Jak fungují stmívače osvětlení?
Petr Wnetrzak:
Na trhu jsou bezne dostupne v podstate jen 2 realizace - budto klasicke otocne, nebo dotykove (pripadne s DO). Prosim na jakem principu funguji? Energii setri jen ta dotykova verze nebo i ta otocna?
Petr Doležal:
Buďte klidný, obé. Druhy ovládání jsou jen různé způsoby, jak se "vaše vůle" přenese až na spínací element-triak.
Otakar Dosbaba:
Všechny podobné stmívače pracují na podobném principu, a to propouštění jen části sinusovky střídavého proudu. Základním prvkem regulace je triak, který "pouští" do žárovky větší či menší části sinusovky na základě nastavené hodnoty. Na teplo se mění jen malá část napětí, daná parametry triaku, pohybující se kolem 1,2-2,5V. Součin tohoto "zbytkového" napětí a proudu procházejícího do zátěže vytváří zásadní část tepla, společně s vestavěnou tlumivkou. Způsob ovládání (otočné nebo krátkocestné) nemá na tepelné ztráty vliv, nejde zde o žádný reostat.
Jirka Š.:
Pozor! Žádné stmívače energii nešetří, při snížení efektivní hodnoty napětí dochází ke snížení účinnosti žárovky. 100W žárovka provozovaná na 40% svět. výkonu přes stmívač určitě žere více nežli 40W žárovka na plný výkon bez stmívače. Chce to používat s rozmyslem :-)
Otakar Dosbaba:
To Jirka Š: Nemotejte panu Wnetrzakovi hlavu nelinearitou svítivosti žárovky vs. vstupním napětím. :-) Použitím triakového stmívače se ale enrgie při nastavení nižší světelné intenzity opravdu snižuje - stmívač jí tam propouští jen "část", odpovídající úhlu otevření triaku. Ale jinak, s tou 100W žárovkou na 40% světelného výkonu souhlasím. Primární požadavek stmívače je ale "ubrat světlo", bez potřeby přesně definovat, o kolik méně zaplatím za elektriku.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana