Jaké spektrum záření vydává rtuťový výboj uvnitř výbojky?
Hugo K.:
Uklízel jsem staré ledacosy a objevil jsem plánek na horské slunce. Vnitřek z výbojky 125W,(opatrně odstranit baňku) a v sérii žehlička. Původ - časopis Udělěj, urob si sám. Když jsem se zasnil nad zlatou dobou kutilství, vzpomněl jsem na hlášky o padajících mouchách, zežloutlých kytkách.
Chtěl bych se zeptat, jestli se někdo profesiálně nezabývá výbojkami?
Jaké spektrum světla to vydává?
Jestli by to nešlo použít na dezinfekci místo germicidového zářiče?
Díky
Při psaní textu dávejte prosím za každý konec věty (třeba za tečku, otazník či vykřičník) mezeru. Text je potom přehlednější a lépe se čte. Moderátoři se budou moct věnovat jiné důležitější práci a né opravám. (poklona) moderátor #116#
Václav 3:
Výbojky nebo zářivky bez vrstvy luminoforu nebo černé baňky se používají k desinfekci ve zdravotnictví a farmaceutickém průmyslu. Zde se ovšem v době provozu nesmí nikdo vyskytovat v dosahu zářiče.
Kdysi se používaly tyto výbojky (125W) také v horském slunci UVIR, kde předřadníkem byly dva keramické odpory mající funkci infrazářiče ( odtud asi návod na použití žehličkové plotýnky - což není nejlepší, výbojka potřebuje určitý pracovní proud, rozhodně bych pro tento účel použil standardní předřadník v podobě tlumivky a kompenzační kondenzátor 10 uF/400V ~).
V dnešní době už se snad tímto způsobem nikdo nesnaží opálit, protože díky výskytu všech třech forem UV záření a roentgenova záření hrozí rakovina kůže.
Mimo desifekce lze toto zařízení použít na likvidaci plísní.
Pokud však nejste elektrotechnik, nedoporučuji tyto pokusy provádět, hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem a také požár, protože odhalená baňka výbojky má velmi vysokou povrchovou teplotu - obdobně jako halogenové žárovky a neměla by být takto používána.
Hugo K.:
Václav 3.
Díky za osvětu.Chci to zkusit na věci jako dezinfekce sklepa na uložení ovoce(vdechnutí dýmu po vysíření také není příjemné),nebo na černání rohu v koupelně.
Kamil Novák:
Citace: Hugo K. 11.09.2009, 09:47
Václav 3.
Díky za osvětu.Chci to zkusit na věci jako dezinfekce sklepa na uložení ovoce(vdechnutí dýmu po vysíření také není příjemné),nebo na černání rohu v koupelně.
Nedostatek vašeho nápadu tkví v tom, že tímto druhem záření nedesinfikujet e předměty (zdivo) ale ovzduší. :(
Z toho vyplívá fakt, že nejlepšího účinku lze dosáhnout v nevětraném, pokud možno hermeticky uzavřeném prostoru.
Krátce a jasně - tento způsob je účiný do prvního otevření dveří a tudíž nemá trvalého účinku. (no)
Nevím jaké účinky má UV-C záření (to emitují germicidní zdroje) na ovoce, ale takto exponovaná jablka bych asi jíst nechtěl. (zle)
Martin Novák:
mel jsem zkusenost s generatorem ozonu tvorenym takovou UV vybojkou v komurce a ventilatorem. Vznikly ozon dovedl odstranit plisne az do 5 cm hloubky zdiva (do mistnosti se samozrejme lezlo az po vypnuti a vyvetrani...)
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana