Jak fungují stmívače osvětlení?
Jirka Š.:
Já jen že spousta lidí si koupí 200W žárovku do obýváku a tu pak trvale provozují na třetinový jas se stmívačem a myslí si, že tím šetří energii..... :-)
Otakar Dosbaba:
Spousta lidí si koupí do obýváku stmívač a "200W lustr", aby si mohli v případě potřeby rozsvítit pořádně a nebo si naopak v přítmí mohli sledovat televizi a nebo vytvářet jinou světelnou náladu. Že přitom energií šetří, je z tohoto hlediska většinou až druhořadý požadavek. Ale nevím, proč si myslíte, že se takto energie neušetří? Jak se snižuje účinnost žárovky? Ta je přeci dána její konstrukcí. Teoreticky by se dalo polemizovat o poměru sepnutých a nesepnutých půlvln sinusovek a setrvačnosti vlákna, které by potřebovalo energii navíc pro přechod ze studeného do svítivého stavu, tento princip se však používá k regulaci topných těles a nikoliv žárovek, jejichž setrvačnost není v tomto případě pro "neblikavé" osvětlení dostatečná. Kam se tedy ztrácí ta energie, kterou žárovka nespotřebuje? Kde se tato část el. energie mění v teplo? Znáte princip triakového nebo tyristorového stmívače?
Miloslav Janoušek:
Zkuste si to změřit
http://technika-pro-dum-a-byt.....cz/monitory-spotreby-energie+c2613/
Karel Libušák:
Všem zúčastněným! Pánové ctím Vaše znalosti, ale připomínám, že svět není tak jednoduchý, jak ho popisujete. Stmívači se nestmívají pouze klasické žárovky na 230V střídavých. Občas se objeví požadavek stmívat také bodovky na nízké napětí. To je možné, některé stmívače umějí stmívat i žárovky napájené z vinutých transformátorů . Takzvané elektronické transformátory pro bodovky ale stmívat nelze. Podobně nelze stmívat "úsporné žárovky", ve skutečnosti kompaktní zářivky k zašroubování do klasické patice E27 nebo E14. Naproti tomu zářivky vybavené vhodným stmívatelným elektronickým předřadníkem stmívat lze. Některé (Tridonic EXCEL) dokonce obyčejným tlačítkem bez stmívače. Systémy jako je DALI úmyslně pomíjím. Zdraví Karel Libušák
Jirka Š.:
Nechci se hádat, ale ze stmívače určitě nevypadne přesně ta useknutá sinusovka, vždycyky to bude cosi "vyhlazenějšího". Navíc pokud přičtu tepelnou setrvačnost vlákna, výsledek bude cosi jako snížení ef. hodnoty napětí. Tedy i snížení účinnosti žárovky z 8-9% na nějaká 4% plus mínus. Nicméně uznávám, že v praxi se to může chovat úplně jinak, protože šedá je teorie.... atd.... :-)
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana