Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Nemáte bližší info o reportáži TV Nova probíjení přes zásuvky a vodovod?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 ... 6 7 8 [9] 10 11 12 ... 15 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Nemáte bližší info o reportáži TV Nova probíjení přes zásuvky a vodovod?  (Přečteno 214015 krát)
SMILEK
« Odpověď #144 kdy: 06.11.2009, 00:59 »

Potíž je v tom, že u některých, podobně neobvyklých (a technicky obtížně vysvětlitelných) věcí se někdy stává,  že je odhalena jiná podstata jevu - co třeba notoricky známé kruhy v obilí a "frajeři" předvádějící jejich výrobu? Navíc jakkoliv ta možnost prospěchu v mnoha případech není do očí bijící,  lze si ji představit hned v několika podobách. A také si lze představit, že během vzrůstající publicity byl třeba původní záměr zcela přehodnocen pod nečekaným vnějším tlakem na poskytnutí důkazů ...  Šok.

Nebo jinak: kdo četl pana Tompkinse, ví,  že tu a tam může k podobným jevům samovolně dojít (ovšem pravděpodobnost jevu je podobná tisícům po sobě jdoucích výher stejných čísel ve sportce za sebou - Tomáš Fuk mi promine, že jsem to nepočítal přesně  Mrknutí). Chování některých aktérů události ale podle mého názoru prostě neodpovídá přírodní podstatě jevu. Chování TV Nova je naopak typické  Pláč. Naše chování podporuje a dokazuje virální charakter zprávy o události  tanecek. Motivaci TV Nova známe, nad naší motivací zabývat se tímto jevem můžeme přemýšlet a MOŽNOU motivaci rodiny lze odhadovat z předchozích příspěvků (a že jich je - jako obvykle, když se řeší něco zásadního  Škleb, viď Mirku  Mrknutí).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #145 kdy: 06.11.2009, 06:44 »

Skoro mi to připomíná virtuální reklamu,
Teď na to koukám, co jsem napsal za blábol  Šok . Samozřejmě virtuální.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #146 kdy: 06.11.2009, 08:31 »

Zdá se, že vědci už jsou záhadě na stopě.
http://zpravy.idnes.cz/zahadne-pozary-v-domku-ve-strasicich-muze-zpusobovat-samozapalna-smes-131-/domaci.asp?c=A091105_203702_domaci_vel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #147 kdy: 06.11.2009, 09:00 »

V tomto případě je několik možných vysvětlení :

1) Jde o nějaký přírodní jev, který současná věda nedokáže popsat a vysvětlit. Málo pravděpodobné, ale možné.
Možná to souvisí i s názvem obce - Strašice - možná se tam "divné" věci stávaly už dříve.

2) Jde o nějaký neúmyslný jev, který souvisí s vlivem nějakého technického zařízení (vn),  navíc možná v kombinaci s dalšími faktory, např. vyjímečnými přírodními podmínkami v místě. Osobně se mi to jeví jako nejpravděpodob nější, vzhledem k tomu, že podle dostupných informací problémy ustaly ve chvíli, kdy místní vodárna přešla na dieselagregát.

3) Nějaká forma nadpřirozena. V naší ateistické společnosti zřejmě nejméně přijatelné vysvětlení.  

4) Vliv nějaké neznámé technologie. Prostor pro různé paranoidní spekulace a různé konspirační teorie.

5) Fake. Podvod, pokus o vtip, snaha o připoutání pozornosti, skrytá reklama ... Podle mého soudu to už ovšem překročilo meze, navíc není zřejmá motivace pro podobné chování ...


Z čistě technické hlediska podle mého soudu přichází do úvahy nějaká forma hromadění potenciálu (něco na způsob kumulace energie v bouřkových mracích),  který se v určité chvili vybije na cokoliv uzemněného (vodovod, PE vodič...),  dále nějaké mikrovlnné záření, které by ovšem muselo cíleně ignorovat živou hmotu a zahřívat jen plasty ... Dále by připadala v úvahu silná ionizace vzduchu, kdy se vzduch stává vodivým, což by vysvětlovalo, proč byly poškozené vnější části el. zařízení (zásuvky),  ale ne vedení ve zdi ... Ovšem to zase nedává smysl při odpojení el. energie ...

Každopádně je to velmi zajímavé a určitě to budu dále sledovat ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #148 kdy: 06.11.2009, 12:12 »


Já to vidím stejně.
Do toho schématu nezapadá rozbité akvárium (zjevně úderem špičatého předmětu),  praskající žárovky (ale nemáme info, kolik že jich bylo - a komu ještě nikdy žádná nebouchla?).

Na záhadné dosud neobjevené přírodní síly a zákonitosti věřím v galaktickém měřítku a v subatomárním měřítku. Nikoli v měřítcích, ve kterých se pohybujeme s mnohatisícilet ou zkušeností. Protože na tyto záhadné dosud neobjevené přírodní síly nemáme měřáky, testovací postupy, nic čím by byly objektivně prokazatelné, tak je to otázka víry. A já na ně nevěřím. Stejně jako nevěřím na duchy, čarodějnice apod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #149 kdy: 06.11.2009, 13:29 »

Staré přísloví říká, " Nikdy neříkej nikdy ". Je to životem v mnoha případech potvrzená pravda. Trochu odbočím - jakým principem je zařízeno to, že proutkař najde neomylně vodu? Jako kluk jsem žasl, když mému dědovi se proutek ve tvaru Y točil v ruce a zastavit ho šlo pouze silou. Stejně se ta nožka písmene Y skláněla dolů k zemi.
U případu Strašic je pro mne technicky vysvětlitelněj ší cizí zavinění, než nějaké neznámé vlivy, i když se vyloučit nedají. Viz.záhada proutku...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #150 kdy: 06.11.2009, 15:46 »

Trochu odbočím - jakým principem je zařízeno to, že proutkař najde neomylně vodu? Jako kluk jsem žasl, když mému dědovi se proutek ve tvaru Y točil v ruce a zastavit ho šlo pouze silou. Stejně se ta nožka písmene Y skláněla dolů k zemi.

Tak to umím taky, za pivo naučím ale čekejte jen ten efekt točení až do překroucení bez zjevné příčiny, kde je voda to nepoznám.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #151 kdy: 06.11.2009, 18:51 »

.... notoricky známé kruhy v obilí a "frajeři" předvádějící jejich výrobu?

Pokud uvádíš kruhy v obilí, pak o nich něco málo vím. Můj tatínek (stejného jména) strávil v letadle celý život a v poslednich patnácti letech spolu s archeology objevili vďaka (robote, lehni, na Mirka nešahej!) změně vegetace několik nalezišť pravěkých sídlišť. Ale nejsem si jistý, zda myslíš tyto kruhy v obilí. Ale to odbočuji od tématu.

A tak teď tedy co?
Asi bych navrhl jednotlivé jevy simulovat a zkusit nalézt co vše mají společného. Dosavadní dohady mi připomínají jak Pejsek a kočička vařili dort. Mnoho jevů, které jsou spíše v rozporu, než v souladu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #152 kdy: 06.11.2009, 19:34 »

... Chování TV Nova je naopak typické  Pláč. Naše chování podporuje a dokazuje virtuální charakter zprávy o události  tanecek. Motivaci TV Nova známe, nad naší motivací zabývat se tímto jevem můžeme přemýšlet a MOŽNOU motivaci rodiny lze odhadovat z předchozích příspěvků (a že jich je - jako obvykle, když se řeší něco zásadního  Škleb, viď Mirku  Mrknutí).

Pánové, po té co jsem dnes v tv viděl Petru Paroubkovou v porodnici, začínám pochybovat o tom, že jsou rep... normální. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale pokud tyto informace jsou nad ty ostatní, pak tato televize potláčí důležité a vyzdvihuje senzační.

Podobná média sama prokazují svou neserióznost. Může si to dovolit, protože lidé (kteří tvoří sledovanost) nechtějí pravdu, chtějí senzaci. Pokud se podíváme na sběr dat z médií, pak je to pro neznalého spotřebitele hromada nepoužitelných údajů. Na druhou stranu, co by měl tedy spotřebitel sledovat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #153 kdy: 06.11.2009, 20:06 »

ČT2 nebo ČT24 nebo TA3. Jiný prostor  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #154 kdy: 06.11.2009, 21:16 »

... jakým principem je zařízeno to, že proutkař najde neomylně vodu? ...

Toto podle mého soudu souvisí s přirozeným geomagnetickým polem Země. Můžeme si to představit jako souvislý tok vody. Nevidíme pod hladinu, ale pokud jsou na jinak klidné hladině vidět nějaké anomálie, znamená to, že pod vodou něco je, voda teče jinou rychlostí, vznikají různé kola, víry ...

Sám jsem s tímto také trochu experimentoval . Zkoušel jsem různé věci, ale nejlépe mi fungovaly měděné dráty bez izolace, průřez asi 6 mm2, ohnuté do tvaru písmene L, do každé ruky jeden.
Nefunguje to u každého, někdo je na to hodně citlivý, někdo jen trochu a u někoho to nefunguje vůbec, v poměru asi 5, 35 a 60%.
Osobně patřím do druhé skupiny.
Konečně, může si to každý vyzkoušet ...
Dráty mohou být různě dlouhé, ale pro nějaké jednoduché pokusy postačí délka cca 10x 30cm. Dráty se drží za kratší konce v sevřených pěstech. Po ustálení by měly být rovnoběžné, rovnoběžnost by se měla zachovat i při jejich vzájemném přiblížení nebo oddálení. Pokud je v blízkosti nějaký kovový předmět dráty se mohou natáčet, křížit nebo oddalovat.
Osobně pociťuji jakoby teplo přicházející z těch drátů, někteří jedinci údajně pociťují až pálení.

No a dále je to jen o zkoušení a o zkušenostech ...
Pro nějaké "seriózní" proutkaření je zapotřebí mít jisté vrozené dispozice a dále je také zapotřebí velká trpělivost.

Tímto způsobem se dá najít nejen voda, ale také různá podzemí vedení (kovové trubky, kabely) a také různé dutiny (tunely, jeskyně ...)
Z fyzikálního hlediska to dává smysl, protože toto všechno geomagnetické pole Země narušuje ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
SMILEK
« Odpověď #155 kdy: 06.11.2009, 23:46 »

... zda myslíš tyto kruhy v obilí.
Myslel jsem to spíše takto ...
http://navod.hvezdarna.cz/navod/kruhy.htm
http://www.circlemakers.org/
 Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #156 kdy: 06.11.2009, 23:56 »

Toto podle mého soudu souvisí s přirozeným geomagnetickým polem Země....

Také si myslím, že k vysvětlení proutkařství nepotřebujeme brát si na pomoc neznámé přírodní síly či energie. Mimochodem, schopnost nějakým způsobem vnímat geomagnetické pole zřejmě mají i někteří stěhovaví živočichové.

A tak teď tedy co?
Asi bych navrhl jednotlivé jevy simulovat a zkusit nalézt co vše mají společného. Dosavadní dohady mi připomínají jak Pejsek a kočička vařili dort. Mnoho jevů,  které jsou spíše v rozporu, než v souladu.
Jako klíčovou věc bych viděl poskytnout vzorky očouzené omítky, ohořelé kryty zásuvek, ohořelý ručník/kapesník/obrázek k chemické analýze. Pokud byla použita nějaká samozápalná směs, její stopy by tam měly být dobře identifikovate lné,  a pokud by tam nebyly, tak to něco znamená. Problém je samozřejmě v tom, že to by ty stopy musel bez varování posbírat nějaký kriminalista bezprostředně po události - jinak mohou být snadno zmanipulovány.
Situace je o to komplikovanější,  že pokud šlo o úmyslné jednání nějakého jedince, pak ten měl čas mezi tím zametat stopy atd. Dovedu si třeba představit, že v prvopočátku v tom byla nějaká klukovina, a teď už s ním rodiče drží basu, aby je okolí nemělo za blázny a aby po nich nikdo nevymáhal náklady na přivolané experty...

Podle mého soukromého odhadu tedy Mračkovi neposkytnou potřebnou součinnost pro skutečné vyšetření příčin, věc se do důsledku nevyšetří a záhadné jevy jaksi samovolně pominou - například při zasypání výkopu kanalizace, volbě nového starosty, zřízení nové benzínové pumpy či jiné význačné události.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #157 kdy: 07.11.2009, 00:51 »

...
Jako klíčovou věc bych viděl poskytnout vzorky očouzené omítky, ohořelé kryty zásuvek, ohořelý ručník/kapesník/obrázek k chemické analýze. Pokud byla použita nějaká samozápalná směs, její stopy by tam měly být dobře identifikovate lné, a pokud by tam nebyly, tak to něco znamená. Problém je samozřejmě v tom, že to by ty stopy musel bez varování posbírat nějaký kriminalista bezprostředně po události - jinak mohou být snadno zmanipulovány. ...
Podle mého soukromého odhadu tedy Mračkovi neposkytnou potřebnou součinnost pro skutečné vyšetření příčin, věc se do důsledku nevyšetří a záhadné jevy jaksi samovolně pominou - například při zasypání výkopu kanalizace, volbě nového starosty, zřízení nové benzínové pumpy či jiné význačné události.

Myslím, že jsem přesně toto tvrdil mnoha lidem!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #158 kdy: 07.11.2009, 08:31 »

Já už bych viděl problém v tom, že rodina nedovolila rozhovor chlapce s vědcem.

Stran těch proutků, je to asi tak jak uvádíte, vlivem geomag.pole země. Myslím si ale, že to bude složitější. Podle této teorie by se potom musely sklánět větve stromů v těchto místech k zemi, pohozené kovové věci ležící na zemi orientovat dle pólů atd...Je to jistě nesmysl.  Smích Měl jsem na mysli ten mechanizmus, že člověk stojící na dvou nohách a má v ruce dřevěný proutek, ano funguje to i  s kovem a je schopen zareagovat. Magnetismus u dřeva, u tenkého proutku, se mě moc nezdá. Teď mne napadla zajímavá myšlenka. Fungovalo by to i u člověka s protézou?  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #159 kdy: 07.11.2009, 10:11 »

...Magnetismus u dřeva, u tenkého proutku, se mě moc nezdá. Teď mne napadla zajímavá myšlenka. Fungovalo by to i u člověka s protézou?  angel

Pokud já vím, proutkař je schopen použít kde co, senzorem je totiž on sám a ten proutek je něco jako ručka u měřáku. Na materiálu moc nezáleží... Ale třeba mě nějaký zkušený proutkař opraví.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #160 kdy: 07.11.2009, 14:05 »

Na materiálu moc nezáleží... Ale třeba mě nějaký zkušený proutkař opraví.

Myslím že neopraví. Zatím každý proutkař kterého jsem potkal nakonec proutkařem nebyl ať už vědomě či podvědomě. Netvrdím že to není možné ale každý kdo tvrdil že to umí měl výsledky velmi neprokazatelné . Jak říkám, s vidličkou z proutí to umím také (s drátem ne) ale s vodou to nemá nic společného, přitom když se mi to poprvé povedlo tak jsem si nebyl vědom ani já sám že to dělám. 
Podle mě pokud proutkař cítí přítomnost vody tak ji cítí nezávisle na použitém vyjadřovacím prostředku a může použít i červený a zelený praporek nebo jen říct tady je voda a ukázat prstem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #161 kdy: 07.11.2009, 20:57 »

Krátký souhrn

- hoří zásuvky, vypínače umístěné vedle nikoliv
- odchází elektronika, ale pouze některá
- prostorem prochází tak silná energie, že praská sklo akvária, ale mobilní telefony poškozené nejsou
- zásuvky hoří pouze zvenčí, s vnitřním rozvodem to nemá nic společného
- vypadávají baňky žárovek z patic E27 i když byl dům odpojen od sítě nn

Tak ještě uvěřit tomu, že v případě zemětřesení se bude chvět vše pouze uvnitř jediné budovy a mám podstatně jasněji
 tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Stran: 1 ... 6 7 8 [9] 10 11 12 ... 15 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je možné zjistit zda přichází přepětí jen z distribuční sítě?
 Snížíme riziko přepětí odpojením stínění datového kabelu?
 Bylo by možné realizovat ochranu před bleskem u rodinného domu v dubnu 2009 ?
 Jak popsat definici zkratu a prepeti?
 OBO: Katalog systémů ochrany před transientními jevy TBS
 Čím podložit požadavek na osazení všech stupňů ochrany před přepětím?
 HAKEL: Měření a revize přepěťových ochran
 Může nést někdo zodpovědnost za to, že "poslal přepětí k sousedovi"?
 Jak odstranit přepětí v síti o víkendech?
 Znáte typické přepěťovky pro průmysl?
 Modulární přístroje Minia - pro klidný spánek i za bouřky
 Zemřel Zdeněk Rous
 Mohu od světla v koupelně natáhnout další světlo s extra vypínačem ?
 ARisk#24: Je přepětí totéž co nadpětí?
 Jaké argumenty o užitečnosti přepěťových ochran slyšíte od spotřebitelů vy?
 Musí revizní technik upozornit ve zprávě na absenci přepěťových ochran?
 V čem jsou přednášky v klubu ILPC jedinečné?
 Musí být po montáži hromosvodu doplněna v rozvaděči přepěťová ochrana?
 OBO: Příručka ochrany před bleskem
 Jak ochránit spotřebiče před častým vypínáním elektriky?
 Referenční pohled na DEHN z Elektrické spojky 2019
 Mohou být přepěťové špičky ve světelném okruhu od zářivky?
 Katalog ochrany před přepětím SALTEK
 OBO: Katalog Systémů ochrany před transientními jevy a blesky TBS
 Může vznikat za transformátorem 22/0,4kV po jeho odpojení/připojení přepětí?
 Co vše by měl spotřebitel vědět o spínacím přepětí u něj v bytě?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.069 sekund, 22 dotazů.