Jak by šlo zabránit přetáčení elektroměrů?
Tomáš Jarovec:
Problém je, že mnoho lidí žije podle hesla "kdo nekrade, okrádá rodinu". Je to přímý důsledek zestátněného hospodaření, které sebralo lidem veškerou motivaci a zodpovědnost. Ještě nějakou generaci to potrvá a to za předpokladu, že se nevrátíme k socialismu.
U některých lidí je lepší, že nechodí k volbám, protože se rozhodují podle slibů a podle mediálního obrazu. K volbám by měli chodit jen ti, kteří hodnotí podle skutků v přechozím volebním období. Třeba i taková výměna manželky, která dlouho byla oporou, za nějakou mladou "stážistku" leccos vypovídá o vztahu k voličům.
Ať už elektřinu bude prodávat ČEZ, PRE, EON nebo jiný prodejci, nemůžou si cenu stanovit libovolně. Cena elektřiny závisí na cenách v okolních zemích stejně jako na cenách ostatních komodit (plyn, uhlí, ropa). Kdyby elektřina stála třeba jen 10 haléřů/kWh, vzrostla by o to víc spotřeba a zase by někdo měl důvod ji krást.
Zabránit přetáčení elektroměrů a krádežím elektřiny lze jen častějšími kontrolami a tvrdšími postihy.
Na ČEZu mne štve jiná věc: případ Prunéřov. Jako občanům nám část ČEZu patří, tak si zasloužíme investici do modernější technologie, která zlepší okolním obyvatelům život. Pokud má někdo vlivný akcie plzeňské Škodovky a chce ji podpořit, tak ať se nejdřív v Plzni naučí vyrábět kvalitnější kotle.
Václav 3:
Musím vyslovit plný souhlas s úvahami kolegů Lubomíra Jindry a Radka Červeného. Státní aparát je moloch, který sežere vše, možná jednou i sám sebe, ale kdo tady zbyde a jak to tady bude vypadat to nikdo neví.
Další nebetyčná lumpárna je systém zadávání státních zakázek. Setkal jsem se s případem, kdy určitou zakázku se nabízely zhotovit tři firmy, jedna (rodinná) za 1,5M, druhá (několik zaměstnanců) za 2,5M a třetí (velká, mnoho zaměstnanců) za 8M. Hádejte, která zakázku získala, proč a kolik to stálo nás všechny nakonec.
Navigace
[0] Index zpráv
[*] Předchozí strana