Je ocenění nákladů na ztráty podle ČSN EN 62305 správné?
Novák Vít:
Definice rizika dle normy je: hodnota pravděpodobnýc h průměrných ročních ztrát způsobených bleskem vztažená k celkové hodnotě chráněného objektu.
Součástí vzorce pro výpočet je: L=c/ct
Proč se tedy při výpočtu celkových nákladů na ztráty násobí dílčí rizika (Ra, Rb atd.)cenou "toho co může být ztraceno"? Dle mého by se to mělo násobit celkovou hodnotou stavby.
#105#
Edmund Pantůček:
Dovolím si oponovat - při přímém zásahu blesku do budovy v hodnotě stavby 14 milionů by byla poškozena střešní krytina za 37 tisíc a elektronika za 50 tisíc (totální destrukce elektroniky). Elektrické rozvody by byly poškozeny částečně, oprava výměnou byla provedena za 30 tisíc.
Způsobená škoda byla 117 tisíc. Ohroženou hodnotu jsme stanovili na 14 milionů.
Pokud by při přímém zásahu blesku do budovy v hodnotě stavby 2 milionů byla poškozena střešní krytina za 37 tisíc a elektronika za 300 tisíc (totální destrukce elektroniky). Elektrické rozvody by byly poškozeny částečně, oprava výměnou by byla provedena za 30 tisíc. Ohroženou hodnotu bychom ale stanovovali na 2 miliony.
Navíc je nutno brát v úvahu, kjakému účelu objekt slouží. Proto je třeba vždy počítat s tím, co v budově je, nikoli s tím, jaké náklady na ni byly vynaloženy.
Kritérium efektivních nákladů hovoří o tom, že náklady na ochranná opatření by neměly překročit náklady na odstranění a náhradu vzniklé ztráty - často nejde jen o techniku ale také o ztrátu dat, přerušení služby a podobné těžko nahraditelné výpadky. (!)
Novák Vít:
Souhlasím, že ohrožená škoda bude vyšší než způsobená škoda. Stále mi to ale nedává zcela přesnou odpověď. Asi jsem otázku špatně zformuloval, takže ještě upřesním o co se mi jedná.
Riziko je hodnota pravděpodobnýc h ročních ztrát způsobených bleskem vztažená k celkové hodnotě. To si představuji jako podíl pravděpodobnýc h ročních ztrát a celkové hodnoty. Tzn. že pokud riziko vynásobím celkovou hodnotou, dostanu pravděpodobné roční ztráty. Je to možné takto chápat?
Fuk Tomáš:
Citace: Novák Vít 29.11.2009, 15:57
Proč se tedy při výpočtu celkových nákladů na ztráty násobí dílčí rizika (Ra, Rb atd.) cenou "toho co může být ztraceno"?
Protože dílčí rizika či součásti rizika jsou vztažena k hodnotě toho, co může být ztraceno v závislosti na dílčí příčině a na dílčím typu škody.
Je třeba být přesný, definice "hodnota pravděpodobných průměrných ročních ztrát způsobených bleskem vztažená k celkové hodnotě chráněného objektu" platí pro (celkové) riziko R.
Citace: Novák Vít 29.11.2009, 21:53
Riziko je hodnota pravděpodobných ročních ztrát způsobených bleskem vztažená k celkové hodnotě. To si představuji jako podíl pravděpodobných ročních ztrát a celkové hodnoty. Tzn. že pokud riziko vynásobím celkovou hodnotou, dostanu pravděpodobné roční ztráty. Je to možné takto chápat?
přesněji:
pokud riziko R vynásobím celkovou hodnotou chráněného objektu , dostanu pravděpodobné roční ztráty
což je jinými slovy totéž, co říká definice rizika R.
Novák Vít:
To: Fuk Tomáš
Ta definice platí pro riziko. Tzn. celkové i dílčí, protože to celkové je součtem dílčích. Akorát, že u těch dílčích je hodnota pravděpodobnýc h ročních ztrát menší, ale vztažená celková hodnota zůstává stejná. Je to tak?
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana