Musí být zásuvka 400V bezpodmínečně 5-ti kolíková?
Milan Karvánek:
TO: Nosek, jestli někdo něco před 20 lety běžně instaloval, ještě neznamená, že to bylo v souladu s tehdy platnými předpisy. Nemám bohužel starší katalog, ale v katalogu Elektroodbytu z r.1990 jsou již 5.pólové vidlice a zásuvky běžně uvedené. I tak je to už 16 let (a ono to bude ve skutečností více), dost dlouhá doba na splnění požadavku z ČSN 341010. Co se týče připojovaných strojů, pokud byly vyrobeny dle ČSN 332200/1988, tam již byl požadavek na samostatný ochranný vodič PE a pracovní N. (Starší normu nemám, tak nevím jak to bylo ještě dřív.) Tedy opět dost dlouhá doba aby se přestaly používat stroje se spojeným vodičem N+PE, nebo byla provedena jejich repase. Pravda, že jsem ještě v roce 1991 viděl nový stroj vyrobený jedním čerstvým Českým podnikatelem, který používal pro ovládání vodič PEN, v té době to ale již neodpovídalo ČSN. Po revizi se to muselo repasovat.
TO: Dosbaba, ne, nepropagujete 3+PEN přívody, s Vaším příspšvkem z 9.5. lze souhlasit, moje výprava do hlubin ČSN341010 byla spíš určena těm kteří stále chtějí 3+PEN šňůry používat (o nichž ve svém příspěvku píšete). Ono prostě již před těmi 20 zž 30 lety byl v normě uveden způsob 3+N+PE! Způsob 3+PEN byl i tenkrát jen dočasně trpěný. Mnozí jedinci to nechtějí stále vzít na vědomí. :-((
Jaroslav Hasala:
Používání ochranného kontaktu (PE) jako PEN u čtyřkolíkových zásuvek je i mezi elektrikáři hodně rozšířený nešvar. Podotýkám, že to NIKDY nebylo správné. Ve čtyřkolíkových zásuvkách nikdy nebyl kontakt PEN, vždy jen PE, bez ohledu na to, že může být do zásuvky připojen vodič PEN.
Pro lepší pochopení, proč je to špatně - je to jako byl ze zásuvky 230V připojen spotřebič z kontaktu pro fázi a z ochranného kolíku.
Ale k vlastní otázce :
Zabývám se kromě jiné i montážemi, pokud např. v RD majitel požaduje čtyřkolíkovou zásuvku, protože má všechny spotřebiče osazené čtyřkolíkovými vidlicemi, bez nějakého dlouhého přemýšlení mu požadovanou zásuvku namontuji. Přívodní kabel ovšem vždy použiji pětižilový, tak aby bylo možné později bez problémů zásuvku vyměnit.
Milan Selezan:
Téma obhajoby použitia 4-pól. 3f.zásuviek 400V sa tu viacmenej pravidelne opakuje a vyberajú sa všetky možné uličky ako nepoužiť 5-pólové. Preto prikláňam sa k názoru p. Karvánka že je to nejaká "móda". Už v roku 1973 v ČSN 341010 bolo zapojenia 3+N+PE! s výnimkou používania do zahájenia výroby 5-pólových zásuviek. Tie sa určite začali vyrábať pred r.1989. Preto je pri rekonštrukciac h potrebné riešenie len s 5-pólovými a len takto je možné uživateľov prinútiť na ich používanie. Však to bolo podobne, keď väčšina 25A a 63A boli tzv. vajíčka a teraz ich ani nestretnete. Ako príklad môžem uviesť U.S.Stell Košice, kde nešlo len o pár kusov, ale tisíce.
Miroslav Janča:
Podle mého názoru přetrvávající používání čtyřpólových zásuvek je do značné míry chyba legislativy. Použití vodiče PEN v pevných instalacích je jasně v normách určeno. Výrobci přestali vyrábět 2B x 1,5 a není co řešit.
Stejným způsobem mělo být jasně uvedeno, že použití vodiče PEN u pohyblivých přívodů je zakázáno. Důsledkem toho by mělo být používání jen 5-pólových zásuvek. U motorických spotřebičů by se N prostě nezapojilo. Odpadly by tím problémy hlavně na stavbách, "redukce", rychlé a neodborné záměny.
Pokud vím, je to pouze v normativní příloze ČSN 332000-4-46 ve formě obrázku s nejednoznačným textem, který je převzat z bývalé ČSN 341010, což je podle mě naprosto nedostatečné.
Radko Mrva:
To Janča: Souhlasím, že legislativa často pokulhává, ale v rámci prevence rizik podle Zákona č. 65/1965 Sb. (Zákoník práce) lze využít třeba:
ČSN 33 2000-5-54 čl. 546.2.1 - „V pevných instalacích … s vodiči, jejichž průřez není menší než 10mm2 mědi nebo 16mm2 hliníku, se může jediný vodič použít zároveň jako vodič ochranný i střední …“ (výjimka čl. 546.2.N7 pro elektroměry)
ČSN 33 2000-5-52 čl. 520.N4.2 - „Samostatné proudové obvody musí mít plný počet vodičů potřebných pro funkci … a pro ochranu před nebezpečným dotykem …“
ČSN 34 0350 § 3541 - „Šňůrová vedení se používají na dočasný rozvod elektrické energie (např. u prozatímních elektrických zařízení) na přechodných pracovištích …“( výjimka platí pro otřesy – tj. např: ČSN EN 60204-1 pracovní stroje, nebo ČSN 33 2000-7-754 karavany, …)
ČSN 34 0350 § 3541 - „Pohyblivé přívody bez ochranné žíly se smějí dělat jen… …pro přívodky elektrických předmětů (zařízení) třídy II nebo III.“
Podle mne nikdo nemůže s jistotou vědět, co uživatel do zásuvky (třeba někdy v budoucnu) připojí, a proto zásuvka by měla být vždy pětižilová. U zásuvky 230V už se nikdo nad 3vodičovým připojením nepozastavuje bez ohledu na to, pro jaký spotřebič bude použita.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana