Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Jak zapojit stavební rozvodku (rozvaděč)?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zapojit stavební rozvodku (rozvaděč)?  (Přečteno 15905 krát)
Josef Dospěl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 10.02.2006, 19:45 »

Jak zapojit stavební rozvodku (rozvaděč)?
Žádám vás tímto o radu jak zapojit stavební rozvodku s proudovým chráničem.
V  (elektroměrový sloupek je nesmysl),  u elektroměru bude jistič 400V/25A,
v rozvodce pak zásuvka 2x400V/16A(32A) "pětikolík",  2x230V/16A,
proudový chránič a
jistič pro zásuvku 230V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #1 kdy: 10.02.2006, 20:20 »

Vřele doporučuji navštívit nejbližší obchod s el. inst. materiálem a nějaký staveništní rozvaděč si tam zakoupit. Jeho připojení do bdníku nebo lépe do zásuvky 400V/32A, kterou si necháte osadit z venku elektroměrovéh o rozvaděče na pozemku již nebude problém. fáze L1- černá, L2-hnědá, L3-šedá, N-modrá, PE -zelžlutá.

Podle vašeho dotazu vám rozhodně nedeoporučuji vyrábět staveništní rozvaděč svépomocí, staveništní rozvaděče navíc musí být jako výrobek schválené do provozu zkušebnou.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #2 kdy: 12.02.2006, 08:29 »

Jen tak pro pořádek.



       
  • L1 hnědá,

  •    
  • L2 černá,

  •    
  • L3 šedá......


:zz:

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jaroslav Hasala
« Odpověď #3 kdy: 12.02.2006, 23:10 »

Ze základních požadavků na staveništní rozvaděče:
Zásuvky ve staveništní rozvaděči musí být připojeny přes chránič 0,03A.
Rozvaděč musí mít zvenku přístupný hlavní vypínač, uzamykatelný ve vypnuté poloze.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #4 kdy: 12.02.2006, 23:18 »

TO: Horský proč L1 hnědá? ono je to v podstatě jedno ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Josef Dospěl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 13.02.2006, 10:19 »

Asi se mi nepodařilo vyjádřit jednoznačně.

Potřebuji na pozemku zprovoznit ze strany VČE "elektriku" - namontovat hodiny, zřídit odběrné místo pro stavbu.
Tzn. právě tu zásuvku(ky) vně  (elektroměrový sloupek je nesmysl) o které píšete, že do ní mám rozvaděč připojit.
Na to je údajně potřeba nejprve zřídit odběrné místo, které prošlo revizí, pak je možné obrátit se na VČE a ti mi začlení do zapojení hodiny a posléze bude možné odebírat el. energii. Jedná se mi tedy o minimálistické řešení, které by vyhovělo požadavkům energetiků, tak abych stihnul připojení do el.sitě ještě za přijatelných cenových podmínek - 500 Kč za ampéru se mi nechce platit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #6 kdy: 13.02.2006, 10:38 »

Pokud se jedna o zrizeni pripojky pozemku tak je to trochu slozitejsi.Nej drive musite mit od VCE vyjadreni ve kterem Vam stanovi podminky pro pripojeni.Napr iklad z ktereho podperneho bodu bude vedena pripojka,jakym stylem,jaky typ pripojky a podobne.Dokonc e u nas pise EON i jaky prurez kabelu a podobne.Musite mit projekt na provedeni pripojky.Pak firmu ktera Vam pripojku udela pokud bude VCE pozadovat zrizeni pripojky jejich smluvnim poartnerem tak se musite obratit pouze na tohoto partnera od nikoho jinyho to asi nevezmou.Proje kt musi delat autorizovany projektant.(Na to sem se tady nedavno ptal).Az bude pripojka hotova tak je potreba vychozi revize a na zaklade teto revize Vam VCE prijede namontovat elektromer.Pok ud Vam mohu poradit najdete ve Vasem okoli nekoho kdo tyto pripojky projektuje a urcite Vam poradi co dale.Pokud to bude provizorka tak se pripravte na dalsi investici po dokonceni stavby kdy je potreba pripojku predelat na oficialni a tu nechat digitalne zamerit aspon u nas to chcou a tam bude nejvetsi kamen urazu digitalni zamereni muze prijit klidne i na 20.000.Coz je cena ktera vetsinou prevysuje cenu zrizeni pripojky.Ale tohle vse by melo byt v tom vyjadreni od VCE.Opravdu Vam doporucuji sehnat nekoho kdo to dela ve Vasem okoli a ma zkusenosti v teto veci.Tady nic neusetrite.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 13.02.2006, 10:46 »

To: Karvánek
Jedno je jen kolečko od fůriku :-).
L1 = Hnědá
L2 = Černá
L3 = Šedá
 – a při nutnosti reverzace je povoleno zaměnit
černou a šedou.
Ale zrovna ta hnědá musí zůstat vždy L1.
To je jedno z mála dobrých věcí, které nám unie
donesla. A vřele doporučuji si to osvojit!!
PS:
Je to moc příjemné například při blokování, spotřebičů v době vysokého tarifu.

To: Dospěl, no opravdu jste mě zmátl.
Doporučuji odborníka a pro vaši kontrolu
se můžete podívat například na stránky rozv. závodů. "Připojovací podmínky".
U nás na severu jsou k dispozici i jednotlivé výkresy pro různé druhy připojení.

http://www.cez.cz/presentation/cze/instance_view.jsp?folder_id=7023&instance_id=46749
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Dospěl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 13.02.2006, 10:47 »

"Přípojka"(odbočka z vedení) od VČE je oficiálně povolena(zřízena) a jimi provedena - to zajistil prodávající pozemku. Kabely jsou vyvedeny v  spolu s s ostatními inž. sítěmi - tam přijde i elektroměr. Jde tedy jen o připojení nějakého odběrného místa, které projde revizí, aby mi energetici připojili hodiny, ...
Jde to udělat nějak jinak, než jako provizorní staveništní  připojení ? a vyhnout se tak dvojí práci a placení ?
Děkuji Josef.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 13.02.2006, 10:50 »

Zase jsem udělal něco špatně.
Měl jsem to naformátované a scuklo se to.
snad se to někdy naučím (omlouvám se) :-).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 13.02.2006, 11:07 »

To: Dospěl
Jde to udělat a to tak že přípojka bude definitivní.
Pomníček s ER který už zůstane. Ale sotva vám projde
na dobu stavby trvalá smlouva na RD.
To by vyžadovalo určitou korupci :-).
Jak je u nás zvykem.
Neberte mne za slovo jen jsem si dloubnul.
A není to žádné nabádání k nezákonnému jednání.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #11 kdy: 13.02.2006, 12:00 »

Určitě je možné zhotovit elektroměrový rozvaděč tak, aby zůstal už natrvalo. Z rozvaděče se potom připojí kabel (např. CYKY 5Cx 6),  dostatečně dlouhý, který bude v první fázi použitý pro staveništní rozvaděč, později bude připojen do podružné rozvodnice v domě. Stejně tak je možné nejprve RZ požádat o připojení pro staveniště, později provést změnu pro RD. Na tom není nic nezákoného.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #12 kdy: 13.02.2006, 12:01 »

Myslíte,že by byl takový problém přiznat rovnou D25d(nebo jinou,nevím co p.Dospěl plánuje uvnitř objektu)?
Mám takový dojem,že se tím nikdo moc nezaobírá.
Záleží asi na tom,co napíšete do přihlášky.
Ale pozor,je to můj názor a místní zkušenost!!!NEBIJTE MĚ!!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #13 kdy: 13.02.2006, 12:10 »

To Karvánek:k tomu značení kabelů-nahlédněte do souboru....


* Znaceni41.pdf (46.83 KB - staženo 325 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jaroslav Hasala
« Odpověď #14 kdy: 13.02.2006, 12:29 »

To Horský:


Záleží na konkrétním RZ, na JM je také možné uzavřít smlouvu přímo na konečnou sazbu, RZ po opravněnosti požadavku nijak nepátrá, je jim to v podstatě jedno. Skutečně záleží na způsobu vyplnění přihlášky k odběru. Otázkou je, jestli se to vyplatí, např. u sazby D45d (pro el. topení) je stálá platba dost vysoká, při celkem nízké spotřebě, která je při stavbě, by to vycházelo dost draho. V tomto případě je výhodnější přihlásit odběr na sazbu D01D nebo D02d, a změnu na D45d provést, až je to skutečně zapotřebí, tj. po dokončení, nejlépe těsně před začátkem topné sezóny.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #15 kdy: 13.02.2006, 12:37 »

Co se týká způsobu zapojování vodičů L1 - L3, na JM i jinde bylo zavedeným zvykem dávat hnědý vodič jako L2. Dřívější předpisy toto nijak neřešily, snad jen místní předpisy RZ, které ovšem nebyly jednotné.


Ale způsob zapojení :


L1 - hnědá
L2 - černá
L3 - šedá


je prosazován z více stran, takže by skutečně bylo dobré, kdyby to vešlo v obecnou známost a bylo to všemi dodržováno.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #16 kdy: 13.02.2006, 13:41 »

to dospel:No vy musite mit preci revizi na tu pripojku aby Vam tam dali hodiny.A tu revizi budete mit bud na provizorni pripojku nebo si to zkuste dat jako pripojku definitivni.Pr edpokladam ze ten budnik jak rikate je elektromerovy rozvadec na hranici pozemku.Nebo se mylim?Nedovedu si predstavit pojem budnik.To muze byt cokoliv :-)Ale pokud Vam budou davat elektromer nekde na Vas pozemek tak predpokladam ze asi nebude velky problem udelat to jako pripojku definitivni s tim ze zbytek udelate jak psal pan Hasala.A hlavne v tom vyjadreni od VCE mate urcite kontakt na zodpovednou osobu, ktera ma tu pripojku v dobe realizace nastarosti.Pre dpokladam ze Vam to bude stavet firma takze ta by si mela dodat svuj stavenistni rozvadec ktery je zrevidovany a odpovida platnym CSN.Opravdu bych se zkusil domluvit na VCE primo u toho kdo to ma nastarosti.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
Josef Dospěl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 13.02.2006, 14:53 »

Ano budnikem (elektroměrový sloupek je nesmysl) nazývám elektroměrový rozvaděč na hranici pozemku. Je v něm rozvodná deska a vede do něho kabel, který čeká na připojení. A o to připojení mi jde. Tak, aby mi pak na to udělali revizi, zapojili elektroměr a následně pustili "šťávu".
Scháním nejlépe nějaké minimalistické schema, jak zapojit, případně tip na nějakou hotovou rozvodku. Původně sem si myslel, že koupím prázdnou rozvodnou krabičku, jak ji prodávají, osadím ji požadovanými zásuvkami(400/230V),  proudovým chráničem a jističem. Tuto krabici připojím přes hlavní jistič k tomu kabelu a přidělám z venčí na "sloupek" el.rozvaděče (samo nechám tam místo pro připojení elektroměru). Tím bude vytvořeno odběrné místo, nachystáno pro revizi. Ale nemám úplně jasno jak to všechno pospojovat dohromady, hlavně proudový chránič a zásuvku s pěti kontakty. Proto sháním nějakou radu, nákres, .... To byl původní předpoklad, ale po přečtení reakcí v diskusi vidím, že nejjednodušší bude si na to zjednat firmu, která provede komlpetní zapojení včetně revize.
K úvaze o vlasní účasti na zapojení mě vedla fin. rozvaha, kterou mi udělali na 7000, přičemž sem zjistil, že materiál se dá sehnat komplet za 3100. Pár hodin práce se mi zdálo adekvátních k ušetření 3000. (je třeba počítat 1050 revizi a žádost) Díky za vystřízlivějíc í rady a pěkný den. Josef</p>
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 21 dotazů.