Kolik zářivkových světel umístnit v učebně?

<< < (2/2)

Lubomír Jindra:
Pro takové větší a pravidelné místnosti, platí z hlediska rozmístění obecné pravidlo: Vzdálenost mezi svítidly v řadě, má být vždy 2x tak větší, než vzdálenost každého krajního svítidla od stěny. Osvětlení je tak přirozeně rozložené a nejsou tmavé kouty atd.

Navhrnout osvětlení i s dobrým programem není jednoduché, protože do toho vstupuje celá řada koeficientů  ::) a když pak malíři vymalují 2m vysoký pruh kolem stěny modrou barvou, montážní firma použije jiná svítidla protože jsou levnější a učitelé postaví podél jedné stěny regály, je najednou všechno úplně jinak  :D

Jaroslav Hasala:
Pokud se o danou problematiku budete trochu hlouběji zajímat, zjistíte, že celá řada výrobců svítidel nabízí různé programy pro výpočet osvětlení ZDARMA ... ;)
Takže v podstatě stačí v konkrétním programu najít svítidla podobná těm, co máte k dispozici ...
Konkrétní návrh bude samozřejmě samozřejmě závislý na dispozici místnosti, na způsobu využití a na spoustě dalších věcí.
Také je nutné brát v úvahu snížení svítivosti během provozu, např. u zářivkových trubic se svítivost časem snižuje. Také je nutné brát v úvahu znečištění svítidel, s pravidelným čištěním se obvykle moc počítat nedá ...
Dá se také vycházet z úrovně osvětlení v jiných místnostech. Provede se měření úrovně osvětlení v jiných (nejlépe tvarově stejných) místnostech, z toho se dá také vycházet ...
Rozhodně se vyplatí spíše přidat než se pohybovat "na hraně".

Samozřejmě, nejjednodušší a legislativně "nejsprávnější" řešení je, obrátit se na projektanta, specialistu pro osvětlování. Celá problematika je poměrně složitá a bez určitých zkušeností to může být dost komplikované.

Pavel Novotný:
Ke správnému návrhu osvětlení v učebně opravdu potřebujete normu ČSN EN 12464-1. Tam se dočtete nejen o potřebné intenzitě, ale i o rovnoměrnosti a hodnotách oslnění. V učebnách je nutné nasvětlit i tabuli a na to se používají asymetrická svítidla. Výpočet už není zrovna jednoduchý, protože musíte počítat kromě horizontální i vertikální osvětlenost. I když se programy dají stáhnout zdarma, tak musíte nastavit mnoho parametrů a proto doporučuji - raději přenechte výpočet odborníkům.

Jaroslav Kořínek:
 8)  Jsou také firmy-výrobci, kteří vám to spočítají zadarmo, ale musí se jednat o jeich výrobky...

IM:
Použijte odpovídající počet svítidel dle požadované osvětlenosti, se zohledněním požadavků na jas, oslnění, barevné podání ,  barevné spektrum zdrojů, vliv denního osvětlení apod.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana