářivkových svítidel 2x36W na vypínač 10A?

<< < (6/8) > >>

Procházka Martin 02:
Citace: Václav Třetí  30.08.2022, 10:14

a kvůli nim byla před léty zavedena do výroby provedení spínačů se zesílenými kontakty s označením 10 AX.

A otázka zní kolik ty kontakty vydrží. Bavíme se stále o profesionálním produktu ne nějaký vypínač z "Bauschopů".

Václav Třetí:
Odpověď nebude universální. Třeba hledat v katalogových listech výrobců a pokud to tam není uvedeno, tak se jich ptát. Každý výrobce bude mít svoje hodnoty.

Kdysi v jedné sokolovně, kde byly vždy jedním vypínačem zapínány řady zářivek o počtu trubic 24 ks x 40(36)W (celkem 6 řad) se klasické vypínače 6A (elektroinstala ce z roku 1973) měnily za několik měsíců, zhruba 2x ročně každý. Když přišly vypínače 10A (velkoplošný, hranatý, předchůdce dnešního klasiku),  se situace zlepšila. Teprve poté, co se začaly dodávat stejné vypínače v provedení 10AX, se výdrž vypínačů prodloužila na několik let. Dnes je tam již osvětlení jiné, on ten původní projekt instalace ze začátku 70. let byl celkově špatný.

Jiří Kantner:
Tohle se velmi špatně posuzuje. Zkratový proud z ideálního zdroje do zátěže s nulovým odporem zapojeného přes libovolný vybitý kapacitor je v čase sepnutí nekonečný. Jakmile méme reálný obvod kde každý vodič má svůj odpor, indukčnost, ale také kondenzátor má svůj vnitřní odpor a indukčnost tak pak záleží na všech hodnotách, včetně vnitřního odporu elektrické sítě a také na okamžitém napětí v době sepnutí. Opotřebení kontaktů pak záleží i na energii kterou během spínacího procesu dodáme do  kondezátoru od začátku obloukového výboje do jeho zhašení při dokonalém sepnutí. A to zase souvidí s rychlostí pohybu kontaktů proti sobě (čím rychleji tím lépe),  dále pak se spoluchodem obou kontaktů kdy dochází k malému tření kontatkních ploch a také se silou kterou na sebe kontakty v sepnutém stavu působí. Destrukční účinek elektrického oblouku na styčné plochy kontaktů závisí na energii která se dodá oblouku během doby jeho hoření.
Do detailu tohle asi nikdo nikdy nepočítá ale konstruktér by měl o všech těhle jevech vědět a dokázat je kvantifikovat (co je podstatné a co méně) aby konstrukční návrh směřoval k nějakému cíli a nebylo to bloudění pokus omyl.
No a jestli někdo z výrobců udá garantovaný počet sepnutí, tak záleží na metodice měření. O té se  nikde moc nedovíte a každý z výrobců jí může mít odlišnou, takže porovnávání je velmi ošidné.
Občas mám u některých výrobků dojem že, při procesu konstrukce hraje prim jenom výrobní cena a vše ostatní je zanedbatelné anebo konstruktér dnes takhle nepřemýšlí.

Deductio:
Citace: Procházka Martin 02  28.08.2022, 19:58

Konkrétně chci spínat 10ks LED svítidel s příkonem 30W pomocí jednoho vypínače od ABB.


102/30=3

Procházka Martin 02:
Citace: Václav Třetí  30.08.2022, 12:27

Odpověď nebude universální. Třeba hledat v katalogových listech výrobců a pokud to tam není uvedeno, tak se jich ptát.

Pan Petr Doležal v roce 2010 uvedl normu, která by to měla řešit a vyjádření výrobce, které se týkalo v té době konvenčních předřadníků.
V této normě jsou uvedeny hodnoty jakým se vypínače zkouší, tj. že např. 10 000x musí vydržet XX vysoký proud.
Takže pokud výrobce uvede soulad s normou ČSN EN 60669-1, tak předpokládám, že vypínač má vydržet min. uvedené hodnoty v normě.

Problém je, že já osobně jsem z normy pro vypínače nepochopil o jaký, že se to jedná proud.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana